Radio Białystok | Reportaż | "Rozstrzelany zegarek" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

"Rozstrzelany zegarek" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

16 listopada 2016; godz. 17:15

Feliks Filipowicz z ukochaną córką Felicją. Fot. arch prywatne
Feliks Filipowicz z ukochaną córką Felicją. Fot. arch prywatne

"Rozstrzelany zegarek" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Złoty kieszonkowy zegarek zostaje odnaleziony w masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym. IPN prowadzi tam poszukiwania ofiar terroru komunistycznego, ale okazuje się, że badacze odkrywają tam również szczątki więźniów z okresu okupacji niemieckiej. Znalezisko jest zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawia grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933”. Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym? Czy zegarek pozwoli zidentyfikować ofiary zbrodni?

Nagrody:
Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 2014
Nagroda w konkursie IPN Audycja Historyczna Roku 2015 - Historia Regionalna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Zrobieni w śmietnisko" – reportaż Ryszarda Minko

O tym, że w Rybakach można zgodnie z prawem "magazynować odpady" dowiedzieli się, kiedy do ich wsi przyjechały pierwsze TiRy wypełnione śmieciami. Kiedy ich śmierdząca zawartość wylądowała nieopodal domów, mieszkańcy niewielkich Rybak koło Moniek postanowili działać. Ich solidarność jest imponująca. Natychmiast wezwali kontrolerów, władze samorządowe, zawiadomili media, a przede wszystkim zablokowali drogę, by uniemożliwić kolejne transporty

23 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Urosły im śmigła" - reportaż Gabrieli Walczak

Kto nie marzył o lataniu ? Marzenie o lataniu jest stare jak ludzkość. Dziś nie ma większych problemów z realizacją takich pragnień. Nie trzeba kończyć szkoły dla pilotów w Dęblinie, by wznieść się ku słońcu. Paralotniarstwo to najbardziej dostępny sposób latania.

22 maja 2018, godz.17:15 i 22:15


"Chałturnik z Augustowa" - reportaż Jana Smyka

Stanisław Ostapowicz kontynuuje rodzinną tradycję. Muzyka to dla niego najważniejsze hobby. Z wyuczonego zawodu jest leśnikiem, z praktyki - przewodnikiem turystycznym, z zamiłowania - gawędziarzem. Grał w wielu kapelach i na wielu instrumentach, choć nazywa siebie tylko chałturnikiem z augustowskiej pustelni.

21 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Po tych makach szedł żołnierz..." - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Porucznik Jan Borysiewicz - uczestnik walk pod Monte Cassino, żołnierz II Korpusu gen. Andersa, wcześniej uczestnik kampanii wrześniowej w 1939 roku, w czasie okupacji sowieckiej wcielony przymusowo do Armii Czerwonej - jego życiorysem można byłoby obdzielić kilka osób.

18 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Dziecko na końcu świata" - reportaż Anny Bogdanowicz

Bieda jest wszędzie, w Polsce również, ale są rejony świata, gdzie naprawdę brakuje kromki chleba. Dziecko tam ściska w ręku kapsel od coca-coli jako coś cennego i dającego wyobrażenie o lepszych i bogatszych krajach. Robert sam się o tym przekonał. Do „adopcji serca” namówił też wielu swoich znajomych.

17 maja 2018, godz.17:15 i 22:15


"Na antypodach" - reportaż Marcina Glińskiego

Bohaterami reportażu są Weronika i Michał, którzy wyjechali do Australii z nadzieją, że uda im się spełnić marzenia o dobrze płatnej pracy, własnym mieszkaniu i przebywaniu w miejscu, gdzie zawsze jest słoneczna pogoda.

16 maja 2018, godz.17:15 i 22:15


"Korzenie" - reportaż Joanny Sikory

Kultura romska w ich domu była od zawsze. Życie Małgorzaty i Adriany Bielickiej toczy się także zgodnie z cygańskimi prawami. Choć w ich żyłach płynie tylko domieszka tej krwi, to romskie tradycje są ich największą wartością. Od kilku lat wspólnie z podlaskimi Romami tworzą Międzynarodowy Zespół Muzyki Cygańskiej Forte Roma.

15 maja 2018, godz.17:15 i 22:15


"Koncert na dwa M - muzyka i marzenia" - reportaż Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej

Opowieść o dojrzewaniu i samotności, gdy się idzie własną drogą. Bohaterem reportażu jest Filip Presseisen, organista. To 30-latek, który na początku swojej edukacji muzycznej był przekonany, że tylko muzyka Bacha jest warta zgłębiania. Nie widział też siebie w roli koncertującego organisty albo grającego na mszy. A jednak teraz jest organistą w kościele, organistą kinowym, nauczycielem oraz prowadzi własny zespół grający swing.

14 maja 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Akordeon od Marszałka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

W jednej z gablot muzealnych w Łomży lśni odnowiony akordeon. Historia tego instrumentu zaczyna się 83 lata temu, gdy Marszałek Józef Piłsudski podarowuje go orkiestrze 33. Pułku Piechoty, jaki stacjonuje w Łomży. Henryk Witkowski, młodziutki chłopiec, jest już w pułku i uczy się grać na wszystkich instrumentach, także na pięknej galeryjce z kości słoniowej ozdobionej błyszczącymi koralikami.

11 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Kismet - przeznaczenie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Spłonęła "Tatarska Jurta" w Kruszynianach. Wiadomość ta obiegła nie tylko Polskę ale i świat. Ogień strawił budynek i cenne pamiątki rodziny Dżennety i Mirosława Bogdanowiczów, gromadzone latami i dające świadectwo historii Tatarów na Podlasiu.

"Byliśmy tu i będziemy, podniesiemy się i odbudujemy nasz dom... to nasz KISMET".

10 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Chcę być" - reportaż Alicji Pietruczuk

System edukacji pozostawia wolny wybór szkoły dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, ale okazuje się, że w praktyce ten wybór jest bardzo ograniczony. Mają marzenia, kim chcieli by być, ale nikt ich o nie nie pyta.

9 maja 2018; godz. 17:15 i 22:15


"Inna wojna" - reportaż Tadeusza Haładyja

Wspomnienia żołnierza Wileńskiej Brygady AK, którego koniec II wojny światowej zastał w sowieckim więzieniu na Łukiszkach w Wilnie. Rajmund Pakulnis został aresztowany w grudniu 1944 roku, a w sierpniu 1945 wywieziony do łagru do Workuty. Wojna pana Rajmunda zakończyła się dopiero pod koniec 1946 roku.

8 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Maluszek" - reportaż Adama Janczewskiego

Kiedyś marzenie milionów Polaków - współcześnie trochę zapomniany. Chociaż ostatni Fiat 126 p zjechał z taśmy produkcyjnej w 2000 roku, wciąż istnieją tacy których uwiódł wdzięk malucha.

7 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Strażackie unikaty" - reportaż Anny Bogdanowicz

Stare samochody, pompy, gaśnice, maski i wiele innych eksponatów można obejrzeć w muzeum "Unikaty XX wieku" stworzonym przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowodworcach. Pomysłodawcą był Henryk Domanowski, a dziś jego pasję podziela syn Wojciech i koledzy druhowie, a także strażacka młodzież.

4 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Po kres świata" - reportaż Joanny Sikory i Źmiciera Kościna

Z pozoru nie różni ich nic od innych miasteczek na Białorusi. Jest kołchoz i pomnik Lenina. Jednak o Sopoćkiniach mówi się, że to "mała Polska". W zdecydowanej większości zamieszkują je Polacy. Konferencja Jałtańska na zawsze podzieliła przedwojenny powiat augustowski, pozostawiając Sopoćkinie po stronie ZSRR. Dziś to Białoruś.

2 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Między Biebrzą a Niemnem" - reportaż Joanny Sikory i Źmiciera Kościna

Mówi się o nim, że jest cudem techniki. Kanał Augustowski zachwyca od prawie 200 lat. Miał połączyć dopływy Wisły, Narew i Biebrzę z Niemnem, a dalej nawet z Bałtykiem. Dziś jest wykorzystywany głównie do celów turystycznych i można przepłynąć go w całości, również po części białoruskiej. Zapraszamy na wyprawę po Kanale Augustowskim - po obu stronach granicy.

30 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Wzór" - reportaż Joanny Sikory

Co to znaczy być "Dobrym Polakiem"? Z pewnością takie pytanie zadawli sobie laureaci nagrody o tym tytule. W ciągu 20 lat dostało ją prawie 90 uczniów. W III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku fundował ją Jan Żądło.

27 kwietnia 2017, godz.17:15 i 22:15


"Za chlebem" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ukraińcy, Białorusini – spotkać ich można w wielu miejscach. Rzadko przyjeżdżają do Polski w celach turystycznych, przede wszystkim - żeby zarobić. Jedni na bardzo krótko, inni na dłużej, a bywa, że na stałe. Pracują na różnych zasadach i w różnych warunkach. Jak się u nas czują, jak im się tu żyje i jak postrzegają ich Polacy?

26 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok