Radio Białystok | Reportaż | "Życie jest podróżą" - Alicji Pietruczuk

"Życie jest podróżą" - Alicji Pietruczuk

3 lutego 2017, godz. 17:15 i 22:15


A.Kacała
A.Kacała

Życie jest podróżą - reportaż Alicji Pietruczuk

Obieżyświat, żeglarz, emigrant awanturniczo – przygodowy, wciąż żądny wrażeń niespokojny duch. W przypadku Andrzeja Kacały życie jest podróżą w dosłownym tego słowa znaczeniu. Urodzony w Wieluniu w roku zakończenia wojny od najmłodszych lat marzył o dalekim świecie, zdobywaniu tajemniczych mórz i lądów wzorem bohaterów opowieści o piratach. Na pierwszą zagraniczną wyprawę wyruszył tuż po maturze do dziewczyny w Bułgarii. Ta miłość nie przetrwała, ale rozbudzona na dobre podróżnicza pasja kazała mu wybrać się w drogę dookoła świata, choć w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku dla młodego studenta nie było to proste. Później były kolejne podróże morskie i lądowe. Awanturnicza żyłka i chęć przygody zawiodły go trzydzieści lat temu na emigrację do Danii, a miłość do kobiety sprowadziła z powrotem do Polski, do Białegostoku. Wydał trzy tomy „Dziennika podróży”. Andrzej Kacała wciąż żegluje i podróżuje, planuje kolejną wyprawę dookoła świata, ale jak twierdzi „swój kawałek nieba” znalazł w domku na skraju lasu w okolicach Sokółki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Z chirurgiczną wyobraźnią" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Skończył 85 lat, ale ma duszę młodego chłopaka. Wszystko dzięki pasji, której jest wierny od czasów wczesnej młodości, a która nazywa się malowanie. Doktor Stanisław Sierko jednak, jak sam przyznaje, przede wszystkim jest lekarzem-chirurgiem.

28 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Kustosz drzew" - reportaż Anny Bogdanowicz

Tomasz Niechoda, nauczyciel historii z Lublina, przez 30 lat przemierzał puszczańskie ostępy wzdłuż i wszerz. Zna na pamięć wymiary swoich ukochanych drzew, wie gdzie rosną albo gdzie upadły. Na drzewa patrzy jak na dzieła sztuki.

27 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Strumiłło. Rozmowa o życiu, sztuce i podróżach" - audycja Andrzeja Bajguza

Rok 2017 to rok Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Ten wszechstronny artysta opowiada o dramatycznych wydarzeniach, których był świadkiem, o dalekich artystycznych podróżach i małej ojczyźnie - Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie,

26 marca 2017, godz. 18:05


"Ludziom i zwierzętom" – reportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Mairowitza

Dyrektor warszawskiego zoo, Jan Żabiński i jego żona Antonina na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali w czasie II wojny światowej Żydów i żołnierzy podziemia. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Żabińskich przeżyli.

24 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15


"Migrujące ptaki" - reportaż Renaty Redy

Nawet co piąty mieszkaniec Siemiatycz mieszka w Brukseli. Siemiatycka migracja do stolicy Belgii rozpoczęła się jeszcze w latach osiemdziesiątych. Wtedy była powodem rozłąki i cierpień wielu rodzin. Dzisiejsza emigracja jest zupełnie inna.

23 marca 2017, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​