Dzięki technologii Virtual Reality można zobaczyć dawną żydowską dzielnicę Białegostoku

17 grudnia 2017

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Dzięki technologii Virtual Reality można zobaczyć dawną żydowską dzielnicę Białegostoku. Z Adrianem Górynowiczem rozmawia Olga Gordiejew

Adrian Górynowicz dzięki stypendium prezydenta Białegostoku cyfrowo odtworzył fragment historycznej dzielnicy Chanajki w Białymstoku, a teraz chętni mogą dzięki technologii wirtualnej przenieść się do miasta sprzed lat. Wystarczy odwiedzić Muzeum Historyczne w Białymstoku.

W ten sposób Adrian Górynowicz chciał przywrócić pamięć o żydowskiej dzielnicy w Białymstoku. Jego projekt, pozwoli przenieść się w czasie, do okresu międzywojennego, kiedy ta dzielnica tętniła życiem. Premierowe pokazy "wirtualnych chanajek" odbyły się w piątek.

Zapytaliśmy autora projektu, jak to się stało, że młody, dwudziestoparoletni mężczyzna sięga do odległej przeszłości, miesza ją ze współczesną technologią i proponuje współczesnym niezwykłe spacery historyczne?

Z Adrianem Górynowiczem rozmawiała Olga Gordiejew.


Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Tajemnicze Podlasie w serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku" - dziś premiera

To nie będzie opowieść o sielskim Podlasiu, jak w komedii "U Pana Boga za piecem".Katarzyna Droga

Rozmowa z autorką książki "Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej".Działania artystyczne "z ludźmi, a nie dla ludzi"

Jak współpracować na polu sztuki z mieszkańcami, sąsiadami, by ich nie wystraszyć, zniechęcić?"Wstęga Nadziei" - wystawa fotografii krzyży w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku

Kilkadziesiąt krzyży z całego świata niemal do końca kwietnia oglądać możemy na wystawie fotografii w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku.


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok