Radio Białystok | Wiadomości | Region: Protest rolników - ciągnikami przed urząd wojewódzki

Region: Protest rolników - ciągnikami przed urząd wojewódzki

21.07.2014, 15:02, akt. 15:02

Protest rolników pod Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, foto: Ryszard Minko
Protest rolników pod Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, foto: Ryszard Minko


0:00
0:00
Kilkudziesięciu podlaskich rolników domaga się skutecznych działań dotyczących dzików - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Domagają się szybszych i zdecydowanie większych odszkodowań oraz niemalże natychmiastowych działań zmniejszających populację dzików.

Kilkudziesięciu rolników przyjechało ciągnikami z Zabłudowa pod Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, by za pośrednictwem wojewody przekazać swoje postulaty premierowi i posłom.

Skarżą się na coraz większe straty spowodowane działalnością dzików i nikłe odszkodowania z kół łowieckich. Jak mówią średnie odszkodowania jakie otrzymują nie przekraczają 10 procent wycenionych strat. W sumie szacują, że tylko w tym roku koła łowieckie z województwa podlaskiego powinny im wypłacić ponad 5 milionów złotych.

Z protestującymi spotkał się wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski. Przypomniał im, że przed tygodniem zdecydowano o interwencyjnym odstrzale 3 tysięcy dzików, co jego zdaniem powinno rozwiązać problemy rolników. Dodał, że rozumie ich postulaty, ale sytuacja wymaga rozwiązań na szczeblu rządowym. Do dziś jednak żaden z czterech powiatowych lekarzy nie wydał zgody na ten odstrzał.

Zdecydowanie mniej optymistycznie na tę sprawę patrzy Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Weterynaryjnej. Przypomina on, że odstrzał będzie dotyczył tylko czterech powiatów (augustowskiego, sokólskiego, sejneńskiego i części białostockiego), które znalazły się w tak zwanej strefie z ograniczeniami. Wyznaczono ją w lutym po wykryciu pierwszego przypadku wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u padłego dzika.

Obecnie myśliwi nie polują na dziki, bo wiąże się to ze sporymi ograniczeniami. W praktyce łowczy upolowanego dzika musi kupić sam, bo punkty skupy ich nie przyjmują. Natomiast myśliwi mają dostać po 150 złotych za każdego dzika strzelonego w ramach akcji rozrzedzania populacji. Zabite zwierzęta zostaną zutylizowane. (rm/zmj, mk/js)

Zobacz też:
Region: Kolejny przypadek ASF
Region: Dziki do odstrzału
Region: Protest rolników na DK 19


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok