W podwileńskich Ponarach uczczono ofiary zbrodni z lat 40. XX wieku

23 września 2017

fot. Adam Klimiuk
fot. Adam Klimiuk

W podwileńskich Ponarach uczczono ofiary zbrodni z lat 40. XX wieku - relacja Adama Klimiuka

W czasie niemieckiej okupacji zamordowano tam, jak szacują historycy, około 100 tysięcy osób. Większość z nich stanowili Żydzi oraz Polacy z Wilna i okolic. Rozstrzeliwali ich Litwini z oddziałów paramilitarnych na rozkaz hitlerowców. Jednym ze światków dramatycznych wydarzeń była mieszkająca wtedy niedaleko Ponar - Wanda Wutkowska.

Widziałam, jak pędzono ludzi skazanych na śmierć do Ponar, byli otoczeni wojskowymi i psami. Poza tym było doskonale słychać strzały - mówi Wanda Wutkowska.

Od lat o upamiętnienie ofiar zbrodni walczy stowarzyszenie "Rodzina Ponarska". Dzięki ich staraniom ten temat pojawi się w nowym podręczniku do historii dla szkół średnich.


Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl"Pamięci ich cieniom. Cmentarz Farny w Grodnie" - audycja Joanny Sikory

Na tym cmentarzu można uczyć się historii Grodna. Położony na wzgórzu nad Niemnem Cmentarz Farny zwany pobernardyńskim jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zakątków miasta."Ludzie wileńskiego radia"- słuchowisko dokumentalne Gabrieli Walczak

Audycja przedstawia przedwojenny dorobek Polskiego Radia w Wilnie, ilustrowana licznymi materiałami archiwalnymi z lat 1927-1939. W audycji udział biorą pracownicy wileńskiego radia.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok