"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku

4 listopada 2017

Teatr Dramatyczny w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
Teatr Dramatyczny w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

Wrażenia po spektaklu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" w Teatrze Dramatycznym - relacja Doroty Sokołowskiej

"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej

Przedstawienie pełne absurdalnego humoru

- "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" to przedstawienie pełne absurdalnego humoru, pod warstwą którego kryją się poważne ludzkie problemy - mówi Grzegorz Chrapkiewicz.

W ocenie reżysera, to sztuka o samotności, kryzysie rodziny i zaniku uczuć. - Temat smutny, ale jeśli ktoś zna twórczość Petra Zelenki to wie, że w spektaklu można się spodziewać wielu zabawnych sytuacji i dialogów - ocenił Grzegorz Chrapkiewicz.

Matkę, która ekscytuje się tragicznymi wydarzeniami w dalekich krajach zaniedbując tych, którzy są tuż obok, gra Arleta Godziszewska. - Jest neurotyczna, jest apodyktyczna, jest toksyczna, ale ona kocha. To jest właśnie ten rodzaj miłości często spotykany - krzywdzi, ale dlatego, że kocha - oceniła swoją postać Godziszewska.

Obiektem chorej miłości matki jest 25-letni syn Piotr, który nie potrafi skomunikować się ze światem. Piotra gra gościnnie aktor z Warszawy, Łukasz Borkowski.

- Piotr przez to, że wszyscy wokół niego są dziwni, też zaczyna nosić w sobie tę dziwność, to szaleństwo. Tylko pytanie, czy to jest zwyczajne szaleństwo, czy niezwyczajne szaleństwo i czy w ogóle wszyscy w dzisiejszym świecie nie jesteśmy troszeczkę szaleni - powiedział Borkowski.

Nietypowa scenografia spektaklu

Nietypowa jest scenografia spektaklu. To poustawiane, jedno na drugim, kartonowe pudła. - To znak i symbol tej obsesji, która dotyczy tej rodziny, pewnego rodzaju zbieractwo, idea fix, która ogarnia matkę zwłaszcza we wspieraniu, pomaganiu ludziom zagrożonym na terenie wojen i kataklizmów, a nie widzi ona tego, co dzieje się blisko niej - wyjaśnił reżyser.

Dramat Petra Zelenki został zekranizowany

Dramat powstał w 2001 roku. Cztery lata później czeski reżyser i scenarzysta Petr Zelenka nakręcił na podstawie własnej sztuki film. "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" były już wystawiane w wielu polskich teatrach m.in. warszawskim Dramatycznym (2005), kaliskim im. Bogusławskiego (2007), Witkacego w Zakopanem (2015) i Dramatycznym w Płocku (2015). W 2004 r. sztukę w Teatrze Telewizji wyreżyserował Łukasz Kos.


Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Maszyny latające - wystawa prac Grzegorza Radziewicza w Tykocinie

W Muzeum w Tykocinie można oglądać prace olejne i grafiki białostockiego plastyka Grzegorza Radziewicza, dla którego zmienność, przemijanie, śmierć, narodziny, przychodzenie i odchodzenie są tematem nadrzędnym.Premiera spektaklu dyplomowego "WENDY" w Akademii Teatralnej

Grupa studentów IV roku wzięła na warsztat historię o Piotrusiu Panu i Nibylandii.Koncert SnopSnou i inne atrakcje - ostatni dzień Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza 2018"

Koncert laureata konkursu, występy zaproszonych gości i wiele dodatkowych atrakcji. W sobotę (21.07) odbył się drugi dzień Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza 2018".Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze

Folkowa muzyka z różnych części świata, warsztaty rzemieślnicze i muzyczne, spotkania autorskie, regionalna kuchnia, a dla amatorów nietypowego sportu - mecze piłki błotnej. Te i inne atrakcje czekają na uczestników Festiwalu Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze.Magdalena Niedźwiedzka

Magdalena Niedźwiedzka to polska pisarka specjalizująca się w zbeletryzowanych biografiach i powieściach historycznych, która, mimo że znajduje się dopiero na początku swojej kariery literackiej, już imponuje licznym gronem wiernych czytelników.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok