Polacy mają problem z uczeniem się języka ojczystego na Białorusi

15 października 2017

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora

W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele polskich organizacji, senatu, Ministerstwa Edukacji Narodowej i dyplomacji. - Musimy konsekwentnie przedstawiać swoje postulaty, mniejszość polska ma prawo do edukacji w języku polskim – mówi Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Grodnie Jarosław Książek.

Polski konsulat informuje, że planowane są obrady komisji edukacji z przedstawicielami obu stron. 

- Forum jest potrzebne, żeby pokazywać, że powinniśmy rozmawiać o edukacji. Zależy nam na tym, żeby z prowadzonego przez obie strony dialogu coś wynikało - podkreśla prezes nieuznawanego przez białoruskiej władze Związku Polaków na Białorusi  Andżelika Borys.

Na forum byli też przedstawiciele ministerstwa edukacji Białorusi, ale nie odnieśli się bezpośrednio do większości poruszanych problemów.

Według Andżeliki Borys, obecnie na Białorusi języka polskiego uczy się prawie 12 tysięcy osób. Są dwie szkoły polskie, ale większość lekcji jest prowadzona w szkołach społecznych. 

W niedzielę drugi dzień forum i warsztaty metodyczne z języka polskiego i historii, które prowadzą przedstawiciele białostockiego oddziału Wspólnoty Polskiej.


Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl"Pamięci ich cieniom. Cmentarz Farny w Grodnie" - audycja Joanny Sikory

Na tym cmentarzu można uczyć się historii Grodna. Położony na wzgórzu nad Niemnem Cmentarz Farny zwany pobernardyńskim jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zakątków miasta."Ludzie wileńskiego radia"- słuchowisko dokumentalne Gabrieli Walczak

Audycja przedstawia przedwojenny dorobek Polskiego Radia w Wilnie, ilustrowana licznymi materiałami archiwalnymi z lat 1927-1939. W audycji udział biorą pracownicy wileńskiego radia.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok