W Białymstoku można oglądać niepokazywane dotąd zdjęcia miasta z czasów powstania w getcie

24.08.2018, 09:52, akt. 25.08.2019, 10:19

Wystawę niepokazywanych dotychczas zdjęć Białegostoku z okresu powstania w getcie sprzed 75 lat można oglądać w centrum miasta. Towarzyszy jej instalacja artystyczna przypominająca ofiary getta.


Koncerty, promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim, źródło: UM Białystok/Dawid Gromadzki
Koncerty, promocja pamiętnika w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim, źródło: UM Białystok/Dawid Gromadzki


0:00
0:00
Z Tomaszem Wiśniewskim rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

16 sierpnia minęła 75. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie. Według historyków było on drugim co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zrywem społeczności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

Wystawę pod tytułem: "My, białostoczanie, pamiętamy! I będziemy zawsze pamiętać..." przygotowało Stowarzyszenie Zapomniany Białystok i Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Zdjęcia wykonał w sierpniu 1943 r. anonimowy niemiecki żołnierz. Widać na nich panoramę miasta sfotografowaną z wieży straży pożarnej przy ulicy Warszawskiej i unoszący się dym oraz widoczny ogień nad ulicami, gdzie znajdowało się getto. Widoczny jest - jak podano w opisie zdjęć - obszar walk w getcie. 

Skalę zniszczeń obrazuje fakt, że do dziś zachowały się tylko dwa obiekty: okazała modernistyczna kamienica z 1930 r. przy ul. Ogrodowej 4 oraz dawny Szpital TOZ (tarasowy) przy ul. Fabrycznej 27 (mocno przebudowany).

 - czytamy w opisie wystawy

Inne zdjęcie z sierpnia 1943 r. przedstawia kolumnę niemieckich żołnierzy, która zmierza ulicą Warszawską w stronę walczącego getta.

Prezentowane kolorowe zdjęcia, nigdy wcześniej niepublikowane wykonał anonimowy niemiecki żołnierz w sierpniu 1943. Są ostatnim świadectwem bytności naszych Braci i Sióstr; białostockich Żydów. Będziemy o nich zawsze pamiętać 

- czytamy w opisie zdjęć pokazywanych na wystawie. Opisy do wystawy są po polsku i angielsku.

Na odwrocie wystawowych plansz ze zdjęciami jest Tablica Pamięci, na której mieszkańcy miasta, goście z zagranicy, turyści zamieszczają swoje wpisy.

Pomysłodawca wystawy, społecznik i kolekcjoner, Tomasz Wiśniewski ze Stowarzyszenia Zapomniany Białystok i projektu "Bagnówka", wyjaśnił, że dotarł do zdjęć za granicą, starania o ich pozyskanie długo trwały i były skomplikowane. Dzięki środkom z urzędu marszałkowskiego nabyto je na jednorazową prezentację. Zdjęcia będą też mogły być pokazywane w szkołach w celach edukacyjnych. Wiśniewski powiedział, że zainteresowane szkoły już się zgłaszają.

Na wystawie jest też zdjęcie ze zbiorów Tomasza Wiśniewskiego pokazujące panoramę Białegostoku sprzed zniszczeń z czasów II wojny światowej oraz zdjęcie innego kolekcjonera - Jana Murawiejskiego, pokazujące jedną z trzech bram do getta w rejonie obecnych ulic Lipowej i Malmeda.

Wystawa na Rynku Kościuszki będzie czynna do 24 sierpnia. Towarzyszy jej instalacja artystyczna autorstwa Stanisława Żywolewskiego. To pięć postaci, ukazujących konkretną rodzinę Pesacha Kapłana (Kaplana), z której większość osób zginęła w getcie.

Główne obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie odbyły się 16 sierpnia. Na sobotę zaplanowano spacer historyczny po terenie dawnego getta, a wieczorem na Rynku Kościuszki koncert "Bohaterom getta" w wykonaniu Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

W niedzielę wieczorem odbędzie się - również na Rynku Kościuszki - koncert "Odgłosy zanikającego świata" w wykonaniu Krzesimira Dębskiego, Orkiestry Smyczkowej Primuz i zespołu Kamila Radzimowskiego.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki


autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"



Dominik Sołowiej poleca film “Odmiana losu”


Panteon moich ulubionych aktorów od dawna zamieszkuje brytyjski aktor Jeremy Irons - facet, który, mimo że nie urodził się arystokratą, w pełni zasługuje na to miano. Sposób, w jakim mówi, patrzy, porusza się i gestykuluje - to kwintesencja stylu, powagi, pewności siebie, połączonej z subtelnością i delikatnością (chociaż w trzeciej części “Szklanej pułapki” Irons...



W każdym drzemie jakaś pasja - o swojej opowiada Katarzyna Dziedzik


Czy wiosna to jest dobra pora do tego, żeby ujawnić się ze swoimi artystycznymi talentami?



W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło"


Nie są profesjonalistami, ale ich dzieła trafiły do galerii. W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło".



Festiwal "Wiosna twórców" w Supraślu


Malowanie kawą, ręcznie tkane obrazy i rzeźby czerwonych koni. Artyści prezentują swoje różnorodne talenty na festiwalu "Wiosna twórców" w Supraślu.



W białostockim Ratuszu rozgościły się prace Leona Wyczółkowskiego


Kobiety, architektura, białowieskie drzewa, i słynna wiosna w otwartym oknie - malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego rozgościły się w białostockim Ratuszu.



Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej


To jest pierwszy prawdziwy występ na zawodowej scenie - trzeba wybrać dobry, nośny tekst, i tak go wyrecytować, żeby zatrzymać uwagę publiczności. Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej z całej Polski przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej.



Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej


Kto z naszych słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach - jak mówią jego twórcy - istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).



W Białostockim Teatrze Lalek będzie można zobaczyć spektakl "Hulajgęba"


Za nami Światowy Dzień Lalkarstwa, przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru, który możemy świętować w Białostockim Teatrze Lalek.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok