Dzięki technologii Virtual Reality można zobaczyć dawną żydowską dzielnicę Białegostoku

17 grudnia 2017

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Dzięki technologii Virtual Reality można zobaczyć dawną żydowską dzielnicę Białegostoku. Z Adrianem Górynowiczem rozmawia Olga Gordiejew

Adrian Górynowicz dzięki stypendium prezydenta Białegostoku cyfrowo odtworzył fragment historycznej dzielnicy Chanajki w Białymstoku, a teraz chętni mogą dzięki technologii wirtualnej przenieść się do miasta sprzed lat. Wystarczy odwiedzić Muzeum Historyczne w Białymstoku.

W ten sposób Adrian Górynowicz chciał przywrócić pamięć o żydowskiej dzielnicy w Białymstoku. Jego projekt, pozwoli przenieść się w czasie, do okresu międzywojennego, kiedy ta dzielnica tętniła życiem. Premierowe pokazy "wirtualnych chanajek" odbyły się w piątek.

Zapytaliśmy autora projektu, jak to się stało, że młody, dwudziestoparoletni mężczyzna sięga do odległej przeszłości, miesza ją ze współczesną technologią i proponuje współczesnym niezwykłe spacery historyczne?

Z Adrianem Górynowiczem rozmawiała Olga Gordiejew.


Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Mińsk - Miasto Słońca w Białymstoku

W najbliższy czwartek (18.01) Uniwersytet w Białymstoku będzie gościł znanego białoruskiego artystę, pisarza i redaktora niezależnego pisma pARTisan Artura Klinava.Jakie są problemy związane ze stypendiami artystycznymi i grantami?

Jakie są problemy związane ze stypendiami artystycznymi i grantami?Ile jest ideologii w popkulturze?

Ile jest ideologii w popkulturze kształtującej naszą świadomość, marzenia? Jak rolę pełni kultura popularna w czasach kryzysów politycznych, społecznych czy ekonomicznych?Najlepsze polskie fotografie prasowe na wystawie w Białostockim Ośrodku Kultury

Około 200 zdjęć oglądać możemy na wystawie Grand Press Photo, podsumowującej najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej w Polsce."Lila" - spotkanie z autorem książki

Ta książka to osobista opowieść o losach rodziny Krajewskich. Napisał ją aktor Cezary Krajewski. Jej tytułową bohaterką jest Lila. Młoda uczestniczka tajnych kompletów, która w wieku 16 lat wstępuje w szeregi AK.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok