Radio Białystok | Reportaż | "Profesor dobra" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Profesor dobra" - reportaż Doroty Sokołowskiej

autor: Dorota Sokołowska

13 lutego 2017, godz. 17:15 i 22:15

Benefis Profesora Macieja Kaczmarskiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zdjęcie- Michał Heller OiFP
Benefis Profesora Macieja Kaczmarskiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zdjęcie- Michał Heller OiFP

"Profesor dobra" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Chciał zostać prawnikiem, ale los zdecydował, że poszedł na medycynę. Zajął się najwdzięczniejszymi pacjentami - dziećmi. Tworzył Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz Klinikę Alergologii Dziecięcej, dzieląc się z lekarzami, nie tylko wiedzą, ale też pasją. W całej Polsce ma mnóstwo wdzięcznych pacjentów, dla których nigdzie indziej nie było ratunku. Profesor Maciej Kaczmarski to uznany diagnosta, lekarz o wielkiej kulturze osobistej, profesor o rozlicznych talentach.
W pamięci asystentów i studentów zapisał się jako jeden z najciekawszych wykładowców z misją. Jest znany na całym świecie i szanowany przez największe autorytety w dziedzinie alergologii, sam zresztą teraz służy pomocą innym na kongresach i spotkaniach na wszystkich kontynentach.
Rodzice zawdzięczają mu życie swoich dzieci, Białystok - szpital dziecięcy wraz z grupą kilkuset wykształconych pod jego kierunkiem lekarzy, a rodzina wspaniałe pasje, którymi chętnie się dzieli: parzenia pysznej herbaty czy miłości do muzyki. Postać prof. Macieja Kaczmarskiego pokazuje, że prawdziwym lekarzom najbliżej do głębokiego humanizmu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Dżennet znaczy raj" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Losy kaukaskiej księżniczki walczącej o wolną Polskę - Dżennet Dżabagi-Skibniewskiej.
Dżennet była wnuczką ostatniego chana Inguszy i córką Heleny Bajraszewskiej, potomkini polskich Tatarów oraz Wassana Gireja Dżabagi, twórcy Konfederacji Narodów Kaukazu. Jako młoda dziewczyna zamieszkała w Polsce, którą pokochała i zaczęła traktować jako drugą ojczyznę. Z tego też powodu w trakcie II wojny światowej dołączyła do polskiego wojska i walczyła o wolną Polskę.

22 kwietnia 2018, godz. 18:05


"Dzwonnicy"- reportaż Jana Smyka

Cerkiewne dzwonienie to ginąca na ziemiach polskich tradycja. Polega na tworzeniu kompozycji, odpowiednio do potrzeb religijnych, wygrywanych na dzwonach cerkiewnych. Muzeum Ikon w Supraślu oraz Akademia Supraska organizują co roku Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia. W tym roku pasjonaci dzwonienia spotkają się po raz ósmy.

20 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Reporterka przeszłości " - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Katarzyna Meloch, współzałożycielka Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, w Białymstoku straciła swoich rodziców i tu trafiła do domu dziecka w getcie. Jedna z nielicznych osób, które przeżyły białostockie i warszawskie getto.

19 kwietnia 2018; godz. 17:15 i 22:15


"Historia pustego warsztatu. Krawiec" - reportaż Joanny Sikory

Maszyna do szycia niegdyś była całym jego światem. Pan Jan, bohater reportażu, krawiectwu poświęcił swoje życie. Dziś pozostała satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Nadal bardzo dobrze pamięta swoją pierwszą maszynę i pracownię swojego mistrza.

18 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Dwanaście kroków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Spotykają się dwa razy w tygodniu - często przez dwadzieścia i więcej lat. Rozmawiają, dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można żyć pełną piersią i uśmiechać się do ludzi - nawet, gdy mąż jest alkoholikiem. Al - Anonki, żony uzależnionych niosą pomoc samym sobie i swoim rodzinom.

17 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Dom z windą" - Alicji Pietruczuk

Tę budowę białostocka prasa śledziła ze szczególną uwagą. Kiedy ją zakończono w 1958 roku – pierwszy białostocki wieżowiec z windą stał się nie tylko domem dla 38 rodzin, ale też atrakcją i dumą mieszkańców miasta. Dziewięciokondygnacyjny (parter, siedem pięter i poddasze) „drapacz chmur” stał się symbolem nowego, nowoczesnego Białegostoku rosnącego wokół powstającej Alei 1-go Maja, zwanej wówczas trasą W-Z.

16 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Miasto aniołów" - reportaż Jana Smyka

Kim jest bohater i czym jego bohaterski czyn? Najczęściej bohaterowie żyją wśród nas anonimowo. Tak też było z Władysławem Rosińskim ze Zbójnej. W czasie II wojny światowej uratował Żydów - swoich sąsiadów, a teraz ich potomkowie zjechali się z całego świata do Zbójnej, aby dać wyraz swojej pamięci, a swemu wybawcy w centrum wsi postawić pomnik.

15 kwietnia 2018, godz. 18:05


"Katyńskie sieroty" - reportaż Andrzeja Guzowskiego

Długie lata rodzina żyła w przekonaniu i głęboko wierzyła, że Władysław Sielanko żyje i na pewno kiedyś z wojny powróci. powróci. Jego żona przez lata podtrzymywała swoje córki w tej nadziei.
Jest to historia jednej z 20 tysięcy rodzin katyńskich. Porucznik Sielanko został do końca ze swoimi żołnierzami. NKWD zamordowało go w Charkowie wiosną 1940 roku, ale o tym rodzina dowiedziała się dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku.

13 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Śmieszki, traszki i kumaki" - reportaż Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Wiosna to czas żabich godów. Płazy wiedzione instynktem podejmują ryzykowną wędrówkę i często giną pod kołami samochodów. Ustawione wzdłuż dróg płotki nie zawsze je ochronią, a akcje przenoszenia zwierząt przez jezdnie są doraźne. Bez wyobraźni projektantów dróg i kierowców nie ochronimy żab. Nasz barwny i bogaty świat zniknie. A pamiętajmy, że z płazami wiele nas łączy…

12 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Twarze romantyzmu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dwa spojrzenia na jedną z najważniejszych epok w literaturze polskiej i dwie różne osobowości. Profesor Halinę Krukowską z Uniwersytetu w Białymstoku pamiętają wszyscy studenci polonistyki: była wymagająca, ale też oddana nauce. To ona stworzyła w Białymstoku silny ośrodek badań nad „czarnym romantyzmem”. Z książek profesor Aliny Kowalczykowej uczyli się wszyscy przyszli filologowie. Jest autorką monumentalnych słowników i monografii.
Jakie są prywatnie? Co kryją ich biblioteki? Jak wspominają swoich studentów? Jaka jest historia ich młodości?

11 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Tak się zdarzyło" – reportaż Jana Smyka

Osiem lat temu ta wiadomość, o poranku, obiegła świat szybkością błyskawicy i poraziła wszystkich Polaków mocą pioruna. Tragedia smoleńska. 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154 M zginęło 96 osób. Wśród ofiar był abp hajnowski Miron Chodakowski – generał Wojska Polskiego.

10 kwietnia 2018; godz.17:15 i 22:15


"Droga ku słońcu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wieś na końcu świata, do której prowadzi kręta, piaszczysta droga przez las. We wsi kilka domów, nieliczni mieszkańcy - głównie owdowiałe starsze kobiety. Z zadumą i pokorą wobec losu mówią o samotności i przemijaniu...
Reportaż powstał w 1998 roku. Nagradzany w Polsce, wyróżniony również na międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie. Czy to magiczne miejsce, zawieszone w czasie i przestrzeni Puszczy Knyszyńskiej i rzeki Supraśl przetrwało?

9 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Stryj Ignacy" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Profesor Ignacy Pieńkowski, artysta - malarza z Podlasia - urodził się w majątku Dołubowo w rodzinie ziemiańskiej. Pod koniec XIX wieku uczył się malarstwa pod kierunkiem najlepszych mistrzów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości objął katedrę malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego obrazy znajdują się w muzeach Warszawy, Krakowa i Białegostoku oraz w prywatnych kolekcjach. W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu znajduje się stała wystawa poświęcona Ignacemu Pieńkowskiemu, a już w czerwcu będzie tam otwarta wystawa jego malarstwa.

8 kwietnia 2018, godz. 18:05


"Lekcja ikony" - reportaż Jerzego Leszczyńskiego

Jak powstaje ikona, dlaczego się ja pisze, a nie maluje, jak ikona przemawia do człowieka - opowiada ks. Jan Kojło oraz ikonopisarki Alicja Stec i Marta Borowska.

6 kwietnia 2018, godz.17:15 i 22:15


"Kare, gniade i kasztanki" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Koń w polskiej historii i kulturze jest wyjątkowym zwierzęciem. Konie to także symbol minionej epoki w polskim rolnictwie, a dziś to znak nowych czasów, w których wszystko staje się towarem. Hodowcy już dawno przestali być romantycznymi ułanami dbającymi o swoje zwierzęta bardziej niż o siebie – w Polsce te zwierzęta są hodowane głównie na rzeź...

5 kwietnia 2018; godz. 17:15 i 22:15


"Miejsce niezwykle urokliwe" - reportaż Haliny Londowskiej

Tajemnicze uroczysko w Puszczy Augustowskiej. Opowieści o legendach i wierzeniach miejscowej ludności związanych ze starym, dębowym krzyżem i leczniczą wodą na pograniczu gmin: Janówka, Nowinka i Raczki.

4 kwietnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Pan Koralik" - reportaż Joanny Sikory

Koraliki są jego pasją i całym życiem. Bohater reportażu - Pan Koralik - od kilkunastu lat podróżuje po Polsce. Sprzedaje wykonane przez siebie drobne ozdoby i biżuterię. Jego niepełnosprawność nie przeszkadza w realizacji marzeń.

3 kwietnia 2018, godz.17:15 i 22:15


"Pełna głowa. Spotkanie z Jaśkiem Melą" - audycja Dominiki Dębskiej

Zdobył dwa bieguny, biega w maratonach, podróżuje i w Fundacji "Poza horyzonty" pomaga innym po amputacjach kończyn. Choć miewa kryzysy, jak żartuje, nigdy nie wstaje lewą nogą.

2 kwietnia 2018, godz. 13:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok