Spotkania z reporterami, filmowcami i autorami książek – kameralny festiwal literacki w Budzie Ruskiej

autor: Dorota Sokołowska

13.08.2017, 09:53, akt. 27.08.2017, 14:16

Nieśpieszne rozmowy o wschodniej duszy i spotkania ze znanymi literatami: Michałem Książkiem, Wojciechem Jagielskim czy Jędrzejem Morawieckim, a ponadto możliwość kąpieli w Czarnej Hańczy, która opływa brzeg siedliska i w ruskiej bani - to atrakcje Festiwalu Literackiego "Patrząc na Wschód", który do wtorku (15.08) potrwa w Budzie Ruskiej.


Festiwal "Spotkania z książką. Patrząc na Wschód", fot. Andrzej Bajguz
Festiwal "Spotkania z książką. Patrząc na Wschód", fot. Andrzej Bajguz


0:00
0:00
Spotkania z reporterami, filmowcami i autorami książek – kameralny festiwal literacki w Budzie Ruskiej - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

<p>Przedsięwzięcie wymyślili i zorganizowali Piotr Malczewski - fotograf i podróżnik oraz Piotr Brysacz - dziennikarz, autor kilku książek poświęconych tej tematyce. Miejsce nie jest przypadkowe, odbywa się w gospodarstwie należącym niegdyś do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny w 1778 roku i założyli osadę - podkreśla Piotr Brysacz.</p><p><span style="font-size: 22px;"><strong>Galeria fotografii w stodole </strong></span></p><p>Przy okazji spotkań, które codziennie wieczorem odbywają się na podwórku siedliska można oglądać zdjęcia Piotra Malczewskiego, zawieszone w pobliskiej stodole przerobionej na galerię fotografii. Robią piorunujące wrażenie - mówią oglądający.</p><p><span style="font-size: 22px;"><strong>Spotkania z reporterami, filmowcami, autorami książek </strong></span></p><p>W tym roku na uczestników festiwalu czekają spotkania z reporterami, filmowcami, pokazy filmów oraz slajdów. W sobotę (12.08) - pokaz slajdów i wykład o staroobrzędowcach etnografa Krzysztofa Snarskiego oraz spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk, autorką książki "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy".</p><p>W niedzielę (13.08) pokaz filmu Macieja Migasa i Jędrzeja Morawieckiego "Syberyjski przewodnik" oraz rozmowa o filmie o sekcie wissarionowców, która w tajdze, w Kraju Krasnojarskim w Rosji, buduje Nowe Jeruzalem. W poniedziałek (14.08) pokaz filmu "Proroczy żywot Eliasza" Beaty Hyży-Czołpińskiej i rozmowa o proroku z Grzybowszczyzny, który na Podlasiu też chciał zbudować Nowe Jeruzalem.</p><p>A we wtorek (15.08) – nietypowe, bo "chodzone" spotkanie literackie, czyli spacer po Suwalszczyźnie, po której oprowadzał będzie Michał Książek, autor m.in. "Drogi 816".</p>


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki


autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"



Dominik Sołowiej poleca film “Odmiana losu”


Panteon moich ulubionych aktorów od dawna zamieszkuje brytyjski aktor Jeremy Irons - facet, który, mimo że nie urodził się arystokratą, w pełni zasługuje na to miano. Sposób, w jakim mówi, patrzy, porusza się i gestykuluje - to kwintesencja stylu, powagi, pewności siebie, połączonej z subtelnością i delikatnością (chociaż w trzeciej części “Szklanej pułapki” Irons...



W każdym drzemie jakaś pasja - o swojej opowiada Katarzyna Dziedzik


Czy wiosna to jest dobra pora do tego, żeby ujawnić się ze swoimi artystycznymi talentami?



W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło"


Nie są profesjonalistami, ale ich dzieła trafiły do galerii. W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło".



Festiwal "Wiosna twórców" w Supraślu


Malowanie kawą, ręcznie tkane obrazy i rzeźby czerwonych koni. Artyści prezentują swoje różnorodne talenty na festiwalu "Wiosna twórców" w Supraślu.



W białostockim Ratuszu rozgościły się prace Leona Wyczółkowskiego


Kobiety, architektura, białowieskie drzewa, i słynna wiosna w otwartym oknie - malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego rozgościły się w białostockim Ratuszu.



Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej


To jest pierwszy prawdziwy występ na zawodowej scenie - trzeba wybrać dobry, nośny tekst, i tak go wyrecytować, żeby zatrzymać uwagę publiczności. Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej z całej Polski przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej.



Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej


Kto z naszych słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach - jak mówią jego twórcy - istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).



W Białostockim Teatrze Lalek będzie można zobaczyć spektakl "Hulajgęba"


Za nami Światowy Dzień Lalkarstwa, przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru, który możemy świętować w Białostockim Teatrze Lalek.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok