Radio Białystok | Reportaż | "Taka historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Taka historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

autor: Dorota Sokołowska

6 marca 2018, godz. 17:15 i 22:15

Czy 40 lat to dużo czy mało? Co nam zostaje w pamięci z wydarzeń sprzed lat? I co zostaje w kronikach policyjnych czy aktach prokuratorskich? Zwłaszcza, jeśli chodzi o słynną kradzież kolekcji bursztynu w Łomży.

Źródło: Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
Źródło: Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

"Taka historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Złodzieje wkradli się do siedziby muzeum i wynieśli wszystko, co znaleźli. To nie była kradzież doskonała, bo szybko wpadli w ręce milicji. Jak to się stało? I kto jeszcze pamięta szczegóły tego sensacyjnego skoku na... kulturę?


| red: zmj, wsz
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Sceny z życia wzięte" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Można całe życie przemieszkać w jednej wsi, pracować w polu, wychować piątkę dzieci, przeżyć przemarsze wojsk czy okupacje i być szczęśliwym człowiekiem. Nie doświadczyć depresji, nerwicy i gonitwy za pieniędzmi. Nie używać słowa sukces. Nie zamartwiać się tym, na co i tak nie mamy wpływu.
Można za to przeżyć długie życie doświadczając prawdziwej miłości od jedynego mężczyzny, szacunku od dzieci, podziwu od wnuków. I być szczęśliwym, spełnionym człowiekiem.

18 czerwca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"W Ojczyźnie serce me zostało..." - audycja Teresy Kudelskiej

Barbara Wachowicz - pisarka losu polskiego. Zmarła 7 czerwca w wieku 81 lat. Była autorką biografii wielkich Polaków, fotografikiem, scenarzystką. Wielka osobowość, erudytka, zachwycała słuchaczy swoja bogatą polszczyzną. "Dama w fioletach" w archiwalnej audycji z 1992 roku opowiada o swojej twórczości, życiowych inspiracjach, umiłowaniu historii i rodzinnym domu, przesiąkniętym tradycją patriotyczną.

17 czerwca 2018, godz 18:05


"A to historia. Łomża" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Łomża - miasto z piękną historią i nadzwyczajnym położeniem. Otulona Narwią z jednej strony, a lasami kurpiowskimi z drugiej, jest perłą dla wszystkich, którzy urodzili się w Łomży. Z tego miasta pochodzi wielu znanych poetów, historyków, aktorów i piosenkarzy. Hanka Bielicka śpiewała, że wszystko co najlepsze, jest z Łomży.

15 czerwca 2018, godz.17:15 I 22:15


"Obywatel świata. Shlomo Mintz" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wirtuoz światowej klasy, skrzypek, który występuje w najsłynniejszych salach koncertowych na wszystkich kontynentach. Po raz drugi w życiu grał koncert w Białymstoku - rodzinnym mieście swojego ojca. Ten występ z 14 czerwca 2013 roku ma swoje tajemnicze tło...

14 czerwca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Gdzie strumyk płynie..." - reportaż Jana Smyka

Dawno, choć nie tak dawno temu, pod lasem żyło sobie małżeństwo...
Ta historia zaczyna się jak bajka. Ale bajką nie jest. To opowieść o ludziach, którym przeszkadzały żaby kumkające w pobliskim stawie. Interweniowali u władz miasta, skierowali sprawę do sądu - wszystko na nic. Ostatnią deską ratunku jest Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

13 czerwca 2018, godz.17:15 i 22:15


"Była wieś wśród bagien" - reportaż Alicji Pietruczuk

Nadbiebrzańska Wieś Grzędy to miejsce niezwykłe i szczególne na mapie. I chociaż osada nie istnieje już od 75 lat - jednak historia i życie jej mieszkańców ciągle wzbudzają żywe zainteresowanie turystów, miłośników regionu i historyków.
Przed II wojną światową jej luźno porozrzucane zabudowania, posadowione były na piaszczystych wydmach pośród bagien, łąk i lasów biebrzańskiej doliny.

12 czerwca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"U Edwina wszystko gra" - reportaż Tomasza Najdy

Edwin to postać barwna i nietuzinkowa. Radiowiec - amator, autor tekstów, a także organista w miejscowym kościele. Zamiłowanie do dźwięku rozwijał od wczesnego dzieciństwa. Edwina poznajemy tuż przed audycją, którą przyjdzie mu poprowadzić. Będzie ona pretekstem do opowieści o dźwięku i problemach, z którymi przyszło mu się w życiu mierzyć.

11 czerwca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Władyś i Zosieńka - audycja dokumentalna Wiesława Szymańskiego

Miłosna historia dwojga ludzi z początków XX wieku, która ujrzała światło dzienne blisko sto lat później, po odnalezieniu ich korespondencji na strychu jednego z suwalskich domów. Władysław Jaszczołt i Zofia Jaroszewicz pokochali się w burzliwych czasach walki Polaków o niepodległość...

10 czerwca 2018, godz.18:05


"Anioły istnieją..." - reportaż Elżbiety Osowicz

Jaś i Łukasz - niezwykły duet pacjenta i fizjoterapeuty. Spotkali się wiele lat temu - choć Jaś ma dopiero 12 lat. Chłopiec nie chodzi od urodzenia, przyjeżdża na rehabilitację do Łukasza. Któregoś dnia Jaś zadał bardzo trudne pytanie.... i tak zmieniło się życie ich obu.

8 czerwca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Szczęście jest w nas" - reportaż Doroty Bonieckiej - Górny

Bohaterka jest przykładem dla innych, że pomimo różnych przeciwności losu i przykrych doświadczeń, można znaleźć swoje szczęście. Nie miała łatwego życia. Jej tata był alkoholikiem, podobnie jak jej pierwszy mąż. Dziś jest w szczęśliwym związku i ma dwójkę adoptowanych dzieci.

7 czerwca 2017, godz. 17:15 i 22:18


"Na fali ze Wschodu" - reportaż Doroty Stabik

Pasją do pływania wszystkich zaraził kapitan Wojciech Ozgowicz, ikona żeglarstwa na Śląsku, który wyszkolił również wielu żeglarzy. Miłość do żagli przekazał on swojej żonie, a także dzieciom. Niedawno do pływającej rodziny dołączył również ścigający się w regatach zięć i wnuk, który też będzie żeglował. Rodzina Ozgowiczów ma kresowe korzenie, które - podobnie jak żeglarstwo - bardzo pielęgnują.

6 czerwca 2018, godz.17:15 i 22:15


"W kamieniu wyryte" - reportaż Magdaleny Świerczyńskiej - Dolot i Michała Zaręby

Miłość można wyrazić na wiele różnych sposobów. Jedni piszą słowo „love” na murze, inni skrobią imię ukochanej na ławce w parku. Jeszcze inni – ci, być może bardziej zdeterminowani – starają się zatrzymać swe uczucie na wiele dziesiątek lat. Tak jest w przypadku Głazu Borkowskiego – kamienia polodowcowego, który leży w lesie na gdańskiej Strzyży.

5 czerwca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia.Tykocin" - reportaż Joanny Sikory

Perła baroku, miasto królewskie, miasto wiatraków czy miasteczko bajeczka. To tylko niektóre z przydomków jakie zyskał przez lata Tykocin. To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Podlasiu, liczy około 600 lat. Ducha tej wielowiekowej historii czuć na każdym kroku.

4 czerwca 2018, godz.17:15 i 22:15


"Słodki egzamin" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pierwszy casting do telewizyjnego programu "Bake off – junior" odbył się w Białymstoku. Organizatorzy nie spodziewali się aż takiego zainteresowania i przede wszystkim tak zdolnych i odważnych dzieci z Podlasia. Swoimi popisowymi wypiekami wzbudzili podziw i pewność, że program z udziałem dzieci to dobry pomysł. A jak do niego podchodzą rodzice i sami bohaterzy tego wydarzenia?

1 czerwca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Co ja powiem Panu Bogu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Podczas wizyty w Polsce w czerwcu 1999 roku, w czasie pobytu w wigierskim klasztorze, Jan Paweł II odwiedził rodzinę z małej wsi Leszczewo. Było to niezwykłe wydarzenie, bo o ile papież często spotykał się z tłumami zwykłych ludzi, to nigdy nie odwiedzał ich osobiście w domu. Ta wizyta u państwa Milewskich trwała kilkanaście minut i była dla gospodarzy całkowitym zaskoczeniem. Reportaż opowiada o życiu rodziny państwa Milewskich po wizycie papieskiej.

31 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Zgromadzenie jednoosobowe"- reportaż Joanny Sikory

Najpierw była bezradność, potem złość. Po 30 dniach sejmowego protestu rodziców osób niepełnosprawnych pani Anna postanowiła działać. Wyszła na ulicę. Samotnie, z własnoręcznie zrobionym plakatem, stanęła w centrum Białegostoku, by wspierać walczących rodziców. Czym było dla niej doświadczenie samotnego protestu?

30 maja 2018, godz.17:15 i 22:15


"Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie „i”, w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".

29 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Nasza klasa" - reportaż Joanny Sikory

Mieli błysk w oczach i uśmiech na twarzach. Po 60 latach od matury spotkali się absolwenci Technikum Handlowego w Supraślu. Takie klasowe zjazdy robią od kilku lat, zawsze w maju. Wtedy wracają wspomnieniami do lat młodości, oglądają zdjęcia i godzinami rozmawiają. Opowiadają o swoich dzieciach i wnukach.

28 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok