II edycja Festiwalu Literackiego "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie"

9 lutego 2018

Spotkanie z Anną Kamińską, Festiwal "Autorzy i Książki" w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Spotkanie z Anną Kamińską, Festiwal "Autorzy i Książki" w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Festiwal "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie" i Sejmik Poetycki - relacja Doroty Sokołowskiej

Wystawa "Granie słów" w Książnicy Podlaskiej - relacja Doroty Sokołowskiej

II edycja Festiwalu Literackiego "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie" - relacja Doroty Sokołowskiej

Były warsztaty, wystawy, Sejmik Poetycki i niezwykli goście, a wśród nich autorzy nominowani do tegorocznej Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Pierwszy dzień festiwalu, w znacznej mierze poświęcony był najmłodszym czytelnikom. Drugi zaś rozpoczął się wernisażem wystawy, a w Galerii Parter można też było obejrzeć wystawę książek, wydanych w 2017 roku w województwie podlaskim oraz publikacje autorów związanych z Podlasiem.

Spotkania autorskie

Dużym zainteresowaniem cieszyły się sobotnie spotkania autorskie. Ornitolog, podróżnik i autor wielu książek o zwierzętach, Andrzej Kruszewicz opowiedział o swojej najnowszej publikacji "Hipokryzja", w której porusza temat traktowania zwierząt.

O fenomenie Białowieży i silnych kobietach mówiła Anna Kamińska, dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.

Festiwal zakończyło spotkanie z dziennikarzem, publicystą, autorem kilkunastu książek Szymonem Hołownią, który opowiedział o początkach swojej pisarskiej kariery i kondycji Kościoła.

Sejmik Poetycki – panel dyskusyjny poetów z Podlasia

Nowością tegorocznej edycji festiwalu był Sejmik Poetycki - panel dyskusyjny z udziałem kilkudziesięciu poetów z Podlasia, poprowadził literaturoznawca prof. Dariusz Kulesza. Uczestnicy spotkania próbowali m. in. znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest stan poezji w naszym mieście i regionie.  A uczestnicy chętnie brali udział w dyskusji - głos zabrało wielu poetów z regionu. 

Festiwal "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie" powoli wpisuje się w kalendarz literackich imprez Białegostoku, prezentując literacko–wydawniczą mapę Podlasia i promując lokalną literaturę. W ciągu dwóch dni Książnicę odwiedziło blisko tysiąc osób. Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Powstaje płytowy zapis "Puszczańskich opowieści"

Najpierw był spektakl, teraz powstaje dźwiękowy - płytowy zapis "Puszczańskich opowieści". Chociaż w teatrach sezon wakacyjny w pełni, na dużej scenie białostockiego teatru lalek praca wre.Wystawa w galerii R5 "Polish Soundscapes"

Zastanówmy się jakie dźwięki teraz słyszymy. Może przejeżdżający samochód? Może śpiewające ptaki, płaczące dziecko? Może szum rzeki, a może wielkomiejski gwar? Są to przyjemne odgłosy czy inwazyjne? Co one mówią o miejscu w którym teraz jesteśmy? A może mówią szerzej o naszym życiu, o ludziach? Gdybyśmy to wszystko nagrali, to powstałby tak zwany field recording -...Album Kaplicy Sykstyńskiej w białostockim oddziale Goldenmark

Najwspanialsze dzieło Michała Anioła można oglądać, przyglądając się detalom. Wszystko za sprawą wspaniałego albumu, wydanego jedynie w prawie dwóch tysiącach egzemplarzy na całym świecie. Do Polski trafiło 50 egzemplarzy i jeden z nich pojawił się także w Białymstoku. Joanna Tomalska, historyk sztuki mówi o tym, czego zazdrości się patrząc na Kaplicę Sykstyńską.METAFITOTOMIA - grafiki i obrazy Joanny Kiersnowskiej w galerii im. Sleńdzińskich

"Natura jest w swojej istocie doskonała - próbuję jej dotknąć pędzlem idąc śladami mistrzów." - tak o swojej twórczości mówi Joanna Kiersnowska, której wystawę możemy oglądać w galerii im. Sleńdzińskich.Książnica Podlaska zbiera rękopisy lokalnych twórców

Trzy listy – dwa maszynopisy z odręcznymi podpisami Melchiora Wańkowicza oraz list Jerzego Godorowskiego z Białegostoku do autora m. in. książek „Ziele na kraterze” czy „Bitwa o Monte Cassino” – nabyła Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. W korespondencji znajduje się m. in. krótka charakterystyka powojennej stolicy Podlasia.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok