Radio Białystok | Reportaż | "Peryferie życia w centrum" - reportaż Joanny Sikory

"Peryferie życia w centrum" - reportaż Joanny Sikory

autor: Joanna Sikora

8 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15

Czy macierzyństwo to tylko chwile usłane różami? Czy kobieta może mówić głośno wyzwaniu, któremu ciężko podołać? Jak o swoim miejscu i roli mówiły kobiety na przestrzeni wieków oraz dlaczego centra handlowe przynoszą ukojenie młodym matkom?


Natalia Fiedorczuk-Cieślak, fot. Joanna Żemojda
Natalia Fiedorczuk-Cieślak, fot. Joanna Żemojda

"Peryferie życia w centrum" - reportaż Joanny Sikory

Czy macierzyństwo to tylko chwile usłane różami? Czy kobieta może mówić głośno o zmęczeniu i wyzwaniu, któremu ciężko podołać? Jak o swoim miejscu i roli mówiły kobiety na przestrzeni wieków oraz dlaczego centra handlowe przynoszą ukojenie młodym matkom? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Natalia Fiedorczuk-Cieślak - pochodząca z Białegostoku autorka książki "Jak pokochać centra handlowe", która na co dzień zajmuje się muzyką, a z zawodu jest animatorem kultury. Od ponad 10 lat prowadzi również działalność solową pod nazwą Nathalie and The Loners. Za swój literacki debiut dostała "Paszport Polityki" w kategorii literatura, jest też nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Fragmenty powieści można usłyszeć również na naszej antenie.

| red: zmj, ary

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Jest kilka początków" - reportaż Joanny Sikory

Wystawa wojennych rysunków stała się pretekstem do rodzinnego zjazdu w Krynkach.

27 czerwca 2017, godz. 22:15


"Zuchy czuj, czyli kurs nr 1" - reportaż Jana Smyka

Perła białostockiej szkoły reportażu. Satyryczne ujęcie czynów społecznych w reportażu z 1985 roku.

26 czerwca 2017, godz. 22:15


"Rozmowy o świecie" - audycja Anny Łoś

Bohater audycji - ks. prof. Michał Heller - to człowiek instytucja, który zadziwia swoim dążeniem do poszukiwania Prawdy i pasją w uprawianiu nauki.

25 czerwca 2017, godz. 18:05


"Płoną domy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Na białostockim osiedlu Bema - z niewyjaśnionych dotąd przyczyn - zaczęły wybuchać pożary. Paliła się drewniana zabudowa na opuszczonych już posesjach, na tyłach budowy apartamentowca "Kopernik".

23 czerwca 2017, godz.17:15 i 22:15


"Dyrygent z Bojar" - reportaż Andrzeja Danilczuka

Białostockie ślady Jerzego Maksymiuka - opowiada o nich sam Mistrz, który dziś otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. Audycja archiwalna z 1985 roku.

22 czerwca 2017, godz.17:15 i 22:15


"Popatrzcie na Zenka" - reportaż Izy Serafin

Zenon Martyniuk jest niekwestionowanym królem disco polo, liderem zespołu Akcent. Koncertuje w kraju i za granicą, ma na koncie miliony sprzedanych płyt i występy z takimi gwiazdami jak Maryla Rodowicz. Mimo to nie lubi "gwiazdorzyć"...

21 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Gwiazdy" - reportaż Anny Łoś

Ksiądz prof. Michał Heller to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej nauki. Jest filozofem, teologiem, fizykiem kosmologiem, pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Dzięki prestiżowej Nagrodzie Templetona stworzył Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, które wspiera młodych naukowców.

20 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Mazur po brytyjsku" - reportaż Anny Leśniewskiej

Czy blisko milion Polaków, którzy mieszkają na Wyspach, zachowają swoje prawa? Nowa emigracja naszych rodaków, choć nie wie, jak Brexit wpłynie na ich życie, ma nadzieję, że utrzyma swoją pozycję. Stara emigracja i jej potomkowie mają poczucie swojej wartości, ale też powinności wobec ojczyzny przodków.

19 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Ormianie Rzeczpospolitej" - audycja dokumentalna Jana Smyka

Handel z Orientem, rola tłumaczy we wschodnich poselstwach Rzeczpospolitej, czy wspieranie naszej drogi do niepodległości. Historia Ormian w Polsce pełna jest dramatycznych zwrotów, wielkich fortun i majątków oraz wierności nowej Ojczyźnie. Wspólna droga obu narodów trwa już 650 lat.

18 czerwca 2017, godz.18:05


"Mój Wielki Kanion" - reportaż Wandy Wasilewskiej

Inspiruje, motywuje do działania i wierzy w siłę opowieści... Monika Górska - autorka filmów dokumentalnych i reportaży, dziennikarka, wykładowca akademicki i ekspert storytellingu w biznesie.

16 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Pomnik niepodległości" - audycja dokumentalna Mirosława Bielawskiego

Kościół, bez którego trudno sobie wyobrazić Białystok - biała wieża góruje nad całym miastem. Perła polskiego modernizmu - kościół św. Rocha. Budowlę zaprojektował z wielkim rozmachem profesor Politechniki Warszawskiej inżynier Oskar Sosnowski. Sama budowa rozpoczęła się w 1927 roku i trwała jeszcze po II wojnie światowej. Było to dzieło życia proboszcza ks. Adama Abramowicza.

15 czerwca 2017, godz. 13:15 i 22:15


"Urodzeni w Chinach" - reportaż Małgorzaty Furgi

Historia Polonii mandżurskiej jest mało znana Polakom i Chińczykom, a przecież na początku XX wieku mieszkało tam i pracowało kilkanaście tysięcy naszych rodaków. Byli budowniczymi linii Kolei Wschodniochińskiej i założycielami miasta Harbin.

14 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Szeryf i inni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Każde miasto ma swoje osobliwe, niezwykłe postaci. Tak też było w Łomży, gdzie rządzili Szeryf, Hitler czy Babciapomóż. Pozacierały się ślady miejsc i innych ludzi, ale oni pozostali barwni, jak ślad na płótnie wspomnień.

13 czerwca 2017, godz.17:15 i 22:15


"Plac Czarnieckiego 10" - reportaż Joanny Sikory

Każdy zakamarek tego domu skrywa historię. Pomiędzy nadszarpniętymi zębem czasu ścianami ukrywają się opowieści jego byłych mieszkańców i dzieje Tykocina. Pani Maria ma świadomość tego, że opowieści są częścią dziedzictwa Tykocina, dlatego chętnie się nimi dzieli.

12 czerwca 2017, godz.17:15 i 22:15


"Chcę być pasterzem" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

"Biskup to ten, który jest na początku, w środku i na końcu trzody, prowadzonej ku Chrystusowi"- te słowa towarzyszą nowemu, piątemu już metropolicie białostockiemu, który w sobotę 10.06. obejmuje arcybiskupstwo. Z jakimi nadziejami jego posługę przyjmują wierni z licznych w Białymstoku zgromadzeń wspólnotowych? Czego najbardziej po nowym pasterzu oczekują księża z diecezji?

9 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Białystok-Białystok"- reportaż Joanny Sikory

Rowerowa podróż z stolicy Podlasia do syberyjskiego Białegostoku. Tę trasę kilka lat temu przejechał Krzysztof Suchowierski. Dziś syberyjski Białystok potrzebuje naszego wsparcia - spłonął tam stary, drewniany kościół.

8 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Kim Pani jest"- reportaż Anny Winnickiej

Historia trudnej miłości córki opiekującej się matką chorą na Alzheimera. Swoje poświęcenie przypłaciła depresją i próbami samobójczymi, jednak po śmierci matki twierdzi, że nie oddałaby chorej w obce ręce. Dziś pani Maria zajmuje się fotografią...

7 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Las na dotlenienie" - reportaż Anety Gałaburdy

Ta historia wydarzyła się dwa lata temu, ale mimo (a może własnie dlatego), że dotyczy dużej państwowej firmy wciąż nie można ukarać winnego wycinki 650 drzew w prywatnym lesie. Urząd gminy ustalił sprawców i oszacował karę (od 1 do 2 milionów złotych), zaś prokuratura umorzyła postępowanie z powodu nie wykrycia sprawcy i braku znamion czynu zabronionego.

6 czerwca 2017, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​