Radio Białystok | Patronaty | Wystawa "Broń czarnoprochowa" w Muzeum Wojska w Białymstoku

Wystawa "Broń czarnoprochowa" w Muzeum Wojska w Białymstoku

31.08.2017

"Broń czarnoprochowa" to tytuł najnowszej ekspozycji czasowej przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku.

Wystawa "Broń czarnoprochowa", źródło: MWB
Wystawa "Broń czarnoprochowa", źródło: MWB

Prezentowanych jest ponad 60 obiektów muzealnych (ręczna broń palna, karabiny i pistolety  wyprodukowane w okresie od XVII do XIX wieku) pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich oraz zbiorów  własnych MWB.

Od prostych rusznic do karabinów kapiszonowych

Linia opowieści ekspozycji zbudowana została wokół ewolucji broni czarnoprochowej - od prostych rusznic do karabinów kapiszonowych i od jednostrzałowych pistoletów po wielostrzałowe rewolwery. Kurator wystawy zwraca szczególną uwagę na prezentowany rozwój myśli technicznej oraz kunszt dawnych rusznikarzy.

Kuratorem ekspozycji jest Piotr Januszek: Uzupełnieniem oryginalnych obiektów muzealnych są plansze tematyczne, na których prezentujemy cztery podstawowe systemy zapłonu broni czarnoprochowej. Na pewno są one efektowne pod względem wizualnym, ale równie duże znaczenie przyłożyliśmy do tego, by w sposób  zrozumiały, przystępny dla każdego zwiedzającego, przedstawiały temat wystawy.Data otwarcia: 12 maja, godz. 17:00

Czas trwania wystawy: 12 maja - 31 sierpnia

Miejsce: Muzeum Wojska w BiałymstokuWynalezienie czarnego prochu przypisuje się Chińczykom

Piotr Januszek: Wynalezienie czarnego prochu przypisuje się Chińczykom. Przypuszcza się, że powstał w czasie eksperymentów nad substancją dającą nieśmiertelność. Próbowano uzyskać ją na różne sposoby - między innymi mieszając substancje używane w medycynie. Węgiel usuwający zatrucia, konserwująca saletra czy wreszcie odkażająca siarka wydawały się podstawowymi składnikami, jakie należy użyć do produkcji mikstury. Efekt, który uzyskano, był dla badaczy na pewno wielkim zaskoczeniem. Trudno powiedzieć, jak odkryto właściwości wybuchowe opisanej mieszanki. Przypuszczalnie, zupełnie przypadkowo, miała ona kontakt z otwartym ogniem. Może ze świecą?


Biogram kuratora: Piotr Zawisza Januszek jest wieloletnim pracownikiem Muzeum Wojska w Białymstoku, przewodnikiem, autorem licznych wystaw czasowych, m.in. "XIX-wieczna broń biała", "Piękno w  stali zaklęte", "Samuraje - opowieść o ludziach, bitwach i honorze"; członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Polskiego Stowarzyszenia Miecza Japońskiego i Polskiego Związki Strzelectwa  Sportowego.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok