Radio Białystok | Reportaż | "Gwiazdy" - reportaż Anny Łoś

"Gwiazdy" - reportaż Anny Łoś

20 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:15

Bohater reportażu - ks. prof. Michał Heller - to człowiek instytucja, który swoim dążeniem do poszukiwania Prawdy i pasją w uprawianiu nauki zadziwia wielu z nas.

z mat. pras. Centrum Kopernika
z mat. pras. Centrum Kopernika

"Gwiazdy" - reportaż Anny Łoś

Ksiądz prof. Michał Heller to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej nauki. Jest filozofem, teologiem, fizykiem kosmologiem, pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Jest też laureatem prestiżowej Nagrody Templetona, przyznawanej za szczególny wkład w rozwój duchowego wymiaru życia człowieka - przez odkrycia naukowe lub praktyczną działalność. Ale jego wielką zasługą jest inspirowanie innych i stworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, które wspiera młodych naukowców. Jak wiec układają się konstelacje na niebie ks. prof. Hellera?
W reportażu udział wzięli: ks. prof. Michał Heller, dr Michał Eckstein, Łukasz Kwiatek i dr Mateusz Hohol. W audycji wykorzystano fragmenty benefisu prof. Hellera z okazji jego 80. urodzin.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Historia Pustego Warsztatu. Ramiarz" - reportaż Joanny Sikory

Ramiarstwo to w ich przypadku rodzinna tradycja. Białostocką firmę zajmującą się oprawą obrazów założył w 1957 roku Antoni Chodakiewicz ojciec Marka i Jerzego.

11 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Święty Sybiraków" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Święty Rafał Kalinowski – patron ludzi skazanych na martyrologię wschodu za walkę o wiarę i wolność oraz
patron Sybiraków. Urodził się w 1835 roku w Wilnie, za udział w powstaniu styczniowym został skazany przez władze carskie na katorgę. Po powrocie z zesłania wstąpił do zakonu karmelitów. Był uważany za świętego już za życia.

10 grudnia 2017, godz. 18:05


"Historia ukryta w murach - kino Ton" - audycja Doroty Sokołowskiej

Dzieje budynku, w którym mieści się obecne Kino Ton sięga XVIII wieku i związane są z dobroczynną działalnością Jana Klemensa Branickiego. Śladem tych historii podążyli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Białymstoku i okazało się, że odkryli nieznane dokumenty m.in. akt fundacyjny oraz wiele faktów z niezwykłej historii tego niepozornego budynku.

8 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Na policjanta" - reportaż Adama Bogoryi-Zakrzewskiego

Przestępcy nie ustają w próbach odbierania innym pieniędzy. Metody "na policjanta" czy "na wnuczka", mimo że szeroko opisywane w mediach, nadal są skuteczne.

7 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Ja tylko daję" - reportaż Anny Bogdanowicz

Każdy z nas uwielbia otrzymywać prezenty. Czy nie przyjemniej jednak jest je dawać? Kiedy robimy dla drugich coś dobrego, mamy dla siebie większy szacunek i poczucie satysfakcji. Pomagając innym, pomagamy tak naprawdę sobie!

6 grudnia 2017, godz.17:15 i 22:15


"Między okiem a historią" - reportaż Joanny Sikory

Zarówno on, jak i miejsce które stworzył – to legendy. Przy grodzieńskiej ulicy Lermontowa mieści się Muzeum historii miasta Grodna. Tysiące zbiorów – to prywatna kolekcja Janusza Parulisa.

5 grudnia 2017, godz.17:15 i 22:15


"Wróg polityczny" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Reportaż opowiada o losach żołnierzy-górników wcielanych przymusowo do pracy w kopalniach w latach pięćdziesiątych. Wtedy właśnie do Wojskowych Batalionów Górniczych kierowano niepewną politycznie młodzież, na przykład żołnierzy Powstania Warszawskiego czy członków AK.

4 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Muzyczny świat sióstr Frankiewicz" - audycja dokumentalna Andrzeja Danilczuka

Zofia, Helena, Jadwiga - trzy siostry Frankiewicz. Uzdolnione muzycznie, wykształcone, własną karierę pianistyczną poświęciły kształceniu młodzieży. Jeszcze przed wojną - w 1936 roku założyły w Białymstoku Prywatny Instytut Muzyczny. Przez lata wychowały setki uczniów.

3 grudnia 2017, godz.18:05


"Belcanto z Pasiek" - reportaż Jana Smyka

Michał Skiepko - światowej sławy tenor, artysta operowy. Urodził się w Pasiece niedaleko Siemianówki. Mieszka w hotelach całego świata, ale często pomieszkuje „w swoim gniazdku” - w Białowieży.

1 grudnia 2017, godz.17:15 i 22:15


"Młodzi od świętego Floriana" - reportaż Anny Bogdanowicz

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Bargłowie Kościelnym istnieje od trzech lat. Skupia młodych mieszkańców, proponując im wiele atrakcji związanych nie tylko z wiedzą o pożarnictwie. Drużyna to także okno na świat - możliwość wakacyjnego wypoczynku i wyjazdów za granicę.

30 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Wodny zamęt" - reportaż Joanny Sikory

Mieszkańcy Siemiatycz od trzech dni nie mogą korzystać z wody w kranach. Powodem jest bakteria coli, którą wykryto w miejscowym wodociągu. Wielu z nich o zanieczyszczeniu dowiedziało się dopiero we wtorek wieczorem.

29 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Uczeń na etacie" - reportaż Ryszarda Minko

Mają 13, czasami 12 lat i w szkole spędzają od 34 do 40 godzin tygodniowo. To dokładnie tyle, ile wynosi wymiar czasu pracy na pełnym etacie. Tegoroczni siódmoklasiści pracują jednak znacznie więcej, bo są jeszcze zajęcia dodatkowe i praca domowa. Jak to widzą uczniowie szkoły podstawowej? Co na ten temat mówią psychologowie, pedagodzy i nauczyciele?

28 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Hołodomor" - reportaż Jana Smyka

Mija 85. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Emerytowana lekarka z Siemiatycz, pani Francesca Michalska, swojego dzieciństwa nie może nie pamiętać, choć może byłoby lepiej zapomnieć... Jako dziesięcioletnia dziewczynka przeżyła w latach trzydziestych koszmar Wielkiego Głodu.

27 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Jak u mamy" - reportaż Doroty Kuźnik

Robotnik, urzędnik, student, profesor, artysta - w kolejce mogli spotkać się wszyscy. Do dziś kultowe bary mleczne przyciągają tłumy z różnych klas społecznych. Jednym z takich barów jest wrocławski "Miś", w którym od lat 70. do dziś stołują się biedni, bogaci, młodzi, starzy, samotni i rodziny, a także ci, których na jedzenie nie stać.

24 listopada 2017, godz.17:15 i 22:30


"Żyje się tu dość wygodnie" – reportaż Gabrieli Walczak

Jak się żyje na Wygodzie, dzielnicy ogrodów, ogródków, domów i domków pamiętających historię kolejnych pokoleń, zapisaną w rodzinnych przekazach i pamięci?

23 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Komisarz Jerzy" - reportaż Jana Smyka i Anny Sekudewicz

W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym na kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.

21 listopada 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Tu mi było dobrze" - reportaż Kamili Litman

W ciągu jednej nocy pani Krystynie spłonął dom, ogień strawił cały dobytek. Szybko znaleźli się jednak ludzie dobrej woli, którzy pomogli jej podnieść się z trudnej sytuacji. Ta historia brzmi jak klasyczna opowieść o pomaganiu... Ale pani Krystyna, mimo fali ludzkiej życzliwości, nie potrafi otrząsnąć się z traumy.

21 listopada 2016, godz. 17:15 i 22:15


"Kawa z kogucikiem czyli historia Empiku" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Spotykali się tam adwokaci, lekarze, malarze i dziennikarze, ale też zwyczajne panie wracające z rynku; zasiadały przy wyjątkowej kawie z włoskiego ekspresu i długie godziny spędzały w kawiarni. Na czym polegał fenomen kawiarni? Dlaczego dzień bez kawy z „empiku” był dniem straconym?

20 listopada 2017; godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​