Język litewski w Suwałkach 19.11.2017

19 listopada 2017

Głos polskich Litwinów | Język litewski w Suwałkach 19.11.2017

Głos Polskich Litwinów 2017-11-19

Nauczanie języka litewskiego w Suwałkach napotyka na coraz większe trudności, ale ciągle staramy się namówić nowych uczniów- mówi nauczycielka -Teresa Januszko.
Teren wokół kaplicy w Widugierach pięknieje, a na setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Litwę, to może nawet dzwon będzie- cieszy się ks. Marius Talutis.
Pogoń z lat 1936 roku ciągle widnieje na ścianie budynku szkoły Kurnenai i chcemy, żeby ten symbol, który przetrwał komunizm, nadal cieszył oko i rozwijał ducha patriotycznego w naszej okolicy- twierdzi Antanina Urmanaviciene.
Ponad dwadzieścia lat w szkołach uczniowie ćwiczą na zajęciach w-f po cztery godziny . Czy przez to, młodzież jest zdrowsza, bardziej zorganizowana i obowiązkowa?- zastanawia się nauczyciel w-f Jan Wydra.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
Zaprasza Zyta Wasiluk


Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta Wasiluk


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

60 lat Litewskiego Stowarzyszenia 10.12.2017

Początki Litewskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego były pod lupą władz partyjnych. Chociaż nie należałem do PZPR, to jednak często trzeba było się tłumaczyć z różnych decyzji- opowiada były przewodniczący LTSP w latach 1959-1972 Olgierd Skrypko.
Stowarzyszenie Litwinów w Polsce jest obecnie najważniejszą organizacją mniejszości litewskiej w Polsce i do niej...Początek Adwentu 05.12.2017

Znaczenie Adwentu i mszy adwentowej (Rorata) w życiu chrześcijan- opowiada ks. Marius Talutis.
Gmina Sejny współpracuje z litewskimi samorządami, ale na kolejne projekty INTERREG powinni szukać partnerów w Rosji, Ukrainie lub Białorusi, a to jest bardzo trudne- uważa wójt Dariusz Łostowski.
Zapraszamy na jubileusz Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.
Zaprasza Zyta...Zima nas nie zaskoczyła 03.12.2017

Gmina Puńsk przygotowana na nadejście zimyProf. Mażylis odnalazł Akt Niepodległości 30.12.2017

Chciałem, żeby święto100-lecia Litwy nie było pospolite, teraz już wiem, że będzie nadzwyczajne. Wiele czasu spędziłem na rodzinnych rozmowach i dlatego ja- chemik i politolog szukałem w niemieckim archiwum i odnalazłem oryginał Aktu Niepodległości 16 lutego 1918 roku, to wielka radość- uważa prof. Liudas Mażylis.
Reforma szkolnictwa wymusiła na nas zmianę statutu...Popołudnie z teatrem 28.11.2017

W programie relacja ze spotkania "Teatrinė popietė" (Popołudnie z teatrem) w Domu Litewskim w Sejnach, które odbyło się w dniu 26 listopada. Początki teatru amatorskiego w Sejnach wspominają starsi jego propagatorzy: Olgierd Niewulis i Antoni Poźniak. Obecna grupa teatru amatorskiego działa przy Domu Litewskim w Sejnach, a jej kierowniczką i reżyser jest Eugenia Pachutko....
źródło: www.radio.bialystok.pl​