"Śmierć" Anny Markowej

23 października 2017, 07:35

Cywilizacja współczesna nie lubi mówić o śmierci, unika niewygodnego tematu, omijając go lub zastępując protezami tanich obietnic ocalenia dzięki technice czy sprytowi nowoczesnej medycyny. Czasami zaś straszy wszechobecną śmiercią, jak w cyklu filmów "Oszukać przeznaczenie" czy w tych o wampirach i ożywających cmentarzach. Przyzwyczajani do grozy, do kultury masowej, znieczulamy się na to, co w istocie mogłaby nam powiedzieć dzisiaj Śmierć. Nie w tym problem, że człowiek chce żyć długo i najlepiej zawsze. Trudności pojawiają się, gdy zaczyna udawać  nieśmiertelnego, a swoje życie zamienia w walkę ze śmiercią, co musi się skończyć przegapieniem prawdziwego życia.


Anna Markowa swoją ostatnią książkę napisała właśnie o ratowaniu życia. Inaczej jednak widzi sens życia ktoś, kto stoi u jego kresu, a za sobą ma ciężki bagaż niewypowiedzianych doświadczeń. Nie zależy mu wtedy na dzieleniu się płonnymi marzeniami, złudzeniami, człowiek szuka sposobu na podzielenie się rozpoznaną przez siebie prawdą i odkrytym sensem życia, które w istocie nie musi być walką ze śmiercią, szamotaniem się z siłą nieokiełznaną. W swojej ostatniej książce pisarka „idzie na całość”, nie owija w bawełnę, nie przykrywa problemów pudrem, wybiera najważniejszy temat – życie! – o którym mówi językiem przenikliwie prostym, a zarazem dotykającym sedna, wbijającym czytelnika w fundamenty egzystencji. Opowiada o losach Śmierci żyjącej tuż obok, wśród nas.


"Śmierć" Anny Markowej to 15 opowiadań, których bohaterami są zwyczajni ludzie, a każdy z nich ma własny problem, łatwy do odnalezienia w naszym, zwyczajnym życiu. To opowieść, na którą składa się szereg ludzkich doświadczeń, kłopotów, perypetii często nazywanych „karą Boską”, nieszczęśliwym losem, albo sprawą diabelską. Bohaterowie to ludzie zmagający się z samotnością, biedą, nałogami, z wojną, bogactwem oraz chorobami ciała i duszy. Uwikłani w przyziemność doczesności często tracimy ostrość widzenia i nie dostrzegamy tego, co jest rzeczywistym źródłem kolejnych wydarzeń i kto jest autorem naszego dziś. Markowa przypomina brutalną prawdę o tym, że sami jesteśmy panami naszego życia, że odpowiadamy za nie w pełni, ale też jakże chętnie zrzucamy na Boga, diabła, na los winę za wszystkie swoje niepowodzenia. (...)


Ostatnia książka białostockiej pisarki i dziennikarki ukazała się 8 lat po jej śmierci. Markowa nie zdążyła wydać opowiadań za życia, ale czytając ów literacki testament można mieć pewność, że jest to świadectwo człowieka, który wiedział o zbliżającym się kresie wędrowania i który szukał ocalenia nie w przezwyciężeniu śmierci, w ślepym szamotaniu, ale w afirmacji życia wraz z jego drobinami, szczegółami, o których tak łatwo zapomnieć. Śmierć Anny Markowej to instrukcja wrażliwości na życie. Zachęcam gorąco do lektury najlepszej książki Anny Markowej.

dr Krzysztof Korotkich

adiunkt w Katedrze Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”

w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku


Fragmenty opowiadań Anny Markowej "Śmierć" w Polskim Radiu Białystok o 9.45 i 22.45 czyta Katarzyna Siergiej. Realizacja Kamil Kalicki, adaptacja Krzysztof Kurianiuk. 

Książkę wydano w serii BKF Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. 

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Sherlock Holmes. Odcienie czerni" Adama Chylińskiego i Bartosza Szpaka

W przeddzień gigantycznej rewolucji Sherlock i Watson natrafiają na ślad międzynarodowego spisku.Pamiętnik Dawida Szpiro

Głos ze środka piekła, z białostockiego getta"Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza

Grupa przyjaciół ze studiów, jak co roku, wybiera się ze swoimi rodzinami na wspólne wakacje."Nawałka. Droga do perfekcji" Łukasza Olkowicza

Posłuchajcie opowieści o człowieku, który musiał ponieść milion porażek, żeby posmakować namiastki sukcesu."Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza

Zbiór opowiadań, których akcja toczy się w niewielkim galicyjskim miasteczku, przypominającym do złudzenia Drohobycz
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok