Radio Białystok | Wiadomości | Kraj: Od dziś zmiany w przepisach ruchu drogowego

Kraj: Od dziś zmiany w przepisach ruchu drogowego

18.05.2015, 08:59, akt. 08:59

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Z nadkomisarzem Pawłem Maciejukiem rozmawia Miłka Malzahn | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z nadkomisarzem Pawłem Maciejukiem rozmawia Miłka Malzahn | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Surowsze kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców - to główne zmiany w przepisach ruchu drogowego, które od poniedziałku (18.05) wchodzą w życie.

Zaostrzone zostały zasady dotyczące kar za przekroczenie prędkości. Kierowca może nawet stracić prawo jazdy, kiedy jedzie za szybko o ponad 50 km/h, niż jest to dozwolone - szczególnie w terenie zabudowanym.

"Policjant od razu, na miejscu zatrzyma prawo jazdy takiemu kierującemu. Zostanie ono wysłane do starosty, a ten wyda decyzję, że taka osoba przez trzy miesiące nie może kierować. W przypadku, gdy w tym czasie znowu będzie kierował, zostanie wydany zakaz na sześć miesięcy. Jeżeli w tym czasie znów wsiądzie za kierownicę, wtedy starosta cofa uprawnienia do kierowania pojazdem." - tłumaczy naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nadkomisarz Paweł Maciejuk.

Podobne zasady obowiązują od poniedziałku (18.05) także w przypadku przewożenia większej liczby osób, niż jest to wpisane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Zdecydowanie bardziej surowo mają być traktowani również pijani kierowcy. "Zakaz prowadzenia pojazdu zostanie orzeczony przez sąd na okres od trzech nawet do piętnastu lat. Dodatkowo sąd nałoży na pijanego kierowcę nawiązkę na rzecz funduszu pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych" - podkreśla nadkomisarz Maciejuk.

Kierowca, który ma kilkuletni zakaz prowadzenia auta za jazdę po alkoholu, po upływie połowy kary może starać się w sądzie o zgodę na kierowanie autem, w którym zamontowany będzie system alkolock, czyli blokada alkoholowa.

Kierowcy, którzy zdecydują się jednak na jazdę po tym jak stracili prawo jazdy - m.in. za jazdę pod wpływem alkoholu, czy przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów, będą odpowiadać jak za przestępstwo, a nie jak dotychczas, za wykroczenie. Grozi za to wysoka grzywna lub nawet do 2 lat więzienia. (aj/lep)

Zobacz też:
Łomża: Pirat drogowy wpadł ręce policji


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok