Radio Białystok | Patronaty | Spotkanie artystyczno-historyczne z cyklu Salon Bujnowskiego w Tykocinie

Spotkanie artystyczno-historyczne z cyklu Salon Bujnowskiego w Tykocinie

10.12.2017

W niedzielę (10.12) w Muzeum w Tykocinie - Domu Talmudycznym spotkanie artystyczno-historyczne. Początek o 13:15.

Źródło: mat. org.
Źródło: mat. org.

Na drugim spotkaniu "Salon Bujnowskiego" w Muzeum w Tykocinie w niedzielę (10.12) o 13:15 historyk sztuki Joanna Tomalska opowie gościom o historii i symbolice obrazu Matki Boskiej Szlacheckiej zwanej też Tykocińską, który znajduje się obecnie w tykocińskim kościele.

Różnymi kompozycjami "Ave Maria" uświetni spotkanie wokalistka Hanna Zajączkiewicz z akompaniamentem na fortepianie Joanna Zamora. 

Cykliczne spotkania "Salon Bujnowskiego"

Zygmunt Zych Bujnowski - artysta, patriota i personalista, związany przez ostatnie lata swego krótkiego życia z Tykocinem jest postacią, którą organizatorzy wydarzenia uznają ze wszech miar za godną upamiętnienia i przypomnienia, zwłaszcza w tych okolicznościach.

To malarz który porzucił artystyczne studia, aby włączyć się w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Stawiał nad osobiste interesy i rozwój twórczy, dobro ojczyzny, porzucił studia i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Ciężko ranny, po wojnie osiadł w Tykocinie, w wyniku wojennych ran zmarł w wieku 32 lat w 1927 roku.

Osoba Zycha Bujnowskiego jest podmiotem spajającym wszystkie spotkania w ramach "Salonu Bujnowskiego", na których pojawią się adekwatne akcenty muzyczne uczniów i studentów podlaskich uczelni muzycznych.

Spotkaniami w "Salonie Bujnowskiego" organizatorzy stawiają przed sobą zadanie zintegrowanie lokalnej społeczności wokół Muzeum, nawiązanie do koegzystencji obywateli różnych wyznań, narodowości i języków wokół jednej kwestii nadrzędnej: Wspólnej Ojczyzny - Polski.

Spotkania w Tykocinie co tydzień

Organizatorzy zakładają spotkania comiesięczne, w których liczą na udział elity miasteczka, młodzieży i środowiska opiniotwórczego Tykocina. Chcą podejmować tematy łączące i jednoczące całą społeczność, traktując o eschatologicznej wspólnocie bytu na naszych terenach chrześcijan, żydów i wyznawców islamu.

Stąd pojawią się w trakcie tych spotkań takie tematy jak: Obraz Maki Boskiej Szlacheckiej, zwanej też Tykocińską, Józef Mojżesz Gabowicz, Traktat Kaliski, Leopold Gottlieb, Berek Joselewicz, Żydzi i Polacy w okresie walk o niepodległość 1914 - 1920.

Podsumowaniem rocznych "Salonów Bujnowskiego" będzie wystawa fotograficzna dokumentująca wszystkie wcześniejsze spotkania, autorstwa młodego tykocińskiego nauczyciela i fotografika Marcina Kwiatkowskiego.

źródło: mat. org. | red: wsz

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok