Radio Białystok | Reportaż | "Alimenciarze" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Alimenciarze" - reportaż Anny Bogdanowicz

7 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15

W Polsce roczne wydatki z Państwowego Funduszu Alimentacyjnego wynoszą 1,5 miliarda złotych, zaś długi z tytułu niepłaconych zobowiązań to ponad 30 tysięcy na jedno dziecko. Egzekucja tych należności jest bardzo słaba, czasami wręcz niemożliwa. Wciąż jest społeczne przyzwolenie, aby „alimenciarz - dłużnik” pozostawał bezkarny.


Fotolia.com
Fotolia.com

"Alimenciarze" - reportaż Anny Bogdanowicz

W Polsce roczne wydatki z Państwowego Funduszu Alimentacyjnego wynoszą 1,5 miliarda złotych zaś długi z tytułu niepłaconych zobowiązań to ponad 30 tysięcy na jedno dziecko. Mimo wyroków sądowych i starań komorników, egzekucja tych należności jest bardzo mała, czasami wręcz niemożliwa. Warto też dodać, że wciąż jest społeczne przyzwolenie, a nawet pomoc rodziny i pracodawców, aby alimenciarz - dłużnik pozostawał bezkarny.
W styczniu rząd przyjął projekt ustawy, która ma ułatwić ściąganie alimentów od tych, którzy uchylają się od tego obowiązku wobec swoich dzieci. Czy zmiany przepisów w Kodeksie Karnym ukrócą poczynania „cwaniaków”?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Z chirurgiczną wyobraźnią" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Skończył 85 lat, ale ma duszę młodego chłopaka. Wszystko dzięki pasji, której jest wierny od czasów wczesnej młodości, a która nazywa się malowanie. Doktor Stanisław Sierko jednak, jak sam przyznaje, przede wszystkim jest lekarzem-chirurgiem.

28 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Kustosz drzew" - reportaż Anny Bogdanowicz

Tomasz Niechoda, nauczyciel historii z Lublina, przez 30 lat przemierzał puszczańskie ostępy wzdłuż i wszerz. Zna na pamięć wymiary swoich ukochanych drzew, wie gdzie rosną albo gdzie upadły. Na drzewa patrzy jak na dzieła sztuki.

27 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Strumiłło. Rozmowa o życiu, sztuce i podróżach" - audycja Andrzeja Bajguza

Rok 2017 to rok Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Ten wszechstronny artysta opowiada o dramatycznych wydarzeniach, których był świadkiem, o dalekich artystycznych podróżach i małej ojczyźnie - Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie,

26 marca 2017, godz. 18:05


"Ludziom i zwierzętom" – reportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Mairowitza

Dyrektor warszawskiego zoo, Jan Żabiński i jego żona Antonina na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali w czasie II wojny światowej Żydów i żołnierzy podziemia. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Żabińskich przeżyli.

24 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Migrujące ptaki" - reportaż Renaty Redy

Nawet co piąty mieszkaniec Siemiatycz mieszka w Brukseli. Siemiatycka migracja do stolicy Belgii rozpoczęła się jeszcze w latach osiemdziesiątych. Wtedy była powodem rozłąki i cierpień wielu rodzin. Dzisiejsza emigracja jest zupełnie inna.

23 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​