Radio Białystok | Reportaż | "Człowiek i góra" - reportaż Anny Sekudewicz

"Człowiek i góra" - reportaż Anny Sekudewicz

1 lutego 2018, godz. 17:15 i 22:15

Adam Bielecki, jeden z członków polskiej ekipy ratunkowej, ryzykował własnym życiem ratując francuską himalaistkę Elisabeth Revol. Schodząc ze szczytu Nanga Parbat, zostawiła Tomasza Mackiewicza, który nie mógł już samodzielnie iść. Bielecki kilka lat temu sam musiał dokonywać podobnych dramatycznych wyborów... W 2013 roku podczas wyprawy na Broad Peak zginęli dwaj polscy uczestnicy: Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Za ich śmierć nie raz obwiniano Adama Bieleckiego i Artura Małka, którzy uczestniczyli w wyprawie. Rok wcześniej w szwajcarskich Alpach również wydarzyła się tragedia. W wyprawie dwóch wspinaczy na czterotysięcznik Piz Bernina zginął Krystian Dziurok, Adam Bielecki ze szczytu zszedł sam.

Góry, fot. L.Pilarski
Góry, fot. L.Pilarski

"Człowiek i góra" - reportaż Anny Sekudewicz

O wyprawie na Broad Peak zrobiło się głośno. Polski Związek Alpinizmu powołał specjalną komisję złożoną z wybitnych wspinaczy, która przygotowała raport na temat wydarzeń na Broad Peaku. To sprawa bez precedensu w historii himalaizmu w ogóle. Raport okazał się miażdżący dla Adama Bieleckiego, którego oskarżono o nieetyczne zachowania w górach i porzucanie partnerów. W reportażu on sam mówi "mam tylko 30 lat i jeśli tyle osób wokół mnie zginęło, to ktoś może pomyśleć, że coś ze mną jest nie tak". Co tak naprawdę wydarzyło się w czasie tych wypraw? Czy w dzisiejszych czasach chodzi tylko o bicie rekordów w górach, a wszystko inne - etyka, solidarność, "braterstwo liny" - to już tylko mit i piękna legenda?

| red: maj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"A to historia. Zabłudów"' - reportaż Edyty Wołosik

500-letnią historię Zabłudowa ukształtowały kultury, na pograniczu których leżało miasteczko.

17 sierpnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica sprzed stu lat" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jan Kuncewicz czy Julian Kurcewicz? Kto jest pochowany w grobie tuz przy zabytkowym kościele w Narwi? I dlaczego ktoś chciał zatrzeć bohaterską śmierć polskiego żołnierza, poległego w wojnie bolszewickiej?

15 sierpnia, 13:15, 22:15


"Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

Jadwiga Zarugiewiczowa osiwiała będąc jeszcze młodą kobietą na wieść o śmierci pierworodnego syna. Konstanty zginął w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, która została nazwana Polskimi Termopilami. Pięć lat później matkę bohaterskiego obrońcy Lwowa poproszono o wskazanie trumny z bezimienną ofiarą walk na warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

14 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Zgodnie z literą prawa" - reportaż Kamila Kalickiego

Kradzież tożsamości kojarzymy zwykle z utratą dowodu osobistego. Wtedy boimy się, że oszust weźmie pożyczkę, podpisze umowę, a my zostaniemy z ratami do spłacania. Jednak można ukraść cudzą tożsamość również z... ksiąg wieczystych.

13 sierpnia 2018, godz 22:15


"A to historia. Ciechanowiec"' - reportaż Joanny Sikory

Ciechanowiec może poszczycić się prawie 600-letnią historią. Dziś w całym kraju jest znany głównie z Muzeum Rolnictwa imienia księdza Krzysztofa Kluka. Zabytkowe drewniane budownictwo niezmiennie od lat przyciąga turystów.

9 sierpnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Ten wielki dzień" reportaż Doroty Sokołowskiej i Olgi Gordiejew

W kościele czy w plenerze? Gdzie chcemy sobie ślubować, że „nie opuścimy się na wieki”? Okazuje się, że białostoczanie podchodzą do tego wyjątkowego dnia tradycyjnie, najczęściej wybierając mszę świętą z błogosławieństwem kapłana. Nie brakuje jednak par decydujących się na śluby w balonie, na pomoście, dachu opery czy w ogrodzie restauracji.

10 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Medale to detale" - reportaż Renaty Redy

Wojciech Nowicki wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie.

8 sierpnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"E-transfer" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Jagiellonia Białystok podpisała kontrakt z e-sportowcem. Mikołaj Ambroziak będzie reprezentować żółto-czerwone barwy przez najbliższe pół roku podczas zawodów w grę Fifa18.

7 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Między wnukiem a redakcją"- reportaż Joanny Sikory

Pierwsze artykuły rodziły się w bólach i po nieprzespanych nocach. Dziś ich autorki mówią o nich z uśmiechem. Redakcja portalu podlaskisenior.pl działa od ponad trzech lat.

6 sierpnia 2018, godz.22:15


"Po kres świata" - reportaż Joanny Sikory i Źmiciera Kościna

Z pozoru nie różni ich nic od innych miasteczek na Białorusi. Jest kołchoz i pomnik Lenina. Jednak o Sopoćkiniach mówi się, że to "mała Polska". W zdecydowanej większości zamieszkują je Polacy. Konferencja Jałtańska na zawsze podzieliła przedwojenny powiat augustowski, pozostawiając Sopoćkinie po stronie ZSRR. Dziś to Białoruś.

3 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Normalna sprawa" - reportaż Jana Smyka

Wszystko się zmienia, to normalna sprawa – powiada Mieczysław Bruszewski, pseudonim wojenny "Pudel". Normalna sprawa, że w wieku głęboko emerytalnym, codziennie rano zmierza do swojej pracowni introligatorskiej w Łomży. Normalną sprawą było, że najpiękniejsze lata młodości poświecił sprawom Ojczyzny. Walczył w Powstaniu Warszawskim w batalionie NOW-AK "Gustaw" w Oddziale Specjalnym "Juliusz" na Starym Mieście (tzw. "Tygrysy Woli”).

1 sierpnia 2018, godz. 22:15


"Gdzie ten miś" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Od dawna nikt ich w Puszczy Augustowskiej nie widział i o nich nie słyszał. Ślad po nich zaginął już ponad 100 lat temu. Teraz się nieoczekiwanie pojawił...Funkcjonariusze Straży Granicznej w Płaskiej zauważyli dziwne tropy na zaoranym pasie granicznym z Białorusią. Po analizach okazało się, że są to ślady niedźwiedzia.

31 lipca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Gdy się miłość rodzi" - reportaż Joanny Sikory

Lato to popularny czas wesel. Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele par mówiło sakramentalne "tak" w czasie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy, pełen spokoju, rodzinny czas. To także moment roku, kiedy nabiera innego wymiaru. Wtedy skrzypiący pod nogami śnieg był dodatkową atrakcją, a biel sukni ślubnej współgrała z otoczeniem. Dziś, może ze względu na nieprzewidywalną aurę, pary decydują się na ślub latem.

30 lipca 2018, godz. 22:15


"A to historia. Augustów" - reportaż Moniki Kalickiej

Wodna stolica Polski - położona bajecznie nad dziewięcioma jeziorami, otoczona prastarą Puszczą Augustowską, jest rajem dla turystów. Przyciągają ich malownicze widoki, czyste powietrze i mikroklimat bogaty w olejki eteryczne z sosnowo-świerkowych lasów. Sercem miasta jest ogromny Rynek, z parkiem, fontanną i kolumną założyciela miasta – króla Zygmunta Augusta, na którym od XVI wieku toczy się życie.

26 lipca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Cygielniki" - reportaż Jana Smyka

Zamieszkiwali okolice ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku. Domy, w których zasiedlano nie były ich własnością a mieniem komunalnym. Pracowali w cegielni, która zlokalizowana była na terenach dzisiejszego targowiska. To właśnie z racji ich zawodu, nazywali się „cygielnikami”. Cygielniki na Nowym Mieście z roku na rok mają coraz mniej przestrzeni do zamieszkania, a coraz więcej tylko do wspominania...

27 lipca 2018, godz. 22:15


"Między okiem a historią" - reportaż Joanny Sikory

Zarówno on, jak i miejsce które stworzył – to legendy. Przy grodzieńskiej ulicy Lermontowa mieści się Muzeum historii miasta Grodna. Tysiące zbiorów – to prywatna kolekcja Janusza Parulisa.

25 lipca 2018, godz. 22:15


"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż 78-letni bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

24 lipca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Młodzi od świętego Floriana" - reportaż Anny Bogdanowicz

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Bargłowie Kościelnym istnieje od trzech lat. Skupia młodych mieszkańców, proponując im wiele atrakcji związanych nie tylko z wiedzą o pożarnictwie. Drużyna to także okno na świat - możliwość wakacyjnego wypoczynku i wyjazdów za granicę.

23 lipca 2018, godz. 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok