12.04 Kto musi pracować w święta?

12 kwietnia 2017

Beata Kalinowska, fot. Monika Kalicka
Beata Kalinowska, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Kto musi pracować w święta? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kto musi pracować w święta? Komu nie wolno tego robić pod żadnym pozorem? Czy może się zdarzyć, że zostaniemy oderwani od Wielkanocnego śniadania i wezwani do pracy? Czy pracodawca nam za to "specjalnie" zapłaci? 


Gość:

Beata Kalinowska z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku


Dorota Niebrzydowska: Kto musi na pewno pracować żebyśmy bezpiecznie mogli świętować?

Beata Kalinowska:  Co do zasady praca w niedziele i święta jest niedozwolona. Można świadczyć pracę w te dni tylko i wyłącznie wówczas, jeżeli opieramy się o przepisy kodeksowe artykuł 151 z indeksem 10, który wymienia te sytuacje, w których jest możliwość pracy w niedzielę i święta. Tutaj kluczem, który w zasadzie otwiera drzwi u wielu pracodawców to jest praca zmianowa. Tam gdzie jest praca zmianowa, to niezależnie od tego jaki jest rodzaj prowadzonej działalności, czym się pracodawca zajmuje, to praca w niedzielę i święta jest dopuszczalna. To oczywiście gastronomia, handel, usługi, hotelarstwo, takie rodzaje działalności, które świadczą usługi na rzecz ludności ogólnie rzecz biorąc. 


Lekarzy też byśmy woleli chyba widzieć w pracy w święta, policjantów...

Tam są już zupełnie odrębne przepisy i tutaj kodeks pracy nie ma zastosowania. To jest służba, więc wchodzą w grę inne przepisy szczególne. 


Czy są tacy, którzy na informację od pracodawcy "niestety w święta w tym roku pracujemy" mogą powiedzieć "nie"?

Jeżeli zakładamy, że praca w niedzielę i święta u tego pracodawcy jest dopuszczalna, to pracownik nie może odmówić pracy w takie dni. Jest polecenie i to polecenie należy wykonać. Niewykonanie polecenia może skutkować dla pracownika negatywnie, może dojść do wypowiedzenia stosunku pracy z tego powodu. 


Czyli raczej nie odmawiamy, tylko próbujemy się z pracodawcą układać?

Jeżeli z jakiś względów jest to dla pracownika niedogodny termin albo ma jakieś inne plany zawsze można próbować porozmawiać, znaleźć zastępcę czy zmiennika, który był ewentualnie się zamienił i przyszedł za nas do pracy. 


Kto pod żadnym pozorem w święta do pracy nie pójdzie?

Tam, gdzie jest ta praca zabroniona, tam gdzie nie jest dopuszczalna praca w niedzielę i święto, czyli w większości zakładach. Jeżeli mamy pracownię artystyczną, reklamową, która nie przewiduje pracy zmianowej, to praca w niedzielę i święta absolutnie nie jest dopuszczalna, więc taki pracownik może odmówić. Oczywiście nie wchodzą w grę takie sytuacje, kiedy występują szczególne przypadki - awaria, zagrożenie zdrowia i życia. Wtedy ta praca w godzinach nadliczbowych, jeżeli przypadnie to w niedziele czy święta - jest dopuszczalna.


Najgorsza sytuacja jaką można sobie wyobrazić - zaplanowaliśmy wolne święta, świętujemy przy stole, a tu telefon od pracodawcy - proszę natychmiast od pracy.

Musimy przewidzieć i takie sytuacje, bo wiele może się zdarzyć - pracownik może zachorować, może mieć sytuację z dzieckiem. W takim przypadku może się zdarzyć, że pracownik dostanie telefon, że należy przyjść. Czy pracownik przyjdzie czy nie to decyzja należy do niego. Jeżeli jest to uzasadnione polecenie, to pracownik powinien je zrealizować. 


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Pierwsza w Polsce "Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa"


Żyjemy w świecie rozwoju nowych technologii, które ułatwiają nam życie. Jednak nieumiejętne korzystanie z tych narzędzi, może powodować bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Czy można im przeciwdziałać?



Podatkowa środa


Podatkowa środa. Tym razem opowiemy m.in. o tym jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, podpowiemy też jak rozliczyć dochody z umowy uaktywniającej (nianie).



Mediacja w sporcie


Czy mediacja, która jest poufna i nie jest nastawiona na wynik wygrany-przegrany może być metodą rozwiązywania sporów w sporcie?



Świadczenie wspierające


Świadczenie wspierające to nowa formą pomocy, o którą mogą ubiegać się pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami. Kto może złożyć wniosek, w jakiej wysokości będzie przysługiwać świadczenie i kto je będzie wypłacał?



Prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika przy wypowiadaniu umów o pracę


Dziś w audycji Masz prawo o prawach i obowiązkach pracodawcy oraz pracownika przy wypowiadaniu umów o pracę na czas próbny, określony czy bezterminowych.



Podatkowa środa


Podatkowa środa: na czym polega działalność nierejestrowa? Jak ustalić limit przychodów, jakie są korzyści i jakie obowiązki wynikają z prowadzenia działalności nierejestrowej?



Czy dorośli dbają o dobrostan dzieci?


Dziś temat bardzo trudny, ale bardzo ważny, bo rozmawiamy o tych, którzy w naszym życiu zajmują szczególne miejsce, czyli o dzieciach. Dzieci - my dorośli - mamy obowiązek chronić. Mamy obowiązek dbać o ich dobrostan. Czy to robimy? O tym w audycji Masz prawo.



Dyskryminacja w pracy ze względu na płeć


Kobiety w Polsce zarabiają ok. 20 proc. mniej od mężczyzn. Zdarza się, że są oceniane jako mniej kompetentne ze względu właśnie na płeć. Brak możliwości awansu i wspinania się po drabinie zawodowej jest częstą przyczyną zakończenia kariery.



Waloryzacja rent i emerytur


Przed nami pierwsza w tym roku waloryzacja rent i emerytur, o ile wzrosną świadczenia i czy wszyscy otrzymają taką samą podwyżkę?




 
 

Prowadzący:

Wojciech Kujałowicz
Dorota Niebrzydowska
Edyta Wołosik



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok