Radio Białystok | Reportaż | "Inna wojna" - reportaż Tadeusza Haładyja

"Inna wojna" - reportaż Tadeusza Haładyja

8 maja 2018, godz. 17:15 i 22:15

Za oficjalny koniec działań wojennych w Europie przyjmuje się datę kapitulacji Niemiec – 8 maja 1945 roku – jednak dzień niósł ze sobą nie tylko radość z pokonania reżimu, lecz także obawy o przyszłość. Dla Polaków był to początek nowej – sowieckiej – okupacji.


"Inna wojna" - reportaż Tadeusza Haładyja

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wspomnienia żołnierza Wileńskiej Brygady AK, którego koniec II wojny światowej zastał w sowieckim więzieniu na Łukiszkach w Wilnie. Rajmund Pakulnis został aresztowany w grudniu 1944 roku, a w sierpniu 1945 wywieziony do łagru do Workuty. Wojna pana Rajmunda zakończyła się dopiero pod koniec 1946 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Przyjaciel Jerzy" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

"Dlaczego zacząłem pisać swe wspomnienia? Bo czułem taką wewnętrzną potrzebę, bo chciałem przekazać swą wiedzę młodym Polakom" - pisał we wstępie do swego albumu Jerzy Szóstko - białostoczanin, którego los związał z ks. Jerzym Popiełuszką w roku 1980. Poznał Go podczas strajków sierpniowych w Hucie Warszawa i był z Nim do końca - to Jerzy Szóstko pełnił ostatni dyżur w mieszkaniu księdza Jerzego w tę noc, kiedy został porwany. Wcześniej fotografował księdza Popiełuszkę, zdjęć zrobił kilkadziesiąt tysięcy, a sam ma jedną, jedyną fotografię z Przyjacielem - podczas ostatnich wspólnych imienin...

18 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Bajkał jest we mnie"- reportaż Anny Bogdanowicz

Pani Henryka zawsze marzyła o dalekich podróżach. Była ciekawa innych kultur i ludzi. Dziś mówi, że w swoim mieszkaniu ma cały świat. Największe jednak wrażenie zrobił na niej Bajkał, jego dzikość i piękno. Odmłodził, dodał jej skrzydeł i zmienił spojrzenie na Syberię mimo, że jako dziecko spędziła tam pięć lat.

17 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Pierwszy kamień" - reportaż Dominiki Dębskiej

16 października 1978 roku - to jedna z ważniejszych dat w historii Polski i całego Kościoła. Tego dnia polski kardynał Karol Wojtyła decyzją konklawe został nowym papieżem.

Chwile sprzed 40 lat wspominają mieszkańcy naszego regionu.

16 października 2018, godz.17:15 i 22:15


"Chromosom gratis" - reportaż Moniki Kalickiej

Ma na imię Asia, ale rodzice nazywają ją Calineczką, bo jest malutka. Ma za sobą wiele godzin rehabilitacji i wizyt u lekarzy, bo ma zespół wad wrodzonych. O takich ludziach mówi się, że są radośni, prawie zawsze uśmiechnięci i bardzo chętnie okazują miłość. W Polsce rocznie rodzi się około 600 dzieci z dodatkowym chromosomem.

15 października 2018, godz.17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski to znany w Białymstoku rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy prace w Pałacu Branickich. Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina. Ma siedmioro dzieci, które wychowują się w jego pracowni, dopełniając sens istnienia.

12 pażdziernika 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Owczy fryzjer" - reportaż Eugeniusza Ryżyka

Bolesław Kadłubowski już jako dziecko w Kadłubówce koło Brańska pomagał rodzicom strzyc owce. W latach powojennych hodowla owiec była powszechna i prawie w każdym gospodarstwie na Podlasiu były specjalne nożyce do strzyżenia tych zwierząt. Bolesław Kadłubowski w 1973 roku skończył kurs na strzygacza. W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy hodowla owiec w Polsce zaczęła szybko maleć, pan Bolesław wyjeżdżał na zarobek do Hiszpanii. Dziś 75-letni pan Bolesław nadal strzyże owce, choć liczba tych zwierząt w Polsce spadła z 5 mln do 270 tys. sztuk. W naszym regionie pozostało tylko dwóch takich "fryzjerów".

11 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Choroszcz" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Do dziś niektórzy mieszkańcy Podlasia kojarzą Choroszcz jedynie ze szpitalem psychiatrycznym, powstałym w latach 30-tych XX wieku. To zaledwie część bogatej historii miasta, starszego o ponad dwieście lat od Białegostoku. Nad miastem góruje późnobarokowy kościół podominikański, kryjący w swych wnętrzach relikwie z III wieku. Na terenie rezydencji Jana Klemensa Branickiego możemy podziwiać unikalny kanał wodny w kształcie krzyża. Reportaż ukazuje żywą wśród mieszkańców pamięć o ludziach, którzy na przestrzeni wieków dali świadectwo umiłowania wolności i patriotyzmu.

10 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Rozmowy ze światem" - reportaż Adama Janczewskiego

Nauczył się przepisów, zdał egzamin i kupił niezbędny sprzęt. Pan Józef Równy z Łap, po wielu latach, w końcu postanowił zająć się krótkofalarstwem. Aby cieszyć się swoim hobby i rozmawiać ze znajomymi z całego świata, pozostało jedynie zamontować antenę na dachu bloku, w którym mieszka.

9 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Karolina w świecie Ekspatrii" - reportaż Anny Dudzińskiej

To radiowa opowieść o ludziach, którzy szukają pracy poza miejscem urodzenia. Tak żyje ponad 250 milionów ludzi na świecie. Jedni wyjeżdżają, bo zmusza ich do tego bieda. Inni jeżdżą, by zrobić karierę w międzynarodowych koncernach. "Luksusowe życie nie zawsze musi być spełnieniem naszych marzeń" - obawia się Karolina, bohaterka reportażu. Audycja opowiada o problemach coraz bardziej licznej grupy ludzi, którzy w lepszej sytuacji materialnej niekoniecznie odnajdują swoje szczęście.

8 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Dwie strony medalu" - reportaż Moniki Kalickiej

Sam o sobie mówi, że "biegacz z niego żaden", ale ma w nogach tysiące kilometrów. Swoją pasją zaraża innych - porywając tysiące białostoczan do sztafet, maratonów, półmaratonów, nocą i za dnia. Jest właścicielem ogromnej kolekcji medali z biegów w Polsce i Europie, a marzy o tym, żeby kiedyś być uczestnikiem jednej ze swoich imprez w Białymstoku.

Grzegorz Kuczyński, który z żoną Agnieszką prowadzi Fundację Białystok Biega, opowiedział nam dlaczego postanowił porzucić pracę w korporacji i zachęcać białostoczan do biegania.

5 października 2018, godz.17:15 i 22:15


"A ja gwiżdżę" - reportaż Anny Bogdanowicz

Gwizdek, Gwizduś, Świstak – różnie o nim mówią ci, którzy wiele razy słyszeli jak pięknie wygwizduje różne melodie i arie operowe. Mieszka z dala od miasta i ludzi, w małym domku pod lasem razem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi

4 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Grajewo" - reportaż Izy Serafin

Grajewo to dziś miasto powiatowe, gdzie mieszka ponad 20 tysięcy osób. Choć prawami miejskimi może się szczycić od połowy XVI-ego wieku, przez lata było zwykłą wsią targową. Ta niewielka miejscowość miała w swojej historii wzloty i upadki, a także epizody, o których mało kto dziś pamięta. Kiedyś było to miasto wielobarwne, wielokulturowe z pięknym carskim dworcem. Dziś kojarzy się często z "krainą latających noży", brzydkim kościołem i czerwonym wilkiem w herbie....

3 października 2018, godz.17:15 i 22:


"Testament Admirała" - reportaż Izabeli Patek

Dziś w Gdyni pogrzeb admirała Józefa Unruga. Wśród oficerów marynarki, którzy odegrali w naszej historii najnowszej szczególnie ważną rolę, był kontradmirał Józef Unrug - jeden z twórców polskiej Marynarki Wojennej po 1918 roku, dowódca obrony polskiego wybrzeża w roku 1939. Ten wybitny dowódca wsławił się szczególnym stosunkiem do swoich podwładnych, których zawsze bardzo szanował, chociaż wymagał od nich wiele.

2 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Nasze rugby" - reportaż Edyty Wołosik

Drużyna jest młoda, początki były trudne, ale udało się już zorganizować. Niewiele jednak osób wie, że w Białymstoku jest drużyna rugby. Co więcej - odnosi sukcesy.

1 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Apostoł Bożego Miłosierdzia - ksiądz Michał Sopoćko" - audycja Andrzeja Guzowskiego

"Miłosierdzie Boże zawsze zwycięży" - te słowa były naczelną regułą życia ks. Michała Sopoćki, który zasłynął jako kierownik duchowy i spowiednik świętej Faustyny Kowalskiej. Pracował jako kapłan, początkowo w Wilnie, a następnie po zakończeniu II wojny światowej w Białymstoku, gdzie mimo zakazu kultu wizerunku Jezusa Miłosiernego był Apostołem Bożego Miłosierdzia.

30 września 2018, godz. 18:05


"Światło nadziei" - reportaż Joanny Sikory

Wielu z nich zapamięta ten moment i słowa do końca życia. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów spotkało się z papieżem Franciszkiem w Wilnie. Przed kilkoma dniami Ojciec Święty odwiedził kraje nadbałtyckie.

28 września 2018 godz. 17:15, 22:15


"Chory na Polskę" - reportaż Jana Smyka

Takiej kariery można tylko pozazdrościć - od wiejskiego chłopca do stopnia generała. Nie przyszło to jednak lekko. Poczynając od wyjazdu z rodzinnych Harasimowicz po nauki do St.Petersburga, generał Edward Józef Godlewski związał się całym życiem z wojskiem i polską armią. Szablą na koniu „wyrąbywał” niepodległość Polski w 1918 roku i zaciekle bronił Warszawy w kampanii wrześniowej 1939. Kawaler Orderów Virtuti Militari, niezwyciężony kawalerzysta 10 Pułku Ułanów Jazłowieckich i jego dowódca.

27 września 2018, godz.17:15 i 22:15


"Na antypodach" - reportaż Marcina Glińskiego

Bohaterami reportażu są Weronika i Michał, którzy wyjechali do Australii z nadzieją, że uda im się spełnić marzenia o dobrze płatnej pracy, własnym mieszkaniu i przebywaniu w miejscu, gdzie zawsze jest słoneczna pogoda.

26 września 2018, godz. 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok