"Cenzura na gruzach" - nowa książka prof. Elżbieta Dąbrowicz z Instytutu Filologii Polskiej UwB

17 grudnia 2017

Okładka książki "Cenzura na gruzach"
Okładka książki "Cenzura na gruzach"

Z prof. Elżbietą Dąbrowicz rozmawia Andrzej Bajguz, cz. 2

Z prof. Elżbietą Dąbrowicz rozmawia Andrzej Bajguz, cz. 1

"W mniejszym stopniu interesuje mnie cenzura jako instrument opresji, w większym jako mechanizm i proces kulturotwórczy. Nie znaczy to bynajmniej, abym oceniała jej role pozytywnie" pisze prof. Elżbieta Dąbrowicz z Instytutu Filologii Polskiej UwB we wstępie do swojej książki "Cenzura na gruzach. Szkice o literackich świadectwach życia w PRL-u".

Są więc m.in. relacje czy gra z cenzurą takich pisarzy jak: Tadeusz Konwicki, Stefan Kisielewski, Leopold Tyrmand, Jarosław Iwaszkiewicz, Sokrat Janowicz, ale może zaskakiwać, że w tym kontekście pojawia się też książka Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć".

Z prof. Elżbietą Dąbrowicz rozmawia Andrzej Bajguz.


Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Mińsk - Miasto Słońca w Białymstoku

W najbliższy czwartek (18.01) Uniwersytet w Białymstoku będzie gościł znanego białoruskiego artystę, pisarza i redaktora niezależnego pisma pARTisan Artura Klinava.Jakie są problemy związane ze stypendiami artystycznymi i grantami?

Jakie są problemy związane ze stypendiami artystycznymi i grantami?Ile jest ideologii w popkulturze?

Ile jest ideologii w popkulturze kształtującej naszą świadomość, marzenia? Jak rolę pełni kultura popularna w czasach kryzysów politycznych, społecznych czy ekonomicznych?Najlepsze polskie fotografie prasowe na wystawie w Białostockim Ośrodku Kultury

Około 200 zdjęć oglądać możemy na wystawie Grand Press Photo, podsumowującej najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej w Polsce."Lila" - spotkanie z autorem książki

Ta książka to osobista opowieść o losach rodziny Krajewskich. Napisał ją aktor Cezary Krajewski. Jej tytułową bohaterką jest Lila. Młoda uczestniczka tajnych kompletów, która w wieku 16 lat wstępuje w szeregi AK.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok