Religijność w Podlaskiem

13 kwietnia 2017

Goście Wersji lokalnej, fot. Joanna Żemojda
Goście Wersji lokalnej, fot. Joanna Żemojda



0:00
0:00
Religijność w Podlaskiem | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dla chrześcijan przedświąteczne dni powinny być czasem refleksji i przemyśleń na temat wiary. Jak wygląda religijność mieszkańców województwa podlaskiego?



Gośćmi Adama Janczewskiego są:

ks. Radosław Kubeł - z parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży,  koordynator Grupy Ratowniczej "Nadzieja"

dr Maciej Krzywosz - socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

Daniel Borys - z Grupy Ratowniczej "Nadzieja"

Sebastian Górski - kleryk z Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży



Adam Janczewski: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił na początku 2017 r. wyniki badań w 2015 r. W Polsce prawie 40 proc. wiernych uczestniczyło w niedzielnych mszach świętych, 17 proc. przystępowało do komunii świętej. Okazuje się, że mieszkańcy województwa podlaskiego nie są w kraju liderami, ale są i tak znacznie powyżej średniej. Jakie są przyczyny tego, że z wiarą w województwie podlaskim jest całkiem dobrze?



dr Maciej Krzywosz: Sądzę, są dwie przyczyny. Pierwsza to to, że społeczeństwo, które zamieszkuje w diecezji białostockiej, jest społeczeństwem jednak wiejskim - procesy modernizacji, urbanizacji dotarły dość późno na Podlasie i wpłynęło to na to, że siła tradycji, a przez to siła religii, jest znacznie większa niż w innych regionach kraju.

Drugim takim  powodem społecznym - porównując badania przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od roku 1980 - jest to, że więzy lokalne są dość silne, że niższy poziom praktyk religijnych charakteryzuje coś, co był określane jako ziemie odzyskane czy ewentualnie też tereny, gdzie były z jakiś względów silne przekonania lewicowe, typu diecezja sosnowiecka, czy Zagłębie, czy Łódź.

I trzeci powód, chyba niezbyt często podkreślany, to jest dość silna praca Kościoła u podstaw, w parafiach. Wydaje się, że jeszcze lepsza jest praca poprzez ruchy kościelne, wspólnoty różnego rodzaju, które też prowadzą coś, co Jan Paweł II nazwał nową ewangelizacją.


Dane na temat religijności Polaków opublikował pod koniec 2016 r. także Główny Urząd Statystyczny. Przynależność do wyznania katolickiego zadeklarowało prawie 93 proc. Polaków. Niespełna 70 proc. badanych określa się jako wierzący, a 10,5 proc. jako głęboko wierzący. Jak to jest z tą siłą wiary?



ks. Radosław Kubeł: Dla nas - jako dla kapłanów - sama religijność nie jest ostatecznym, najistotniejszym parametrem. Ze strony teologii, ze strony duchowości przede wszystkim liczy się głębokość wiary. Ucieszyło mnie, gdy usłyszałem o odsetku osób, które uważają się za głęboko wierzące - to co 10 katolik. Można powiedzieć, że to dużo i niedużo. Ucieszyło mnie to, że taka kategoria w ogóle została zauważona.

Wiara ma wtedy przełożenie, czy można uznać ją za wiarę głęboką, istotną, jeżeli ma wpływ na decyzje człowieka. O wierzę głębokiej można mówić wtedy, kiedy moje poglądy, moje przekonania religijne przekładają się na decyzje - i  te wielkie decyzje życiowe, fundamentalne, ale też i te zwykłe decyzje dnia codziennego. Bo przecież to, że jesteśmy dobrymi ludźmi, i to, że podejmujemy rzetelnie swoje obowiązki rodzinne, domowe, zawodowe - to  wszystko może być motywowane nie tylko kwestiami finansowymi czy nie tylko kwestiami związanymi na przykład z jakimś prestiżem. Ale przecież to, co tworzy naszą prozę życia, może i powinno być motywowane naszą wiarą, czyli miłością do drugiego człowieka, która jest zbudowana na miłości do Boga.

Nam jako kapłanom zależy na tym, aby w życiu codziennym wśród chrześcijan to przede wszystkim miłość do Boga tworzyła ich codzienność, zwykłe szare życie przejawiające się w mnóstwie drobnych decyzji, w których możemy wyciągnąć rękę do drugiego człowieka w geście dobroci, a nie w geście nienawiści. I ta wiara żywa, ta wiara w uczynkach - to ona jest  tym pożądanym kryterium, na,które my patrzymy i oczekujemy go jako kapłani.

Posłuchaj całej audycji - powyżej.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Zmiany w strefie przygranicznej


Od lipca nie będzie już zakazu wjazdu do przygranicznych miejscowości w województwie podlaskim. Jak przez te miesiące zmieniła się rzeczywistość w przygranicznej strefie? Jakie wyzwania czekają teraz mieszkańców i samorządowców?



Raport o stanie Miasta Białegostoku za 2021 rok


O prawie 1300 osób spadła liczba mieszkańców, najwięcej osób zameldowanych jest na Bojarach, a z roku na rok zwiększa się liczba samochodów elektrycznych. M.in. tego dowiadujemy się z "Raportu o stanie Miasta Białegostoku za 2021 rok".



100 dni wojny - sytuacja na froncie i międzynarodowa pomoc


Mija 99 dni od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą bez przerwy toczą się ciężkie walki. Wciąż ostrzeliwane są obiekty cywilne i giną niewinni ludzie. Na jakim etapie jest ten konflikt zbrojny? Jak w tym czasie wyglądała międzynarodowa pomoc?



Co dalej z białostockimi wodociągami?


Od kiedy i o ile więcej będą płacić mieszkańcy Białegostoku i gminy Wasilków za wodę i odprowadzanie ścieków?



Czytelnictwo w odwrocie


Czytamy czy nie czytamy? I czy czytanie jest nam do czegoś potrzebne? Co musi się wydarzyć, żebyśmy zrozumieli, że przyszłość książki w Polsce jest fatalna? Jesteśmy w ogonie europejskich krajów, jeśli chodzi o statystyki czytelnictwa.



Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy


Z najnowszych danych Straży Granicznej wynika, że polsko-ukraińską granicę przekroczyło już ponad 3 mln 300 tysięcy osób. To głównie kobiety i dzieci. W Polsce dzięki różnym instytucjom, stowarzyszeniom, fundacjom, ale też dzięki indywidualnym osobom dostają pomoc.



Czy młodzi interesują się wojną na Ukrainie?


Od niemal dwóch miesięcy na Ukrainie toczy się wojna wywołana przez Rosję. To pierwszy od wielu lat tak duży konflikt w tej części świata, tuż przy polskiej granicy. Co o tym myślą młodzi ludzie? Czy zmieniło to w jakiś sposób ich postrzeganie świata?



Jak wybrać studia, by nie żałować podjętej decyzji


Przed maturzystami bardzo ważna decyzja, od której wiele zależy. Co zrobić, by jej nie żałować? Jak wybrać studia?



Dopłaty do nawozów


Pieniądze z budżetu państwa trafią na pomoc dla rolników. Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty do nawozów.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marek Gąsiorowski
Olga Gordiejew
Adam Janczewski
Jerzy Kułakowski
Ryszard Minko
Marta Nazarko
Lech Pilarski
Renata Reda
Sławomir Sawczuk
Iza Serafin
Dorota Sokołowska
Edyta Wołosik



REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok