Radio Białystok | Reportaż | "Kombinat Fasty" - reportaż Joanny Sikory

"Kombinat Fasty" - reportaż Joanny Sikory

1 maja 2017, godz. 13:15 i 22:15

"Zagubiona podbiałostocka wioska pozostałaby nikomu nieznana, gdyby nie zarządzenie Ministra Przemysłu Lekkiego z 1 października 1953 roku powołujące do życia Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego. Wywodząca się z krowiego ogona nazwa, stała się znana nie tylko w kraju, tym bardziej, że brzmiała efektownie - "z angielska". Nomen omen niemal synonimicznie z angielskim "fast", oznaczającym - szybki, mocny, trwały. I taki też stał się rozwój Fast."

"Kombinat Fasty", fot. Joanna Sikora
"Kombinat Fasty", fot. Joanna Sikora

"Kombinat Fasty" - reportaż Joanny Sikory

Tak o legendarnym, nieistniejącym już kombinacie włókienniczym pisano w folderze z okazji jego 35-lecia. Przez wiele lat był on miejscem pracy tysięcy białostoczan i mieszkańców okolicznych wsi. Produkowano tam miliony metrów tkanin. Fasty były powodem do dumy. Dziś to tylko wspomnienie. Oto jak po latach zakład wraca w opowieściach byłych pracowników.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Armenio moja" – reportaż Jana Smyka

Angelika urodziła się w Białymstoku. Choć mieszka tu z rodzicami i rodzeństwem, często tęskni za Armenią. Historia, kultura i przyroda kraju, w którym chrześcijaństwo zaistniało w 301 roku są bliskie jej sercu

18 września 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Trzeba się liczyć po trochu" - reportaż Lecha Pilarskiego

W Ejszyszkach na Litwie odbył się uroczysty pogrzeb trzech żołnierzy Armii Krajowej, których szczątki zostały odnalezione przez pracowników IPN. To dopiero początek poszukiwań rozproszonych po polach i lasach grobów polskich bohaterów - Instytut Pamięci Narodowej zapewnia, że takich uroczystości na Litwie będzie więcej. Cieszą się z tego mieszkańcy rejonu solecznickiego, z którymi historia przez ostatnie kilkadziesiąt lat obeszła się okrutnie. Początkiem wszystkiego był 17 września 1939 roku...

17 września 2018, godz. 17:15 i 22:15


16 września 2018, godz. 18:05


"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż 78-letni bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

14 września 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Mistrz ze Spółdzielni Pokój" - reportaż Barbary Bojaryn

Pan Anatol to mistrz rzemiosła specjalizujący się w krawiectwie artystycznym. Szył dla śpiewaków, dyrygentów, muzyków. Po frak czy smoking przyjeżdżali artyści z odległych metropolii. Pan Anatol to mistrz nad mistrze.

13 września 2018, godz.17:15 i 22:15


"Maja znowu ze mną" - reportaż Anny Bogdanowicz

Mimo dramatycznych okoliczności, pojawienie się na świecie małej Mai, było przez jej mamę oczekiwane z radością. Jednak młodej dziewczynie, która popełniła wiele życiowych błędów, kilka miesięcy po porodzie odebrano córeczkę. Walka o odzyskanie dziecka trwała trzy lata.

12 września 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Nowi sąsiedzi" - reportaż Dominiki Dębskiej

Lisy w ostatnim czasie rozpanoszyły się w Białymstoku, na przykład w okolicach parku przy ulicy Wierzbowej. Na przydomowych podwórkach dochodzi do dantejskich scen, bo lisy polują nie tylko na bażanty czy jeże, ale nawet na bezpańskie koty...

Czy lisy już na stałe zagoszczą w miejskim krajobrazie?

11 września 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Bolesny powrót" - reportaż Ewy Szkurłat

Próbowała się schować za różnymi maskami, a wszystko po to, aby ukryć swoją chorobę. To opowieść o życiu pod wpływem alkoholu i na trzeźwo, a także o bolesnym powrocie do rzeczywistości.

10 września 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Czytając Żeromskiego" - audycja Doroty Sokołowskiej

Dlaczego "Przedwiośnie" ciągle jest aktualną lekturą, w której młodzi ludzie mogą znaleźć drogę do naśladowania? Czym Stefan Żeromski potrafi zaintrygować współczesnego człowieka?

9 września 2018, godz. 18:05


"Z życiem za bary" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wiktoria Malinowska urodziła się w 1927 r. w Augustowie. Tutaj też spędziła radosne dzieciństwo, które przerywa nagle II wojna światowa. Augustów trafia pod okupację sowiecką i wypadki toczą się jak lawina. 13 grudnia 1939 roku zostaje aresztowany ojciec, augustowski policjant, który już nigdy nie wróci. Równo pięć miesięcy później, 13 kwietnia 1940 roku, trzynastoletnia Wiktoria wraz z matką i rodzeństwem wywieziona zostaje do Kazachstanu. Odtąd przez sześć lat każdego dnia musi toczyć walkę o przetrwanie swoje i swoich najbliższych w syberyjskim kołchozie.

7 września 2018; godz. 17:15 i 22:15


"Za chlebem" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ukraińcy, Białorusini – spotkać ich można w wielu miejscach. Rzadko przyjeżdżają do Polski w celach turystycznych, przede wszystkim - żeby zarobić. Jedni na bardzo krótko, inni na dłużej, a bywa, że na stałe. Pracują na różnych zasadach i w różnych warunkach. Jak się u nas czują, jak im się tu żyje i jak postrzegają ich Polacy?

6 września 2018, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Sejny"- reportaż Joanny Sikory

Początkowo ta niewielkie miasteczko miało nazywać się Juriewo. Nazwa ta nie przetrwała i położone niegdyś nad rzeką Sejną, dziś Marychą, miasto nazwano Sejny. Jego początki sięgają XVI wieku. Najważniejszymi zabytkami są podominikański klasztor i Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

5 września 2018 godz. 17:15, 22:15


"Kismet - przeznaczenie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Spłonęła "Tatarska Jurta" w Kruszynianach. Wiadomość ta obiegła nie tylko Polskę ale i świat. Ogień strawił budynek i cenne pamiątki rodziny Dżennety i Mirosława Bogdanowiczów, gromadzone latami i dające świadectwo historii Tatarów na Podlasiu.

"Byliśmy tu i będziemy, podniesiemy się i odbudujemy nasz dom... to nasz KISMET".

4 września 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Tropem zaginionej Cesi" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Poszukiwania ciotki zaginionej we wrześniu 1939 roku zajmują czas i myśli pana Mieczysława z Augustowa od kilku lat. Celinę Jurasz zna tylko z opowieści swojej mamy, kilku fotografii i listu od wielbiciela zaginionej prawie 80 lat temu Cesi. Adoratorów wokół niej było zresztą więcej... Jak to się stało, że jednemu z nich pan Mieczysław odnowił grób i ufundował nową tablicę na pomniku? Historia o wojnie, młodzieńczych zauroczeniach i tragicznym losie.

3 września 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Niespełniona miłość" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Stanisława Korolkiewicz, białostocka działaczka opozycyjna z lat osiemdziesiątych. Tworzyła w tym mieście „Solidarność” i Konfederację Polski Niepodległej. W konspiracji w stanie wojennym drukowała i kolportowała prasę podziemną, organizowała wiece i demonstracje, akcje ulotkowe i plakatowanie miasta. Przez cały czas była inwigilowana przez SB. Przeżyła dziesiątki rewizji, zatrzymań i przesłuchań. Siedem razy wyrzucano ją z pracy.

31 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Wzór" - reportaż Joanny Sikory

Co to znaczy być "Dobrym Polakiem"? Z pewnością takie pytanie zadawli sobie laureaci nagrody o tym tytule. W ciągu 20 lat dostało ją prawie 90 uczniów. W III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku fundował ją Jan Żądło.

30 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Perukarka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Zazwyczaj skryci są za kulisami, ale w równej mierze pracują na sukces przedstawienia, co aktorzy. To krawcy, szewcy, charakteryzatorzy czy garderobiane. W białostockim Teatrze Dramatycznym swoje stałe miejsce ma też pani Tosia Pawluczuk, która przez wiele lat nie tylko malowała aktorów przed spektaklami, ale też przygotowywała dla nich setki peruk.

29 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Jednym głosem" - reportaż Joanny Sikory

Jest ich pięciu. Są zajęci uprawą ziemi, pracą w transporcie czy naprawą maszyn. Na co dzień śpiewacy z Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej nie mają wolnych chwil na wspólne spotkania. Czas prób to jedyny moment, gdy mogą wyrwać się z codzienności i nacieszyć muzykowaniem.

28 sierpnia 2018 godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok