Radio Białystok | Reportaż | "Katyń - jedna historia" - reportaż Anny Sekudewicz

"Katyń - jedna historia" - reportaż Anny Sekudewicz

13 kwietnia 2017, godz. 17:10 i 22:10

Siedemdziesiąt siedem lat po zbrodni katyńskiej znamy większość nazwisk z ponad dwudziestu tysięcy ofiar – polskich jeńców wojennych wymordowanych w 1940 roku przez NKWD. Wśród przejmujących świadectw tej zbrodni zachowały się również te bardzo szczególne: czaszki ofiar, wywiezione przez członków różnych komisji badających tę zbrodnię. Jedną z czaszek wywiózł do Kopenhagi Helge Tramsen, duński chirurg, jeden z dwunastu lekarzy, którzy w kwietniu 1943 r. udali się w składzie Międzynarodowej Komisji do Katynia, aby ustalić czas popełnienia zbrodni, a tym samym – ustalić sprawców.

Katyń
Katyń

Czaszka odkryta w szafie Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze stanowiła jednak zagadkę: do kogo należała, kim był ten człowiek? Śledztwo w tej sprawie podjęła dziennikarka Polskiego Radia Katowice Anna Sekudewicz.
Zachował się oryginał protokołu z obdukcji, według którego czaszka należała do Ludwika Szymańskiego. Jednak w wywiadzie dla RWE Tramsen wymienia nazwisko Siemiński. Należało zatem rozstrzygnąć kwestię, czy chodzi tu o kapitana Ludwika Szymańskiego z Krakowa czy też może o majora Ludwika Siemińskiego, również z Krakowa. Do rodziny tego ostatniego, jak się okazało, było bardzo trudno dotrzeć. Reporterka odnalazła w Czechach Marię Szymańską, ale spóźniła się o trzy dni, krewna Ludwika Szymańskiego zmarła. Należało zatem szukać dalej, syn Ludwika - Jerzy - mieszkał w Australii…
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Tu mi było dobrze" - reportaż Kamili Litman

W ciągu jednej nocy pani Krystynie spłonął dom, ogień strawił cały dobytek. Szybko znaleźli się jednak ludzie dobrej woli, którzy pomogli jej podnieść się z trudnej sytuacji. Ta historia brzmi jak klasyczna opowieść o pomaganiu... Ale pani Krystyna, mimo fali ludzkiej życzliwości, nie potrafi otrząsnąć się z traumy.

21 listopada 2016, godz. 17:15 i 22:15


"Kawa z kogucikiem czyli historia Empiku" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Spotykali się tam adwokaci, lekarze, malarze i dziennikarze, ale też zwyczajne panie wracające z rynku; zasiadały przy wyjątkowej kawie z włoskiego ekspresu i długie godziny spędzały w kawiarni. Na czym polegał fenomen kawiarni? Dlaczego dzień bez kawy z „empiku” był dniem straconym?

20 listopada 2017; godz.17:15 i 22:15


"Niebo nad Sarajewem" - reportaż Magdy Świerczyńskiej-Dolot

Tysiące dzieci były i są ofiarami wojen - w Afganistanie, Syrii, Libanie, ale i bliżej nas - na Ukrainie. Wojna rządzi się własnymi zasadami i rości sobie prawo do zabierania wszystkiego - także dzieciństwa, choć dzieci zupełnie inaczej odbierają tę okrutną wojenną rzeczywistość niż my - dorośli. Wiele z nich nie zna innego świata. Reportaż podejmuje nie tylko temat wojny na Bałkanach, ale wychodzi poza granice geograficzne. Staje się refleksją nad kondycją świata...

17 listopada 2017, godz.17:15 i 22:15


"Między schodami" - reportaż Eweliny Kosałki - Passi

Opowieść​ o przyjaźni dwóch młodych kobiet podczas wojny: Polki – Stanisławy i Żydówki – Rutki. Połączył je wspólny dom w Będzinie i schowek między schodami. Rozdzieliła likwidacja getta i Auschwitz. Po wojnie w schowku między schodami Stanisława odnajduje pamiętnik przyjaciółki...

16 listopada 2017, godz.17:15 i 22:15


"Weteran" - reportaż Moniki Krasińskiej

Polska uczestniczy w misjach zagranicznych od ponad 60 lat. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 100 tysięcy żołnierzy – blisko 120 zginęło a rannych liczy się w setkach.

15 listopada 2017, godz.17:15 i 22:15


"Poszliśmy w dym" - reportaż Anny Bogdanowicz

Kiedy druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotorii wyruszali z remizy wiedzieli tylko, że pali się piwnica w bloku. Po siedmiu minutach byli na miejscu gotowi do akcji. Dowiedzieli się wtedy, że w mieszkaniu na pierwszym piętrze uwięzione są trzy osoby - trzytygodniowa Ola, jej mama i babcia. Gęsty dym odciął im drogę...

14 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Moja Atlantyda" - reportaż Haliny Londowskiej

Fotografowani z ukrycia, śledzeni, rewidowani, przesłuchiwani, internowani... Narażali się na prześladowania działając w podziemnej Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej, Niezależnym Związku Studentów. W latach osiemdziesiątych demonstracyjnie świętowali 11 listopada. Tamte nielegalne obchody Święta Niepodległości wspominają Stanisława Korolkiewicz, Bernard Bujwicki i Marek Powichrowski.13 listopada godz.11:15, 17:15

13 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Pamięci ich cieniom. Cmentarz Farny w Grodnie" - audycja Joanny Sikory

Na tym cmentarzu można uczyć się historii Grodna. Położony na wzgórzu nad Niemnem Cmentarz Farny zwany pobernardyńskim jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zakątków miasta.

12 listopada 2017, godz. 18:05


"Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

Jadwiga Zarugiewiczowa osiwiała będąc jeszcze młodą kobietą na wieść o śmierci pierworodnego syna. Konstanty zginął w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, która została nazwana Polskimi Termopilami. Pięć lat później matkę bohaterskiego obrońcy Lwowa poproszono o wskazanie trumny z bezimienną ofiarą walk na warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

10 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Dla Marysi" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ośmioletnia Marysia z Wasilkowa była zdrowym, pełnym radości, żwawym dzieckiem. Pewnej nocy poczuła się źle, a teraz po usunięciu guza mózgu walczy o powrót do zdrowia. Czeka ją długie leczenie i kosztowna rehabilitacja.

9 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Przyjaciel artystów. Andrzej Koziara" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Wybrał zawód dziennikarza, żeby nie wstawać na ósmą do pracy, a potem zrywał się na piątą, żeby zdążyć na poranny przegląd prasy w TVP Białystok. Był wielkim erudytą słowa i miał ogromną wiedzę na temat sztuki. Andrzej Koziara - dziennikarz Gazety Białostockiej, Gazety Współczesnej, współzałożyciel Kuriera Podlaskiego, współpracował również z Polskim Radiem Białystok.

8 listopada 2017, godz.17:15 i 22:15


"Przesunąć horyzont" - reportaż Marcina Matysiuka

Szybownictwo jest wymagającym sportem. Pilot musi być sprawny fizycznie, chociażby po to, by w razie potrzeby ciągnąć szybowiec po wylądowaniu na grząskim polu lub zapakować go na wózek.

7 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"W słońcu Zbyszka" - reportaż Jakuba Tarki

Czy można się zaprzyjaźnić ze swoim fanem do tego stopnia, by go regularnie odwiedzać, dzwonić do niego, a nawet wspólnie zaśpiewać piosenkę? Tak, ale musi zaiskrzyć... Wspomnienie o zmarłym w tym roku piosenkarzu Zbigniewie Wodeckim i historia jego wieloletniej przyjaźni z fanem Włodzimierzem Patorskim.

6 listopada 2017, godz.17:15 i 22:15


"Marzycielka"- audycja dokumentalna Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Maria Skłodowska-Curie była pierwszą uczoną uhonorowaną dwiema Nagrodami Nobla. Pierwszą kobietą – profesorem na Sorbonie. Jedyną cudzoziemką, której prochy spoczęły w paryskim Panteonie, wśród najznamienitszych Francuzów – takie informacje o wybitnej Polce można znaleźć w jej biografiach.

5 listopada 2017, godz. 18:05


"Usłyszeć siebie" - reportaż Beaty Hyży - Czołpińskiej

Basia Bańka ma niewiele ponad 30 lat. I przekonanie, że jest na właściwej drodze życia. A stało się to wtedy, kiedy zdecydowała się zrealizować swoje marzenie z dzieciństwa. Zrezygnowała ze stałej i dobrze płatnej pracy w leśnictwie. Oprowadza po Puszczy Białowieskiej wycieczki, maluje las, a jej obrazy znajdują nabywców.

3 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Mlecze na łące" - reportaż Andrzeja Guzowskiego

Największa tragedia, jaka może zdarzyć się ludziom, to taka, kiedy umiera im dziecko. Każda śmierć kogoś bliskiego jest bolesnym ciosem, ale ta jest szczególnie okrutna, bo burzy naturalny porządek rzeczy. Bohaterka reportażu kilka lat temu pochowała swoją córeczkę i to właśnie ona musiała własne dziecko do umierania przygotować...

2 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Bezdroża duszy" - audycja Olgi Gordiejew-Pobot

Czym jest dusza i gdzie jej szukać ?

1 listopada 2017; godz.14:15 i 22:15


"Nad Świsłoczą" - reportaż Anny Bogdanowicz

Dramatyczne losy polskich rodzin na przesuniętej w 1948 roku granicy polsko-radzieckiej.

31 października 2014, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​