Radio Białystok | Patronaty | Książka "Ada Judytka i zaginiony tałes" Agnieszki Suchowierskiej

Książka "Ada Judytka i zaginiony tałes" Agnieszki Suchowierskiej

15.10.2017

Książka opowiada o dziesięcioletniej Adzie Judytce Siemaszko, mieszkającej w Białymstoku. Jest pół-Polką, pół-Żydówką.

Książka "Ada Judytka i zaginiony tałes" Agnieszki Suchowierskiej, źródło: mat. pras.
Książka "Ada Judytka i zaginiony tałes" Agnieszki Suchowierskiej, źródło: mat. pras.

Bohaterka przyjaźni się z Ksenią - dziewczynką wyznania prawosławnego i Kubą, który jest katolikiem. Dzieci świetnie się dogadują i nawzajem uczą się o swoich religiach.

Czytelnik dzięki lekturze pozna żydowskie zwyczaje i tradycje: m.in. dowie się, czym jest Chanuka i jak się ją obchodzi, co to jest tałes i dlaczego jest ważny dla Żydów, pozna judaistyczne zwyczaje noworoczne i tradycje związane z jego obchodami.

Białystok jawi się w książce Agnieszki Suchowierskiej jako miasto wielokulturowe, przyjazne mniejszościom religijnym. Nie ma w nim dyskryminacji ze względu na kolor skóry czy wyznawaną religię - mimo że mieszkają w nim przedstawiciele chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, a także ateiści.

Na końcu książki znajduje się słowniczek z objaśnieniami trudnych słów i pojęć związanych z judaizmem oraz innymi wspomnianymi w "Adzie Judytce i zaginionym tałesie" religiami. Po słowniczku autorka zamieściła jeszcze zasady gry w drejdla - gry, w którą lubi grać Ada Judytka.

Książka skierowana jest do dzieci w wieku 6+, a ilustracje wykonała Dorota Łoskot-Cichocka. Książka Agnieszki Suchowierskiej "Ada, Judytka i zaginiony tałes" ukaże się w Wydawnictwie Literatura w październiku 2017.


źródło: mat. pras. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​