Nowotwory dziedziczne [cz. 1-5]

6 marca 2017

Dr Renata Posmyk, fot. Marcin Gliński
Dr Renata Posmyk, fot. Marcin Gliński



0:00
0:00
Zachorowania na nowotwory z potwierdzoną predyspozycją dziedziczną. W jakich nowotworach podłoże genetyczne potwierdzono badaniami? cz.1/5 7.03.2017 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Podejrzenia raka o podłożu genetycznym/rola badań genetycznych. Mutacje genów. Co brak mutacji oznacza dla pacjenta? Wywiad rodzinny a podwyższone ryzyko nowotworu (mutacja markerowa) cz.2/5 7.03.2017 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Najczęściej rozpoznawany:zespół dziedzicznego raka piersi i jajnika. Jakie nowotwory powinny skłaniać do przeprowadzenia badania genetycznego? cz.3/5 7.03.2017 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wykrycie mutacji genu u chorego na nowotwór - co z tego faktu wynika dla pacjenta, rodziny, a także lekarzy onkologów? cz.4/5 7.03.2017 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Profilaktyka nowotworowa osób zdrowych z dziedzicznie podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwór:piersi, jajnika, prostaty, płuc, jelita grubego, tarczycy, nerek? Profilaktyka wtórna wg genetyków. cz.5/5 7.03.2017 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Człowiek jest nosicielem genów, które predysponują do poważnych schorzeń. Nie oznacza to jednak, że musi na nie zachorować. Jeśli jednak u kogoś z bliskich były nowotwory – powinien mieć zwiększoną czujność. Jak często występują nowotwory dziedziczne? Kto jest w grupie ryzyka i co może zrobić, mając tego świadomość – o tym mówić będziemy w tej audycji „Szlachetne zdrowie”.
Gościem programu jest dr n. med. Renata Posmyk, specjalistka genetyki klinicznej z Podlaskiego Centrum Medycznego „Genetics” w Białymstoku.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Czy na każdy ból trzeba reagować?


Bóle głowy, stawów, pleców, bóle związane z migreną, endometriozą czy zespołem jelita drażliwego. Każdy z nas miał do czynienia z którymś z tych bólów.



Życie z endometriozą


W audycji mówimy o endometriozie - chorobie kobiecego układu rozrodczego. Zgodnie z szacunkami dotyka ona jedną na 10 Polek. Często towarzyszy jej przewlekły ból i może przyczyniać się do niepłodności.



Rady dla alergików


Dziś w programie Szlachetne Zdrowie rady dla alergików. Mówimy też o tym, jak nie pomylić infekcji wirusowej z alergią.



Choroby serca


Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci ludzi na całym świecie. W Polsce prawie co druga osoba umiera właśnie z tego powodu.



Jaskra - jak zapobiec utracie wzroku


800 tysięcy Polaków ma jaskrę, a ponad połowa z nich nie wie o tym, że stopniowo traci wzrok. A można temu zapobiec. O tym w programie.



Miesiąc Świadomości Nowotworów Przewodu Pokarmowego


Profilaktyka to bardzo ważna broń w walce z nowotworami - przypominają eksperci w Miesiącu Świadomości Nowotworów Przewodu Pokarmowego.



Półpasiec - co robić, by ta choroba nas nie dopadła?


Nawet 30 proc. osób, które zachorowały na półpasiec, cierpi później na neuralgię popółpaścową: przewlekły ból, który trudno wyleczyć. Przekonanie, jakoby półpasiec był błahą chorobą, to szkodliwy mit. Dlatego dziś w programie "Szlachetne zdrowie" powiemy co robić, by ta choroba nas nie dopadła.



Lekarze z USK w Białymstoku jako pierwsi w Polsce operują serca nowatorską techniką


W programie "Szlachetne zdrowie" mówimy, jak zadbać o serce, ale też o sposobach leczenia, gdy już jest ono chore.



Jak rozpoznać depresję i ją leczyć?


Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 1,5 mln osób.




 
 

Prowadzący:

Dorota Niebrzydowska
Renata Reda



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok