Radio Białystok | Reportaż | "Prawdziwe kłamstwa konsula" - reportaż Elżbiety Osowicz

"Prawdziwe kłamstwa konsula" - reportaż Elżbiety Osowicz

20 czerwca 2018, godz. 17:15 i 22:15

Fotolia.com
Fotolia.com

Czesław Śliwa był wybitnym oszustem. Jako Jacek Ben Silberstein łamał serca, wyłudzał miliony, a nawet stworzył fikcyjny konsulat. Co ciekawe, mało kto miał mu to za złe. We wrześniu 1969 roku we Wrocławiu pojawił się mężczyzna, który łamaną polszczyzną przedstawił się jako Jacek Ben Silberstein, konsul Republiki Austrii. Tak zaczęła się jego kariera dyplomatyczna.

O jego wyczynach powstały prace magisterskie i filmy, najgłośniejszy był "Konsul" z Piotrem Fronczewskim w roli głównej.W reportażu autorka rozmawia z ludźmi, którzy osobiście znali słynnego oszusta, zagląda też do zbiorów wrocławskiego IPN, gdzie są niepublikowane dotąd dokumenty.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Śledzik w poezji" reportaż Doroty Sokołowskiej

Wszystko zaczęło się dwadzieścia lat temu. Niby banalny "Wieczór Cebulowy" zapoczątkował Salon Muz, który narodził się na drugim piętrze jednego z białostockich bloków. Takich spotkań, inspirowanych kulturą, z muzyka graną na żywo, wierszami i limerykami czytanymi przez znanych poetów i pisarzy, z prywatnymi wernisażami - było prawie czterdzieści.

17 lipca 2018 godz. 17:15, 22:15


"W szalonym biegu" - reportaż Joanny Sikory

Co trzecie gospodarstwo w Polsce prowadzą kobiety. Ponad połowa strategicznych decyzji podejmowana jest wspólnie, przez małżonków. Kobiety odgrywają coraz większą rolę w rolnictwie.

16 lipca 2018, godz. 22:15


"Moja ciotka Zyta" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

W lipcowy poranek 1945 roku Sowieci zabrali dwudziestoletnią Zytę z domu w Gibach. Nie prowadzili jej daleko... Tuż obok, w sąsiednim domu, był punkt filtracyjny. Przez dwa tygodnie rodzice i młodszy brat Zyty słuchali krzyków i jęków katowanych ludzi. Później wywieźli ich jedenastoma ciężarówkami i ślad po nich zaginął.

13 lipca 2018, godz. 22:15


"Takie życie" - reportaż Joanny Sikory

Ostatnio na parkiecie pani Marianna wirowała w dniu setnych urodzin. Do tańca porwała ją kuzynka. Teraz już nie ma odwagi na taniec, ale gestykulując, pokazuje, jakie ruchy należy wykonać. W lutym skończyła 103 lata i jest o sto lat starsza od swojej praprawnuczki.

12 lipca 2018 godz. 17:15, 22:15


"Pieska jesień życia" - reportaż Moniki Kalickiej

Los starszych psów, które nagle straciły dom, bo pan wyjechał, ma alergiczne dziecko albo nie chce wydawać pieniędzy na leki. Po kilku czy kilkunastu latach w cieple, spędzają ostatnie chwile życia w zimnych boksach. A ludzie przychodzący adoptować czworonoga zwykle kierują się w stronę wybiegu szczeniaków. Starość nie jest atrakcyjna...

11 lipca 2018, godz. 22:15


"Moja biała suknia" - reportaż Anny Bogdanowicz

Plotki, pomówienia, brak zrozumienia ze strony sąsiadów i przyjaciół może doprowadzić nawet do tragedii. Słowa potrafią mocno ranić...

10 lipca 2018, godz. 22:15


"Drugie życie szkoły" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Budynek szkoły w Pietkowie dostał drugą szansę. Miejsce to przez długie lata tętniło życiem, ale od wielu lat szkoła w Pietkowie stała zamknięta. Mieszkańcy nie mogli jednak patrzeć na to, jak niszczeje, więc postanowili ponownie wziąć sprawy we własne ręce.

09 lipca 2018, godz. 22:15


"Co z tą Kasą" - audycja Izy Serafin i Marcina Kozłowskiego

Wszystko zaczęło się w 1975 roku, kiedy to dwójka "opętanych" bluesem muzyków z Białegostoku - Ryszard "Skiba" Skibiński i Jarosław Tioskow - postanowiła założyć zespół odpowiadający ich muzycznym fascynacjom. Po kilku tygodniach dołączył do nich perkusista Mirosław Kozioł. Zaprosili do współpracy kolegów i zaczęli grać jako Kasa Chorych.

6 lipca 2018, godz. 22:15


"Rodzima wiara" - reportaż Dominiki Dębskiej

Z Babiej Góry koło Choroszczy zginął pomnik Światowida. Nie odnalazł się pomimo protestów neopogan, którzy czcili figurę. Udało się im postawić nowy pomnik, który w akcie protestu wyświęcili pod urzędem miejskim.

5 lipca 2018 godz. 17:15, 22:15


"Do kraju tego…" – reportaż Jana Smyka

Grodzieńszczyzna - historia tego regionu przewija się przez liczne dzieła wielu twórców. Pisarze, malarze, architekci i muzycy natchnieni pięknem natury stworzyli nieprzemijające artystyczne bogactwa tej ziemi.

4 lipca 2018, godz. 22:15


"Pomysł na Górę" - reportaż Anny Bogdanowicz

Góra Zamkowa w Mielniku to miejsce świadczące o bogatej i burzliwej historii tej ziemi. Dziś widzimy tam ruiny kościoła, starą plebanię, wzgórze zamkowe porośnięte krzakami, a na jego szczycie pozostałości po prawosławnej kapliczce. Po wielu latach starań powstał projekt rewitalizacji Góry Zamkowej. Pojawiły się jednak pewne plotki i przypuszczenia. Czy naprawdę w roku stulecia odzyskania Niepodległości będzie odbudowana carska cerkiewka, która była wotum za zdławienie powstania styczniowego?

3 lipca 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Całe życie z radiem" - reportaż Joanny Sikory

Prawie pół wieku z mikrofonem. Tadeusz Haładyj otaczającą rzeczywistość rejestrował najpierw na taśmie, potem na kasetach, wszystko z największą troską i z myślą o słuchaczu.

2 lipca 2018, godz. 22:15


"Legenda o Kontrastach" – reportaż Doroty Sokołowskiej

Minęło 50 lat od powstania „Kontrastów”, w 1990 roku wydano ich ostatni numer. Gazeta zaczynała działalność jako „jednodniówka”, aż stała się magazynem dokumentującym białostockie życie artystyczne. Niewielu badaczy przyjrzało się także temu, w jakich warunkach pismo funkcjonowało i jak radzono sobie z inwigilacją Służby Bezpieczeństwa oraz cenzurą.

29 czerwca 2018, godz. 22:15


"Smugi światła" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Świat sześcioletniej Ireny legł w gruzach wraz z tragiczną śmiercią matki i ojca. Kobieta wspomina swoje dzieciństwo w Białowieży i młodość w Hajnówce po kilkudziesięciu latach od zdarzenia. Ożywają obrazy z przeszłości zarówno te mroczne, jak i pełne światła. To opowieść o niezwykłych spotkaniach Ireny z mierzącymi się ze swoim losem ludźmi oraz o miłości, która wiedzie ku przebaczeniu.

28 czerwca 2018, godz.17:15 i 22:15


"Ostatni szabas" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

To wydarzenie zapoczątkowało masową eksterminację ludności żydowskiej w Białymstoku. Mija 77 lat od spalenia Wielkiej Synagogi przy ulicy Suraskiej w Białymstoku. Po murowanej bożnicy nie ma śladu, w jej miejscu stoi pomnik – zniszczona kopuła synagogi. Ogółem 27 czerwca 1941 roku w hitlerowskim pogromie zginęło blisko 2000 białostockich Żydów.

27 czerwca 2018, godz. 22:15


"Polbrukowa kraina" - reportaż Katarzyny Kozłowskiej

W podlaskiej wsi Soce przebudowano ulicę. Jeszcze niedawno była z kamienia, z tzw. kocich łbów - dziurawa i zniszczona. Teraz jest jak na miejskich osiedlach - z kostki brukowej. Jednak mieszkancy nie są zadowoleni. Droga jest za wąska i straciła swój wyjątkowy klimat, bo Soce to zabytkowa wieś należąca do Krainy Otwartych Okiennic.

26 czerwca 2018, godz. 22:15


"Lekcja polskości" - reportaż Anny Bogdanowicz

Od kilku lat wielodzietna rodzina z Ukrainy mieszka na Podlasiu - w Dubiczach Cerkiewnych. Pan Walentyn - ojciec rodziny - ma polskie korzenie. Teraz wraz z żoną i dziećmi chciałby na trwałe z Polską związać przyszłość rodziny.

25 czerwca 2018, godz. 22:15


"Letnie ogrody miasta" - audycja dokumentalna Gabrieli Walczak

Białystok lat trzydziestych. Ten utrwalony w pamięci mieszkańców, wspominany sentymentalnie i ten opisywany w prasie tamtych lat. Jak wyglądał, jak spędzali wolny czas jego mieszkańcy?

24 czerwca 2018, godz.18:05
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok