Radio Białystok | Reportaż | "Siła charakteru" - reportaż Edyty Wołosik

"Siła charakteru" - reportaż Edyty Wołosik

26 marca 2015; godz. 11:15 i 22:30

Paraolimpijka Joanna Mendak uhonorowana przez prezydenta Suwałk, foto Renata Siepka
Paraolimpijka Joanna Mendak uhonorowana przez prezydenta Suwałk, foto Renata Siepka

"Siła charakteru" - reportaż Edyty Wołosik

Mimo przeciwności losu, nie poddała się. Co więcej - odnosi międzynarodowe sukcesy. Pływaczka Joanna Mendak zdobywała medale nie tylko w mistrzostwach, ale też w paraolimpiadach. Teraz zawodniczka "Olimpijczyka Suwałki" i "Startu Białystok" przygotowuje się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Karolina, czyli biało - czerwona" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej i Jolanty Szczygieł - Rogowskiej

Historia walki, nadziei oraz miłości Karoliny Popławskiej z dworu Nosichy koło Bociek i Zygmunta Wielickiego na tle powstania styczniowego na Podlasiu. Na początku XX wieku Mieczysław Korzeniewski z Lubiejek na podstawie opowiadań dziadka swego i osób pamiętających powstanie 1863 roku opisał bohaterski zgon Karoliny Popławskiej u boku jej narzeczonego.

21 stycznia 2018, godz.18:05


"Między wnukiem a redakcją"- reportaż Joanny Sikory

Pierwsze artykuły rodziły się w bólach i po nieprzespanych nocach. Dziś ich autorki mówią o nich z uśmiechem. Redakcja portalu podlaskisenior.pl świętuje trzecie urodziny. To w Dzień Babci, na stronie jeszcze wtedy senior.bialystok.pl, pojawiły się pierwsze teksty.

19 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Przebudzenie" - reportaż Moniki Kalickiej

Kobiety piją wstydliwie, w koszmarnym poczuciu winy, zupełnie inaczej niż mężczyźni – twierdzą specjaliści od leczenia uzależnień. Alkoholiczki piją więc w samotności, najczęściej w tajemnicy przed znajomymi i rodziną. Niekiedy picie udaje im się ukrywać latami, nie tylko przed światem, ale i najbliższymi osobami mieszkającymi pod jednym dachem. Jednak do czasu...

18 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Miłość w trzech językach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Poznali się przez internet, pokochali na odległość, a teraz od trzech lat tworzą wspaniałą rodzinę. Wioleta Kotowicz - białostoczanka oraz Servando Ferrera Zuazo - Kubańczyk opowiadają o tym, że miłość nie zna granic, a przeznaczenie może czekać na nas na końcu świata.

17 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Fajter" - reportaż Hanny Wilczyńskiej - Toczko

Bartek Szmit przez lata brał udział w rajdach samochodowych. 11 lat temu uległ wypadkowi, z którego cudem uszedł z życiem. Nie siedział wtedy nawet za kierownicą. Bartek ma dziś kłopoty z pamięcią. Jego życie po wypadku całkowicie się zmieniło.

16 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Pamięć w kamieniu wykuta" - reportaż Anny Bogdanowicz

Na cmentarzu w Berżnikach na Suwalszczyźnie stoi Pomnik – Symbol. To żona i syn zadbali o to, żeby pamięć o Piotrze Szyryńskim i jego współtowarzyszach, patriotach i bojownikach o wolną Polskę nie odeszła w zapomnienie. Ich nazwiska zostały wykute w olbrzymim głazie, który ówczesne władze Polski Ludowej nakazały zniszczyć.

15 stycznia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Druh Stanisław" - audycja dokumentalna Andrzeja Danilczuka

Był skromny, życzliwy, uczciwy i wierny ideałom harcerskim. Wychował wiele pokoleń młodzieży. Jest symbolem białostockiego harcerstwa. Komendant Stanisław Moniuszko.

14 stycznia 2018, godz. 18:05


"Popatrzcie na Zenka" - reportaż Izy Serafin

Zenon Martyniuk jest niekwestionowanym królem disco polo, liderem zespołu Akcent. Koncertuje w kraju i za granicą, ma na koncie miliony sprzedanych płyt i występy z takimi gwiazdami jak Maryla Rodowicz. Mimo to nie lubi "gwiazdorzyć"...

12 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Sundukowe skarby" - reportaż Alicji Pietruczuk

Barwne szale z ufilcowanej wełny i jedwabiu, kwiatowe broszki, kulkowe kolczyki, czy uśmiechnięte szmaciane koty - skarby z pracowni „Sunduk” Doroty Sulżyk. Różne od tych, które niegdyś w swoich sundukach trzymały kobiety na podlaskich wsiach, ale równie kolorowe i ozdobne.

11 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Polacy nad Berezyną" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Trudna sytuacja Polaków na Białorusi, podzielony Związek Polaków, polityczne zawirowania - to wszystko wiemy. Jednak Polacy są, trwają i próbują działać. Sto kilometrów na wschód za Mińskiem - w Borysowie - jest Dom Polski, w którym zespoły mają swoje próby, a dzieci i dorośli uczą się języka polskiego.

10 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica Freda Zinnemanna" - reportaż Grażyny Bochenek

Kto nie zna takich filmów jak "W samo południe" czy "Dzień szakala"? A kto wie, że ich reżyser urodził się w Rzeszowie? Fred Zinnemann mieszkał w tym mieście do wybuchu I wojny światowej, z okna kamienicy miał widok na ratusz oraz na Rynek.
Robiąc karierę w Stanach Zjednoczonych jako miejsce urodzenia podawał jednak Wiedeń...

9 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Nowe szaty biskupa" - reportaż Katarzyny Michalak i Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

W przygranicznym Kiryłowie bije źródło św. Mikołaja. Mieszkańcy okolic i nie tylko, spotykają się przy źródle i od wieków czerpią z niego wodę wierząc w jej cudowną moc i we wstawiennictwo świętego. Kryłowski Mikołaj nie ma nic wspólnego ze znanym z reklam i pocztówek wesołkowatym grubasem z długą brodą. Reportaż stawia pytania o rolę i potrzebę sacrum w życiu zindustrializowanego, konsumpcyjnego społeczeństwa XXI wieku.

8 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Taka to była radość" - reportaż Alicji Pietruczuk

"Centrum świata jest w Kaniukach" - mówi Włodzimierz Naumiuk. Rzeźbiarz ludowy przeżył w tej wsi nad Narwią ponad 80 lat - całe swoje życie. Wspomina czasy swojego dzieciństwa, tęskni za prostym wiejskim życiem, opowiada o dawnych prawosławnych zwyczajach wigilijnych i świątecznych.

5 stycznia 2018, godz.17:15 i 22:15


"Ktokolwiek wie..." - reportaż Jolanty Rudnik

Leon Suchocki był żołnierzem Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W kwietniu 1948 roku został stracony w więzieniu w Szczecinie. Kilka miesięcy temu Jolanta Rudnik przypomniała jego losy w reportażu „Wydarzyło się latem 1947 roku w Szczecinku”. Po kilku tygodniach od emisji reportażu odezwała się mieszkanka Białegostoku, która wysłuchała audycji i połączyła losy Leona Suchockiego z historią swojej rodziny. W ten sposób udało się odtworzyć kolejne fakty, ale w dalszym ciągu brakuje ważnych informacji, a więc ktokolwiek wie..

4 stycznia 2018, godz.17:15 i 22:15


"Nieco starsza nastolatka" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pani Jadwiga uprawia taneczny aerobik, udziela się towarzysko, dba o swoje psy, koty i... młodszego męża. Nie przeszkadza jej w tym ani ukończone 70 lat, ani przebyte operacje. Czy starszy człowiek może czuć się dobrze w świecie ogarniętym kultem młodości? Zdaniem pani Jadwigi - tak. Wystarczy pogodny stosunek do ludzi - również młodych, uśmiech i akceptacja własnego wieku.

3 stycznia 2018, godz.17:15 i 22:15


"Janek SP4ANN" - reportaż Joanny Sikory

Wartości zbiorów i liczby godzin im poświęconych nie da się oszacować. Białostoczanin Jan Bondaruk, z wykształcenia technik radiowo-telewizyjny, od kilkudziesięciu lat kolekcjonuje i naprawia stare radioodbiorniki oraz wojskowy sprzęt szpiegowski. Jest też konstruktorem wszelakiej maści urządzeń elektrycznych oraz krótkofalowcem.

2 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Aqua vitae, czyli świąteczna opowieść o nalewkach - audycja Wiesława Szymańskiego

Termin "nalewka" pochodzi od polskiego słowa "nalewać" lub "nalew", co odnosi się się procesu zalewania czy nalewania owoców, ziół, korzeni. Słowo weszło do powszechnego użycia około połowy XIX wieku i występuje wyłącznie w języku polskim na podstawie czego twierdzi się, że nalewka jako gatunek regionalny jest trunkiem typowym i charakterystycznym tylko dla kultury polskiej.

1 stycznia 2018, godz. 14:10 i 22:10


"Cygielniki" - reportaż Jana Smyka

Zamieszkiwali okolice ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku. Domy, w których zasiedlano nie były ich własnością a mieniem komunalnym. Pracowali w cegielni, która zlokalizowana była na terenach dzisiejszego targowiska. To właśnie z racji ich zawodu, nazywali się „cygielnikami”. Cygielniki na Nowym Mieście z roku na rok mają coraz mniej przestrzeni do zamieszkania, a coraz więcej tylko do wspominania...

29 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok