Radio Białystok | Reportaż | "Ongi w dworach bywało" - Katarzyny Kozłowskiej

"Ongi w dworach bywało" - Katarzyny Kozłowskiej

26 grudnia 2017, godz. 14:05 i 22:05

Kresowe dwory szlacheckie wraz ze swoja kulturą przeminęły - niszczone przez okupantów, dobite przez PRL. Przetrwał jednak ich etos: w licznych wspomnieniach, w literaturze, w etyce i gościnności pewnych środowisk, ale także w architekturze domów jednorodzinnych a' la dworek polski.

Fot. z archiwum Białostockiego Muzeum Wsi
Fot. z archiwum Białostockiego Muzeum Wsi

"Ongi w dworach bywało" - audycja Katarzyny Kozłowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polski dwór kresowy – wspominają ich właściciele z Podlasia: hrabina Renata Ostrowska, Maryna i Zygmunt Mineyko i Ewa Cywińska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Jancio Szperancio" - reportaż Jakuba Tarki

Rodzice Jana Zagozdy mieli przed wojną radio z gramofonem i kilkadziesiąt szelakowych płyt. Mały Janek słuchał ich bez przerwy. Dochodziło nawet do tego, że podczas postu mama musiała zamykać gramofon w szafie na klucz. W wieku 4 lat Jan Zagozda znał już na pamięć większość "dorosłych" piosenek, wśród nich tę najbardziej ulubioną: "Odrobinę szczęścia w miłości". W czasie wojny bardzo przeżywał fakt, że rodzice musieli sprzedać całą kolekcję płyt. Odbił to sobie po wojnie. Obecnie ma skatalogowanych 40 tysięcy utworów. Od przeszło 60 lat prezentuje je na antenie Polskiego Radia.

16 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Gdyby nie Gala" - reportaż Magdaleny Świerczyńskiej - Dolot

Historia Czeczenki, której dziecko uratowała Rosjanka podczas wojny w Czeczenii. Reportaż opowiada o przyjaźni i zaufaniu w ogarniętym wojną kraju między dwiema kobietami z obcych sobie światów.

15 listopada 2018, godz.17:15 I 22:15


"Na krawędzi" - reportaż Ewy Koch

Taka historia może wydarzyć się wszędzie, w każdej miejscowości, na każdym osiedlu. Bohater reportażu był nauczycielem, miał pracę i pieniądze. Splot różnych wydarzeń spowodował, że stanął na krawędzi życia. Wtedy pojawił się obcy człowiek, który zmienił jego los na zawsze...

14 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Smugi światła" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Świat sześcioletniej Ireny legł w gruzach wraz z tragiczną śmiercią matki i ojca. Kobieta wspomina swoje dzieciństwo w Białowieży i młodość w Hajnówce po kilkudziesięciu latach od zdarzenia. Ożywają obrazy z przeszłości zarówno te mroczne, jak i pełne światła. To opowieść o niezwykłych spotkaniach Ireny z mierzącymi się ze swoim losem ludźmi oraz o miłości, która wiedzie ku przebaczeniu.

13 listopada 2018, godz.17:15 i 22:15


"Inaczej" - reportaż Antoniego Rokickiego

Aneta i Hubert są małżeństwem od 17 lat. Nie mają okazji umawiać się na randki, a na wakacje zdarza im się wyjeżdżać osobno. Mimo to tworzą zgraną, będącą dla wielu wzorem, parę. Ich życie zmieniła kilkanaście lat temu choroba niepełnosprawnej córki Magdy, która wymaga całodobowej opieki. Jak udaje się im przetrwać najgorsze kryzysy? Jak dbają o swoją miłość każdego dnia? I w końcu: co im daje nadzieję?

12 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Równolatek Niepodległej" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ma 97 lat, ale mimo to ciągle jeszcze - w znakomitej formie występuje przed publicznością śpiewając piosenki z napisanymi do nich słowami i muzyką. Od dziesięcioleci tworzy też instrumenty muzyczne, zwłaszcza skrzypce, a na ścianie niewielkiego mieszkania wiszą te, do których przywiązał się najbardziej. Tadeusz Grabowski mówi o sobie, że jest patriotą, a najważniejsze wartości to Bóg, honor i ojczyzna.

9 listopada 2018, godz. 17:15 I 22:15


"Moja Atlantyda" - reportaż Haliny Londowskiej

Fotografowani z ukrycia, śledzeni, rewidowani, przesłuchiwani, internowani... Narażali się na prześladowania działając w podziemnej Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej, Niezależnym Związku Studentów. W latach osiemdziesiątych demonstracyjnie świętowali 11 listopada. Tamte nielegalne obchody Święta Niepodległości wspominają Stanisława Korolkiewicz, Bernard Bujwicki i Marek Powichrowski.13 listopada godz.11:15, 17:15

8 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15


"W sieci" - reportaż Adama Janczewskiego

Choć dzieje się to w świecie wirtualnym, konsekwencje tych działań są całkowicie realne. Wszyscy użytkownicy internetu narażeni są na oszustwa. Stracić możemy pieniądze, czy dane osobowe. Cyberprzestępcy, choć działają w wirtualnej rzeczywistości, łamią realny kodeks karny. Aby ominąć prawo, ich kreatywność jest coraz większa.

7 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

Jadwiga Zarugiewiczowa osiwiała będąc jeszcze młodą kobietą na wieść o śmierci pierworodnego syna. Konstanty zginął w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, która została nazwana Polskimi Termopilami. Pięć lat później matkę bohaterskiego obrońcy Lwowa poproszono o wskazanie trumny z bezimienną ofiarą walk na warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

6 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Ocalone od zapomnienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Dotarcie do tego miejsca przez większą część roku jest prawie niemożliwe. Podczas wojny to tam schronienia szukali żydowscy uciekinierzy, ukrywali się partyzanci czy stacjonowali Niemcy. Wszyscy liczyli, że położone wśród biebrzańskich bagien Uroczysko Dębiec będzie bezpiecznym azylem. Jednak każdy, komu udało się tam dotrzeć, jeśli przeżył, przeszedł piekło...

5 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Osobliwe przypadki Marcela" - reportaż Małgorzaty Sawickiej

Pan Marcel Weyland z Australii długo dojrzewał do roli tłumacza polskiej poezji. Interesująco, z humorem opowiada o ucieczce z Polski w pierwszych dniach wojny, o tym jak w wieku 11 lat przeczytał w Wilnie "Pana Tadeusza", jak w Japonii nauczył się angielskiego, a w Szanghaju urzekła go angielska poezja. Natomiast w Sydney, gdy studiował architekturę i zakochał się w Filipie - artystce irlandzkiego pochodzenia, zapragnął przetłumaczyć dla niej choć fragment naszej epopei narodowej.

4 listopada 2018, godz. 18:05


"Uśmiech do całego świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Zanim został gwiazdą telewizyjną i radiową, znaną w całej Polsce - pracował w biurze marketingu Polskiego Radia Białystok. Bogdan Sawicki to był dla nas po prostu Boguś - chłopak z uroczym uśmiechem, serdeczny, ciepły, tworzący głębokie relacje z wieloma osobami. Był nie tylko naszym przyjacielem, także świadkiem na ślubach czy ojcem chrzestnym naszych dzieci.

2 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Już idę do grobu..." - audycja dokumentalna Joanny Sikory

Ze wszystkich zjawisk życia to śmierć od wieków najbardziej porusza ludzką wyobraźnię. Podobnie jak przed tysiącami lat do dziś pozostaje zagadką. Budzi strach i szacunek, a ludzie na różne sposoby próbują oswoić jej nieuchronność. Modlą się za dusze zmarłych, prosząc o ich życie wieczne. Wierzą, że wyśpiewane słowa modlitwy mają większą moc. Jednak dziś na pogrzebach coraz rzadziej można usłyszeć chóralny śpiew żałobników.

1 listopada 2018, godz. 13:10 i 22:10


"Po aniołach się nie płacze" - reportaż Renaty Redy

Była nauczycielką w przedszkolu, bardzo oddaną dzieciom i przez nie lubianą. Zmarła na sepsę spowodowaną pneumokokami. Media informowały, że chora przedszkolanka chodziła do pracy, mimo, że źle się czuła od tygodnia. Kolejne doniesienia potęgowały strach wśród rodziców przedszkolaków z Kleosina.
Bliscy zaś mówią, że nauczycielka nigdy nie narażałaby zdrowia swoich podopiecznych. Ich zdaniem w pogoni za sensacją media skrzywdziły rodzinę i naruszyły dobrą opinię zmarłej.

31 października 2018, 17:15 i 22:30


"Szczęśliwe przypadki Romualda Twardowskiego" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pierwszym szczęśliwym przypadkiem w życiu Romualda Twardowskiego było to, że urodził się w Wilnie, przedwojennym, wielokulturowym i tętniącym życiem. Szlak jego życia wyznaczyło przypadkowe spotkanie pod witryną sklepu z instrumentami muzycznymi w wojenny zimowy dzień. Kolejne szczęśliwe okoliczności pozwoliły uzyskać wykształcenie muzyczne, w ostatniej chwili uciec ze stalinowskiego Wilna do Warszawy i spełniać się twórczo komponując opery, balety i dzieła chóralne.

30 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Był sobie pies" - reportaż Ryszarda Minko

Bestialska i bezsensowna śmierć, czy może tylko nieprawdopodobny przypadek? Czy 32-letni mieszkaniec Białegostoku powinien odpowiedzieć za zabicie własnego psa, którego ciągnął za samochodem czy może - jak wyjaśnił to policji - wszystko stało się niechcący a on przez 6 kilometrów jazdy po mieście nie dostrzegł, że holuje bezbronne zwierzę, które zginęło w wyjątkowo bolesny sposób?

29 października 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Buchta" - reportaż Katarzyny Michalak i Magdaleny Geizler

Pani Helena, bohaterka reportażu, kiedy miała 14 lat, dowiedziała się, że nie jest biologicznym dzieckiem swoich rodziców. Mało tego - usłyszała, że została „kupiona na buchcie”. Po wyjściu za mąż kilkakrotnie próbowała dowiedzieć się, jakie naprawdę były początki jej trudnego dzieciństwa. Bezskutecznie. Reporterki Radia Lublin postanowiły rozwikłać zagadkę z przeszłości.
Ich podróż po wsiach i miasteczkach powiatu hrubieszowskiego jest również wyprawą w głąb pamięci o ponurych, powojennych czasach, kiedy nadrzędną rolę wciąż pełnił pierwotny instynkt przetrwania.

28 października 2018, godz.18:05


"Po latach..." - reportaż Pawła Wądołowskiego

Po 29 latach wraca sprawa niewyjaśnionego zabójstwa dwójki dzieci ze wsi Jeńki w gminie Sokoły. 9-letni Janusz i 11-letnia Monika w październiku 1989 roku wyszli pobawić się po obiedzie na podwórko. Dzień później zwłoki dzieci odnaleziono w pobliskim lasku. Dzieci miały ślady uduszenia sznurkiem, a dziewczynka także napaści seksualnej. Mimo długiego dochodzenia do tej pory śledczy nie znaleźli winnych tej zbrodni. Na początku miesiąca Prokuratura Okręgowa w Łomży wznowiła śledztwo, a dwa dni temu zatrzymała jedną osobę. Nikt jednak nie usłyszał zarzutów.

26 października 2018, godz. 17:15 i 22:30
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok