Radio Białystok | Reportaż | "Sieroża" - reportaż Jarosława Iwaniuka

"Sieroża" - reportaż Jarosława Iwaniuka

1 lutego 2017; godz. 17:15 i 22:15


Sergiusz Niczyporuk; fot. Jan Smyk
Sergiusz Niczyporuk; fot. Jan Smyk

"Sieroża" - reportaż Jarosława Iwaniuka

O takich ludziach jak on zwykło się mawiać, że nie z jednego pieca chleb jadał. Dziś prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, ale jego droga do Sioła Budy była długa i nieprosta. W swoim 65 - letnim życiu, Sergiusz Niczyporuk zanim został człowiekiem biznesu, był rolnikiem, cieślą i budowniczym. Nie oparł się też pokusom polityki. Pracując w PGR wierzył, że komunizm może zmienić świat. Potem zakładał rolniczą Solidarność w Dubiczach Cerkiewnych. Z duchem czasu i epoki, zanim dał się ponieść mamonie biznesu, pobierał nauki w seminarium duchownym i nauczał religii w wiejskiej szkole, w Grabowcu. Ale cała opowieść jego życia zaczyna się w Zaleszanach - wsi na Podlasiu, ciężko doświadczonej w naszej, pogmatwanej jeszcze do dziś, powojennej historii.
Audycja wyróżniona w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Z chirurgiczną wyobraźnią" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Skończył 85 lat, ale ma duszę młodego chłopaka. Wszystko dzięki pasji, której jest wierny od czasów wczesnej młodości, a która nazywa się malowanie. Doktor Stanisław Sierko jednak, jak sam przyznaje, przede wszystkim jest lekarzem-chirurgiem.

28 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Kustosz drzew" - reportaż Anny Bogdanowicz

Tomasz Niechoda, nauczyciel historii z Lublina, przez 30 lat przemierzał puszczańskie ostępy wzdłuż i wszerz. Zna na pamięć wymiary swoich ukochanych drzew, wie gdzie rosną albo gdzie upadły. Na drzewa patrzy jak na dzieła sztuki.

27 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Strumiłło. Rozmowa o życiu, sztuce i podróżach" - audycja Andrzeja Bajguza

Rok 2017 to rok Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Ten wszechstronny artysta opowiada o dramatycznych wydarzeniach, których był świadkiem, o dalekich artystycznych podróżach i małej ojczyźnie - Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie,

26 marca 2017, godz. 18:05


"Ludziom i zwierzętom" – reportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Mairowitza

Dyrektor warszawskiego zoo, Jan Żabiński i jego żona Antonina na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali w czasie II wojny światowej Żydów i żołnierzy podziemia. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Żabińskich przeżyli.

24 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Migrujące ptaki" - reportaż Renaty Redy

Nawet co piąty mieszkaniec Siemiatycz mieszka w Brukseli. Siemiatycka migracja do stolicy Belgii rozpoczęła się jeszcze w latach osiemdziesiątych. Wtedy była powodem rozłąki i cierpień wielu rodzin. Dzisiejsza emigracja jest zupełnie inna.

23 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​