05.09.2017 Bitwa pod Nowogrodem

6 września 2017

Historyk z Łomży Michał Kaczyński przy schronie pod Nowogrodem, fot. Lech Pilarski
Historyk z Łomży Michał Kaczyński przy schronie pod Nowogrodem, fot. Lech Pilarski



0:00
0:00
Bitwa pod Nowogrodem we wrześniu 1939 roku | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obrona Nowogrodu to jedna z najkrwawszych bitew września 1939 roku na terenie województwa podlaskiego. W zbudowanych w tymże roku unikatowych schronach, żołnierze 33., 42. i 71. Pułków Piechoty oraz Kompanii Fortecznej i KOP bronili się przez ponad dwa dni przed nacierającymi wojskami niemieckimi z 21. Dywizji Piechoty.

Atakujący wsparci artylerią i oddziałami szturmowymi, po przekroczeniu Narwi i obejściu linii obrony, w końcu zdobyli linie umocnień w Nowogrodzie.



O bohaterskich walkach we wrześniu 1939 roku opowiada Michał Kaczyński z Archiwum Państwowego w Białymstoku oddział w Łomży oraz członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Narew". Relacja m.in. z jednego ze schronów, który ocalał i istnieje do dzisiaj.



Polegli obrońcy Nowogrodu zostali pochowani na miejscowym cmentarzu. W najbliższą niedzielę (10.07) odbędzie się w grodzie nad Narwią uroczystość murowania tablicy poświęconej poległym we wrześniu 1939 roku żołnierzom. Zostanie ona umieszczona na ścianie kościoła w Nowogrodzie. Pod koniec września Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Narew" odtworzy walki w obronie nadnarwiańskich schronów.


Polacy ratujący Żydów na Podlasiu


24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.



Chłopi


W naszym programie porozmawiamy ponownie o chłopach. Oczywiście nie dlatego, że protestują. Chłopski temat stał się ostatnio modny.



Tragiczne wydarzenia na Zamojszczyźnie


W programie o tragicznych wydarzeniach na Zamojszczyźnie. Miało to miejsce od listopada 1942 roku do końca sierpnia 1943 roku. Chodzi o wysiedlenie tamtejszej ludności z okolic Zamościa, aby w to miejsce osiedlić niemieckich kolonizatorów.



Żołnierze wyklęci


W programie o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci poświęcony ludziom podziemia antykomunistycznego.



Historia sojuszy w dziejach współczesnej Polski


Wydarzenia z naszej przeszłości wielokrotnie udowodniły jak ważne są alianse międzynarodowe dla naszego narodu. Które sojusze się sprawdziły, kiedy nas zdradzono albo zawiedziono? To wszystko w kontekście współczesnym, kiedy trwa konflikt Rosji z Ukrainą.



Lisowczycy - postrach XVII-wiecznej Europy


W programie o bardzo ciekawej formacji militarnej, która głośno zapisała się w historii Polski i Europy. Mowa o "lisowczykach". Oddział powstał na początku XVII wieku podczas tzw. dymitriad.



Losy Sybiraków z powiatu monieckiego


Mija 84. rocznica pierwszej masowej sowieckiej zsyłki na Sybir. Potem były kolejne. W audycji opowiadamy o losach mieszkańców jednego powiatu, którzy trafili za naszą wschodnią granicę.



Zbrodnie nierozliczone


W programie o zbrodniach nierozliczonych. Rozmowa na kanwie spotkania sybiraków i działaczy ruchu "Historias Desobedientes" w Argentynie.



Historia parafii w Narwi


W programie o bardzo ciekawej historii parafii w Narwi. Ukazała się książka poświęcona jej dziejom. 




 
 

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski



REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok