Radio Białystok | Reportaż | "Świętego Gabriela śmierć dla życia" - reportaż Jana Smyka

"Świętego Gabriela śmierć dla życia" - reportaż Jana Smyka

autor: Jan Smyk

21 września 2017, godz.17:15 i 22:15

Przeniesienie relikwii św. Gabriela Młodzieńca z Grodna do Białegostoku nastąpiło we wrześniu 1992 roku. Głównym narratorem w audycji jest ks. Grzegorz Misijuk.

Ikona św. męcz. Gabriela, fot. A. Choruży
Ikona św. męcz. Gabriela, fot. A. Choruży

"Świętego Gabriela śmierć dla życia" - reportaż Jana Smyka

Kult świętego Gabriela w Cerkwi Prawosławnej zaczyna się od XVIII wieku. Znany jest wśród wiernych jako męczennik św. Gabriel Młodzieniec Zabłudowski zwany też Białostockim, Słuckim i Zwierkowskim. Kanonizowany (1820), w setną rocznicę otwarcia relikwii, przez patriarchę konstantynopolitańskiego Grzegorza V aktem odczytanym w Słucku. Relikwie świętego podczas bieżeństwa (1915) trafiły do Moskwy. Profanowane, podobnie jak relikwie innych świętych, za panowania komunistów i przechowywane w skrajnie niekorzystnych warunkach nie uległy rozkładowi i w 1992 roku triumfalnie wróciły do Białegostoku. Św. Gabriel jest patronem młodzieży.

Reportaż reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Konkursie Prix Italia 1994 w Turynie,
I nagroda w konkursie PR "Polska i świat 93";
I nagroda na III Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Radiowej "Macrophon" 94 Wrocław.

Pierwsza audycja w Radiu Białystok zrealizowana na nośniku DAT - nagranie 1992; realizacja 1993 r.
Z inicjatywy Dyrekcji Technicznej RC III i Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia oraz Rady Funduszu Promocji Sztuki Radiowej, audycję wydano w nakładzie 2 (słownie dwu) egzemplarzach "złotej płyty" CD.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Młodzi od świętego Floriana" - reportaż Anny Bogdanowicz

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Bargłowie Kościelnym istnieje od trzech lat. Skupia młodych mieszkańców, proponując im wiele atrakcji związanych nie tylko z wiedzą o pożarnictwie. Drużyna to także okno na świat - możliwość wakacyjnego wypoczynku i wyjazdów za granicę.

23 lipca 2018, godz. 22:15


"Musi być dusza" - reportaż Joanny Sikory

Wirtuoz - tak o Józefie Krupskim mówią ludzie, którzy mieli szansę usłyszeć jak grał na cymbałach. Zachwycał nie tylko lekkością ruchów, ale i bogactwem repertuaru. Na przedwojennych wileńskich weselach grywał walce, fokstroty, tanga, marsze, kadryle, polki i oberki. Pamięć o nim pielęgnuje wnuk Piotr Krupski.

19 lipca 2018 godz. 17:15, 22:15


"Usłyszeć siebie" - reportaż Beaty Hyży - Czołpińskiej

Basia Bańka ma niewiele ponad 30 lat. I przekonanie, że jest na właściwej drodze życia. A stało się to wtedy, kiedy zdecydowała się zrealizować swoje marzenie z dzieciństwa. Zrezygnowała ze stałej i dobrze płatnej pracy w leśnictwie. Oprowadza po Puszczy Białowieskiej wycieczki, maluje las, a jej obrazy znajdują nabywców.

18 lipca 2018, godz. 22:15


"Śledzik w poezji" reportaż Doroty Sokołowskiej

Wszystko zaczęło się dwadzieścia lat temu. Niby banalny "Wieczór Cebulowy" zapoczątkował Salon Muz, który narodził się na drugim piętrze jednego z białostockich bloków. Takich spotkań, inspirowanych kulturą, z muzyka graną na żywo, wierszami i limerykami czytanymi przez znanych poetów i pisarzy, z prywatnymi wernisażami - było prawie czterdzieści.

17 lipca 2018 godz. 17:15, 22:15


"W szalonym biegu" - reportaż Joanny Sikory

Co trzecie gospodarstwo w Polsce prowadzą kobiety. Ponad połowa strategicznych decyzji podejmowana jest wspólnie, przez małżonków. Kobiety odgrywają coraz większą rolę w rolnictwie.

16 lipca 2018, godz. 22:15


"Moja ciotka Zyta" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

W lipcowy poranek 1945 roku Sowieci zabrali dwudziestoletnią Zytę z domu w Gibach. Nie prowadzili jej daleko... Tuż obok, w sąsiednim domu, był punkt filtracyjny. Przez dwa tygodnie rodzice i młodszy brat Zyty słuchali krzyków i jęków katowanych ludzi. Później wywieźli ich jedenastoma ciężarówkami i ślad po nich zaginął.

13 lipca 2018, godz. 22:15


"Takie życie" - reportaż Joanny Sikory

Ostatnio na parkiecie pani Marianna wirowała w dniu setnych urodzin. Do tańca porwała ją kuzynka. Teraz już nie ma odwagi na taniec, ale gestykulując, pokazuje, jakie ruchy należy wykonać. W lutym skończyła 103 lata i jest o sto lat starsza od swojej praprawnuczki.

12 lipca 2018 godz. 17:15, 22:15


"Pieska jesień życia" - reportaż Moniki Kalickiej

Los starszych psów, które nagle straciły dom, bo pan wyjechał, ma alergiczne dziecko albo nie chce wydawać pieniędzy na leki. Po kilku czy kilkunastu latach w cieple, spędzają ostatnie chwile życia w zimnych boksach. A ludzie przychodzący adoptować czworonoga zwykle kierują się w stronę wybiegu szczeniaków. Starość nie jest atrakcyjna...

11 lipca 2018, godz. 22:15


"Moja biała suknia" - reportaż Anny Bogdanowicz

Plotki, pomówienia, brak zrozumienia ze strony sąsiadów i przyjaciół może doprowadzić nawet do tragedii. Słowa potrafią mocno ranić...

10 lipca 2018, godz. 22:15


"Drugie życie szkoły" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Budynek szkoły w Pietkowie dostał drugą szansę. Miejsce to przez długie lata tętniło życiem, ale od wielu lat szkoła w Pietkowie stała zamknięta. Mieszkańcy nie mogli jednak patrzeć na to, jak niszczeje, więc postanowili ponownie wziąć sprawy we własne ręce.

09 lipca 2018, godz. 22:15


"Co z tą Kasą" - audycja Izy Serafin i Marcina Kozłowskiego

Wszystko zaczęło się w 1975 roku, kiedy to dwójka "opętanych" bluesem muzyków z Białegostoku - Ryszard "Skiba" Skibiński i Jarosław Tioskow - postanowiła założyć zespół odpowiadający ich muzycznym fascynacjom. Po kilku tygodniach dołączył do nich perkusista Mirosław Kozioł. Zaprosili do współpracy kolegów i zaczęli grać jako Kasa Chorych.

6 lipca 2018, godz. 22:15


"Rodzima wiara" - reportaż Dominiki Dębskiej

Z Babiej Góry koło Choroszczy zginął pomnik Światowida. Nie odnalazł się pomimo protestów neopogan, którzy czcili figurę. Udało się im postawić nowy pomnik, który w akcie protestu wyświęcili pod urzędem miejskim.

5 lipca 2018 godz. 17:15, 22:15


"Do kraju tego…" – reportaż Jana Smyka

Grodzieńszczyzna - historia tego regionu przewija się przez liczne dzieła wielu twórców. Pisarze, malarze, architekci i muzycy natchnieni pięknem natury stworzyli nieprzemijające artystyczne bogactwa tej ziemi.

4 lipca 2018, godz. 22:15


"Pomysł na Górę" - reportaż Anny Bogdanowicz

Góra Zamkowa w Mielniku to miejsce świadczące o bogatej i burzliwej historii tej ziemi. Dziś widzimy tam ruiny kościoła, starą plebanię, wzgórze zamkowe porośnięte krzakami, a na jego szczycie pozostałości po prawosławnej kapliczce. Po wielu latach starań powstał projekt rewitalizacji Góry Zamkowej. Pojawiły się jednak pewne plotki i przypuszczenia. Czy naprawdę w roku stulecia odzyskania Niepodległości będzie odbudowana carska cerkiewka, która była wotum za zdławienie powstania styczniowego?

3 lipca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Całe życie z radiem" - reportaż Joanny Sikory

Prawie pół wieku z mikrofonem. Tadeusz Haładyj otaczającą rzeczywistość rejestrował najpierw na taśmie, potem na kasetach, wszystko z największą troską i z myślą o słuchaczu.

2 lipca 2018, godz. 22:15


"Legenda o Kontrastach" – reportaż Doroty Sokołowskiej

Minęło 50 lat od powstania „Kontrastów”, w 1990 roku wydano ich ostatni numer. Gazeta zaczynała działalność jako „jednodniówka”, aż stała się magazynem dokumentującym białostockie życie artystyczne. Niewielu badaczy przyjrzało się także temu, w jakich warunkach pismo funkcjonowało i jak radzono sobie z inwigilacją Służby Bezpieczeństwa oraz cenzurą.

29 czerwca 2018, godz. 22:15


"Smugi światła" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Świat sześcioletniej Ireny legł w gruzach wraz z tragiczną śmiercią matki i ojca. Kobieta wspomina swoje dzieciństwo w Białowieży i młodość w Hajnówce po kilkudziesięciu latach od zdarzenia. Ożywają obrazy z przeszłości zarówno te mroczne, jak i pełne światła. To opowieść o niezwykłych spotkaniach Ireny z mierzącymi się ze swoim losem ludźmi oraz o miłości, która wiedzie ku przebaczeniu.

28 czerwca 2018, godz.17:15 i 22:15


"Ostatni szabas" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

To wydarzenie zapoczątkowało masową eksterminację ludności żydowskiej w Białymstoku. Mija 77 lat od spalenia Wielkiej Synagogi przy ulicy Suraskiej w Białymstoku. Po murowanej bożnicy nie ma śladu, w jej miejscu stoi pomnik – zniszczona kopuła synagogi. Ogółem 27 czerwca 1941 roku w hitlerowskim pogromie zginęło blisko 2000 białostockich Żydów.

27 czerwca 2018, godz. 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok