Radio Białystok | Reportaż | "Ślad Świętego. Jan Paweł II w Białymstoku" – audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

"Ślad Świętego. Jan Paweł II w Białymstoku" – audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

autor: Dorota Sokołowska

4 czerwca, godz.22:05, 5 czerwca 2016, godz.18:05

Jan Paweł II w Białymstoku, fot. Piotr Sawicki
Jan Paweł II w Białymstoku, fot. Piotr Sawicki

"Ślad Świętego. Jan Paweł II w Białymstoku" – audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Pani Janina zaufała swojej intuicji. To ona, a może Bóg (jak teraz wspomina) kazała jej zostać w seminarium, w którym była portierką. Nie poszła na mszę świętą, którą 5 czerwca 1991 roku, na białostockich Krywlanach odprawiał Papież Polak- Jan Paweł II. Ale wskutek przedziwnych okoliczności, mogła klęknąć przed nim w seminarium i dwa razy dostać specjalne błogosławieństwo.
Dziś, po 25 latach, razem z innymi wspomina tamten piękny czas obecności Świętego Papieża w Białymstoku i wcześniejszych przygotowań. Jak zmieniało się miasto? Co zostawił po sobie Ojciec Święty? Wspominają: bp Edward Ozorowski, ks. Jerzy Misijuk, ks.Henryk Żukowski, Stanisław Prutis, Lech Rutkowski, Piotr Sawicki, Jerzy Muszyński, Marek Kietliński oraz mieszkańcy Białegostoku.
W audycji dokumentalnej wykorzystano fragmenty archiwalnego zapisu wizyty Ojca Świętego w Białymstoku oraz fragmenty artykułów Gazety Współczesnej z 17 stycznia 1991 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Smutne oczy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Izolacja, wycofanie, niska samoocena, brak akceptacji wśród rówieśników czy w rodzinie – wszystko to wyczytać można z oczu dziecka. Trzeba jednak umieć to dostrzec i chcieć we właściwym momencie zareagować. Brak pomocy może prowadzić do tragedii, ale czy łatwo jest ją uzyskać, jeśli dziecko ma "smutne oczy"?

20 sierpnia 2018, godz. 22:15


"A to historia. Zabłudów"' - reportaż Edyty Wołosik

500-letnią historię Zabłudowa ukształtowały kultury, na pograniczu których leżało miasteczko.

17 sierpnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica sprzed stu lat" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jan Kuncewicz czy Julian Kurcewicz? Kto jest pochowany w grobie tuz przy zabytkowym kościele w Narwi? I dlaczego ktoś chciał zatrzeć bohaterską śmierć polskiego żołnierza, poległego w wojnie bolszewickiej?

15 sierpnia, 13:15, 22:15


"Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

Jadwiga Zarugiewiczowa osiwiała będąc jeszcze młodą kobietą na wieść o śmierci pierworodnego syna. Konstanty zginął w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, która została nazwana Polskimi Termopilami. Pięć lat później matkę bohaterskiego obrońcy Lwowa poproszono o wskazanie trumny z bezimienną ofiarą walk na warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

14 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Zgodnie z literą prawa" - reportaż Kamila Kalickiego

Kradzież tożsamości kojarzymy zwykle z utratą dowodu osobistego. Wtedy boimy się, że oszust weźmie pożyczkę, podpisze umowę, a my zostaniemy z ratami do spłacania. Jednak można ukraść cudzą tożsamość również z... ksiąg wieczystych.

13 sierpnia 2018, godz 22:15


"A to historia. Ciechanowiec"' - reportaż Joanny Sikory

Ciechanowiec może poszczycić się prawie 600-letnią historią. Dziś w całym kraju jest znany głównie z Muzeum Rolnictwa imienia księdza Krzysztofa Kluka. Zabytkowe drewniane budownictwo niezmiennie od lat przyciąga turystów.

9 sierpnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Ten wielki dzień" reportaż Doroty Sokołowskiej i Olgi Gordiejew

W kościele czy w plenerze? Gdzie chcemy sobie ślubować, że „nie opuścimy się na wieki”? Okazuje się, że białostoczanie podchodzą do tego wyjątkowego dnia tradycyjnie, najczęściej wybierając mszę świętą z błogosławieństwem kapłana. Nie brakuje jednak par decydujących się na śluby w balonie, na pomoście, dachu opery czy w ogrodzie restauracji.

10 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Medale to detale" - reportaż Renaty Redy

Wojciech Nowicki wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie.

8 sierpnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"E-transfer" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Jagiellonia Białystok podpisała kontrakt z e-sportowcem. Mikołaj Ambroziak będzie reprezentować żółto-czerwone barwy przez najbliższe pół roku podczas zawodów w grę Fifa18.

7 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Między wnukiem a redakcją"- reportaż Joanny Sikory

Pierwsze artykuły rodziły się w bólach i po nieprzespanych nocach. Dziś ich autorki mówią o nich z uśmiechem. Redakcja portalu podlaskisenior.pl działa od ponad trzech lat.

6 sierpnia 2018, godz.22:15


"Po kres świata" - reportaż Joanny Sikory i Źmiciera Kościna

Z pozoru nie różni ich nic od innych miasteczek na Białorusi. Jest kołchoz i pomnik Lenina. Jednak o Sopoćkiniach mówi się, że to "mała Polska". W zdecydowanej większości zamieszkują je Polacy. Konferencja Jałtańska na zawsze podzieliła przedwojenny powiat augustowski, pozostawiając Sopoćkinie po stronie ZSRR. Dziś to Białoruś.

3 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Normalna sprawa" - reportaż Jana Smyka

Wszystko się zmienia, to normalna sprawa – powiada Mieczysław Bruszewski, pseudonim wojenny "Pudel". Normalna sprawa, że w wieku głęboko emerytalnym, codziennie rano zmierza do swojej pracowni introligatorskiej w Łomży. Normalną sprawą było, że najpiękniejsze lata młodości poświecił sprawom Ojczyzny. Walczył w Powstaniu Warszawskim w batalionie NOW-AK "Gustaw" w Oddziale Specjalnym "Juliusz" na Starym Mieście (tzw. "Tygrysy Woli”).

1 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Gdzie ten miś" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Od dawna nikt ich w Puszczy Augustowskiej nie widział i o nich nie słyszał. Ślad po nich zaginął już ponad 100 lat temu. Teraz się nieoczekiwanie pojawił...Funkcjonariusze Straży Granicznej w Płaskiej zauważyli dziwne tropy na zaoranym pasie granicznym z Białorusią. Po analizach okazało się, że są to ślady niedźwiedzia.

31 lipca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Gdy się miłość rodzi" - reportaż Joanny Sikory

Lato to popularny czas wesel. Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele par mówiło sakramentalne "tak" w czasie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy, pełen spokoju, rodzinny czas. To także moment roku, kiedy nabiera innego wymiaru. Wtedy skrzypiący pod nogami śnieg był dodatkową atrakcją, a biel sukni ślubnej współgrała z otoczeniem. Dziś, może ze względu na nieprzewidywalną aurę, pary decydują się na ślub latem.

30 lipca 2018, godz. 22:15


"A to historia. Augustów" - reportaż Moniki Kalickiej

Wodna stolica Polski - położona bajecznie nad dziewięcioma jeziorami, otoczona prastarą Puszczą Augustowską, jest rajem dla turystów. Przyciągają ich malownicze widoki, czyste powietrze i mikroklimat bogaty w olejki eteryczne z sosnowo-świerkowych lasów. Sercem miasta jest ogromny Rynek, z parkiem, fontanną i kolumną założyciela miasta – króla Zygmunta Augusta, na którym od XVI wieku toczy się życie.

26 lipca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Cygielniki" - reportaż Jana Smyka

Zamieszkiwali okolice ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku. Domy, w których zasiedlano nie były ich własnością a mieniem komunalnym. Pracowali w cegielni, która zlokalizowana była na terenach dzisiejszego targowiska. To właśnie z racji ich zawodu, nazywali się „cygielnikami”. Cygielniki na Nowym Mieście z roku na rok mają coraz mniej przestrzeni do zamieszkania, a coraz więcej tylko do wspominania...

27 lipca 2018, godz. 22:15


"Między okiem a historią" - reportaż Joanny Sikory

Zarówno on, jak i miejsce które stworzył – to legendy. Przy grodzieńskiej ulicy Lermontowa mieści się Muzeum historii miasta Grodna. Tysiące zbiorów – to prywatna kolekcja Janusza Parulisa.

25 lipca 2018, godz. 22:15


"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż 78-letni bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

24 lipca 2018, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok