Radio Białystok | Reportaż | "Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

29 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie "i", w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".

Okazuje się, że miękkie mówienie to cecha charakterystyczna nie tylko mieszkańców naszego regionu. Moda na spieszczanie języka opanowała całą Polskę, wdarła się szturmem do piosenek, telewizyjnych programów, seriali i rozmów międzyludzkich.

Językoznawcy już prowadzą badania na ten temat, nazywając zjawisko "efektem różowej rewolucji językowej". W czasach Barbie i Kena musimy być obowiązkowo! - szczęśliwi i uśmiechnięci (te dwa słowa też można wymówić miękko...), a ma to odzwierciedlać także nasza mowa.

Co z tym fantem zrobić? Czy trzeba walczyć z przedziwnym, językowym obyczajem pieszczenia, żeby nie stał się normą naszego języka? Jak uczyć się tego, by twardo wymawiać "ś,ć,dź,ź"?

| red: wsz




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS




"Bajkał jest we mnie"- reportaż Anny Bogdanowicz

Pani Henryka zawsze marzyła o dalekich podróżach. Była ciekawa innych kultur i ludzi. Dziś mówi, że w swoim mieszkaniu ma cały świat. Największe jednak wrażenie zrobił na niej Bajkał, jego dzikość i piękno. Odmłodził, dodał jej skrzydeł i zmienił spojrzenie na Syberię mimo, że jako dziecko spędziła tam pięć lat.

17 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Pierwszy kamień" - reportaż Dominiki Dębskiej

16 października 1978 roku - to jedna z ważniejszych dat w historii Polski i całego Kościoła. Tego dnia polski kardynał Karol Wojtyła decyzją konklawe został nowym papieżem.

Chwile sprzed 40 lat wspominają mieszkańcy naszego regionu.

16 października 2018, godz.17:15 i 22:15


"Chromosom gratis" - reportaż Moniki Kalickiej

Ma na imię Asia, ale rodzice nazywają ją Calineczką, bo jest malutka. Ma za sobą wiele godzin rehabilitacji i wizyt u lekarzy, bo ma zespół wad wrodzonych. O takich ludziach mówi się, że są radośni, prawie zawsze uśmiechnięci i bardzo chętnie okazują miłość. W Polsce rocznie rodzi się około 600 dzieci z dodatkowym chromosomem.

15 października 2018, godz.17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski to znany w Białymstoku rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy prace w Pałacu Branickich. Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina. Ma siedmioro dzieci, które wychowują się w jego pracowni, dopełniając sens istnienia.

12 pażdziernika 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Owczy fryzjer" - reportaż Eugeniusza Ryżyka

Bolesław Kadłubowski już jako dziecko w Kadłubówce koło Brańska pomagał rodzicom strzyc owce. W latach powojennych hodowla owiec była powszechna i prawie w każdym gospodarstwie na Podlasiu były specjalne nożyce do strzyżenia tych zwierząt. Bolesław Kadłubowski w 1973 roku skończył kurs na strzygacza. W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy hodowla owiec w Polsce zaczęła szybko maleć, pan Bolesław wyjeżdżał na zarobek do Hiszpanii. Dziś 75-letni pan Bolesław nadal strzyże owce, choć liczba tych zwierząt w Polsce spadła z 5 mln do 270 tys. sztuk. W naszym regionie pozostało tylko dwóch takich "fryzjerów".

11 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Choroszcz" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Do dziś niektórzy mieszkańcy Podlasia kojarzą Choroszcz jedynie ze szpitalem psychiatrycznym, powstałym w latach 30-tych XX wieku. To zaledwie część bogatej historii miasta, starszego o ponad dwieście lat od Białegostoku. Nad miastem góruje późnobarokowy kościół podominikański, kryjący w swych wnętrzach relikwie z III wieku. Na terenie rezydencji Jana Klemensa Branickiego możemy podziwiać unikalny kanał wodny w kształcie krzyża. Reportaż ukazuje żywą wśród mieszkańców pamięć o ludziach, którzy na przestrzeni wieków dali świadectwo umiłowania wolności i patriotyzmu.

10 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Rozmowy ze światem" - reportaż Adama Janczewskiego

Nauczył się przepisów, zdał egzamin i kupił niezbędny sprzęt. Pan Józef Równy z Łap, po wielu latach, w końcu postanowił zająć się krótkofalarstwem. Aby cieszyć się swoim hobby i rozmawiać ze znajomymi z całego świata, pozostało jedynie zamontować antenę na dachu bloku, w którym mieszka.

9 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Karolina w świecie Ekspatrii" - reportaż Anny Dudzińskiej

To radiowa opowieść o ludziach, którzy szukają pracy poza miejscem urodzenia. Tak żyje ponad 250 milionów ludzi na świecie. Jedni wyjeżdżają, bo zmusza ich do tego bieda. Inni jeżdżą, by zrobić karierę w międzynarodowych koncernach. "Luksusowe życie nie zawsze musi być spełnieniem naszych marzeń" - obawia się Karolina, bohaterka reportażu. Audycja opowiada o problemach coraz bardziej licznej grupy ludzi, którzy w lepszej sytuacji materialnej niekoniecznie odnajdują swoje szczęście.

8 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Dwie strony medalu" - reportaż Moniki Kalickiej

Sam o sobie mówi, że "biegacz z niego żaden", ale ma w nogach tysiące kilometrów. Swoją pasją zaraża innych - porywając tysiące białostoczan do sztafet, maratonów, półmaratonów, nocą i za dnia. Jest właścicielem ogromnej kolekcji medali z biegów w Polsce i Europie, a marzy o tym, żeby kiedyś być uczestnikiem jednej ze swoich imprez w Białymstoku.

Grzegorz Kuczyński, który z żoną Agnieszką prowadzi Fundację Białystok Biega, opowiedział nam dlaczego postanowił porzucić pracę w korporacji i zachęcać białostoczan do biegania.

5 października 2018, godz.17:15 i 22:15


"A ja gwiżdżę" - reportaż Anny Bogdanowicz

Gwizdek, Gwizduś, Świstak – różnie o nim mówią ci, którzy wiele razy słyszeli jak pięknie wygwizduje różne melodie i arie operowe. Mieszka z dala od miasta i ludzi, w małym domku pod lasem razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi

4 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Grajewo" - reportaż Izy Serafin

Grajewo to dziś miasto powiatowe, gdzie mieszka ponad 20 tysięcy osób. Choć prawami miejskimi może się szczycić od połowy XVI-ego wieku, przez lata było zwykłą wsią targową. Ta niewielka miejscowość miała w swojej historii wzloty i upadki, a także epizody, o których mało kto dziś pamięta. Kiedyś było to miasto wielobarwne, wielokulturowe z pięknym carskim dworcem. Dziś kojarzy się często z "krainą latających noży", brzydkim kościołem i czerwonym wilkiem w herbie....

3 października 2018, godz.17:15 i 22:


"Testament Admirała" - reportaż Izabeli Patek

Dziś w Gdyni pogrzeb admirała Józefa Unruga. Wśród oficerów marynarki, którzy odegrali w naszej historii najnowszej szczególnie ważną rolę, był kontradmirał Józef Unrug - jeden z twórców polskiej Marynarki Wojennej po 1918 roku, dowódca obrony polskiego wybrzeża w roku 1939. Ten wybitny dowódca wsławił się szczególnym stosunkiem do swoich podwładnych, których zawsze bardzo szanował, chociaż wymagał od nich wiele.

2 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Nasze rugby" - reportaż Edyty Wołosik

Drużyna jest młoda, początki były trudne, ale udało się już zorganizować. Niewiele jednak osób wie, że w Białymstoku jest drużyna rugby. Co więcej - odnosi sukcesy.

1 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Apostoł Bożego Miłosierdzia - ksiądz Michał Sopoćko" - audycja Andrzeja Guzowskiego

"Miłosierdzie Boże zawsze zwycięży" - te słowa były naczelną regułą życia ks. Michała Sopoćki, który zasłynął jako kierownik duchowy i spowiednik świętej Faustyny Kowalskiej. Pracował jako kapłan, początkowo w Wilnie, a następnie po zakończeniu II wojny światowej w Białymstoku, gdzie mimo zakazu kultu wizerunku Jezusa Miłosiernego był Apostołem Bożego Miłosierdzia.

30 września 2018, godz. 18:05


"Światło nadziei" - reportaż Joanny Sikory

Wielu z nich zapamięta ten moment i słowa do końca życia. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów spotkało się z papieżem Franciszkiem w Wilnie. Przed kilkoma dniami Ojciec Święty odwiedził kraje nadbałtyckie.

28 września 2018 godz. 17:15, 22:15


"Chory na Polskę" - reportaż Jana Smyka

Takiej kariery można tylko pozazdrościć - od wiejskiego chłopca do stopnia generała. Nie przyszło to jednak lekko. Poczynając od wyjazdu z rodzinnych Harasimowicz po nauki do St.Petersburga, generał Edward Józef Godlewski związał się całym życiem z wojskiem i polską armią. Szablą na koniu „wyrąbywał” niepodległość Polski w 1918 roku i zaciekle bronił Warszawy w kampanii wrześniowej 1939. Kawaler Orderów Virtuti Militari, niezwyciężony kawalerzysta 10 Pułku Ułanów Jazłowieckich i jego dowódca.

27 września 2018, godz.17:15 i 22:15


"Na antypodach" - reportaż Marcina Glińskiego

Bohaterami reportażu są Weronika i Michał, którzy wyjechali do Australii z nadzieją, że uda im się spełnić marzenia o dobrze płatnej pracy, własnym mieszkaniu i przebywaniu w miejscu, gdzie zawsze jest słoneczna pogoda.

26 września 2018, godz. 22:15


"Na końcu świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Mała miejscowość tuż przy naszej wschodniej granicy - Chomontowce. Kiedyś mieszkało tu dużo ludzi, a wieś tętniła życiem. Teraz starsi umarli, a młodsi powyjeżdżali do pobliskich miast, w miejscowości jest tylko kilka zamieszkałych domów.
Nie przeszkadza to jednak robić w jednym z nich spotkań literacko-artystycznych, na których bawić się mogą miejscowi z przyjezdnymi. Takie spotkania zapoczątkował nasz nieżyjący kolega redakcyjny Wiesław Szymański...

25 września 2018, godz. 17:15 i 22:15




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok