Radio Białystok | Galerie | Region: Narodowe Święto Niepodległości [zdjęcia]

Region: Narodowe Święto Niepodległości [zdjęcia]

11.11.2015, 06:13, akt. 06:13

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości, Białystok 2015, fot. Joanna Żemojda
Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości, Białystok 2015, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Obchody Święta Niepodległości w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Święta Niepodległości w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Święta Niepodległości w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Przedszkolaki uczciły Święto Niepodległości w Białymstoku - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Koncerty i nabożeństwa - tak będą wyglądały tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie podlaskim.

Białystok

W Białymstoku główne obchody rozpoczną się w środę (11.11) o 12:30 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzedzą je nabożeństwa - o 9:00 w katedrze Św. Mikołaja i o 11:00 w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na wspólne świętowanie, z muzyką i tańcem, zaprasza Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. 11 listopada o 16:00 wystąpią w Spodkach Zespół Pieśni i Tańca Małe Kurpie oraz Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. Będzie to koncert pieśni oraz tańców narodowych i regionalnych. Wstęp jest wolny.

Z okazji Święta Niepodległości w Białymstoku odbędzie się happening "Obejmij Polskę". Organizatorzy chcą zachęcić do radosnego świętowania tego dnia, uściskania znajomych i nieznajomych, by była to okazja do wypowiedzenia słów: Lubię Cię, dobrze, że jesteś. Będą częstować słodkościami, przypinać biało - czerwone wstążki i składać życzenia. Początek o 13.30 na Rynku Kościuszki w Białymstoku, po oficjalnych obchodach 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które o 12.30 rozpoczną się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Świętowanie rozpoczęło się jednak znacznie wcześniej, bo już w piątek (6.11) odbyło się nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim w Białymstoku, 13 listopada o 12:00 będzie w Domu Kultury Muzułmańskiej.

W przeddzień głównych uroczystości, czyli 10 listopada, odbyło się spotkanie na cmentarzu wojskowym. Był to Capstrzyk Niepodległościowy, czyli spotkanie organizowane dla upamiętnienia ważnych rocznic. Uroczystość odbyła się przy wyremontowanym pomniku. Naprawiono w nim ubytki, wykonano i zamontowano inskrypcję krzyża Orderu Virtuti Militari z metalu. Z metalu wykonano również nowy napis "Cześć Poległym".

Jak co roku prezydent Białegostoku rozdał biało-czerwone flagi - w niedzielę (8.11) można go było spotkać na Rynku Kościuszki.

Łomża

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomży rozpoczną się o 9:00 złożeniem kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej oraz zapaleniem zniczy na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich. O 10:00 w łomżyńskiej katedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem bpa Janusza Stepnowskiego. Po niej, przed tablicą ku czci Leona Kaliwody przy ul. Sienkiewicza, rozpoczną się uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych.

Popołudniowa część obchodów to wspólne śpiewanie z Zespołem "Senior Vita" w Domku Pastora (16:00). Dwie godziny później w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej organizowany jest koncert "Wygnane" w wykonaniu projektu "Panny Wyklęte". Wręczone zostaną wtedy akty Honorowego Obywatelstwa Miasta Mieczysławowi Bruszewskiemu i Jerzemu Smurzyńskiemu.

W Łomży w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego już w czwartek (5.11) odbył się uroczysty koncert muzyki polskiej. Filharmoników poprowadził Jerzy Salwarowski, a solistką koncertu była pianistka Joanna Ławrynowicz.
W programie znalazły się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Karola Kurpińskiego, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja i Romualda Twardowskiego, który obchodzi w tym roku swoje 85-lecie.

Bakałarzewo

Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości odbyły się już we wtorek (10.11) w Bakałarzewie. Jak co roku zorganizował je miejscowy Zespół Szkół. Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście spotkają się na mszy świętej w kościele o 12:30. Potem przeszli na bakałarzewski rynek, gdzie podczas uroczystego apelu uczniowie recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni. Do wspólnego śpiewania organizatorzy uroczystości zaprosili też wszystkich chętnych do Gminnej Biblioteki Publicznej.

Czyżew

Uroczystości rozpoczynają się mszą św. w kościele parafialnym Świętych Piotra i Pawła, po której złożone zostaną wieńce przed Pomnikiem Niepodległości. Dalsza część obchodów odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury. W ich programie przewidziano m.in. ogłoszenie wyników konkursu plastycznego i konkursu wiedzy historycznej oraz część artystyczną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

Drozdowo

W Muzeum Przyrody w Drozdowie przed tablicą poświęconą Romanowi Dmowskiemu w południe zostaną złożone kwiaty, w programie jest też wręczenie nagród Starosty Łomżyńskiego za promocję powiatu. Towarzyszyć temu będzie koncert muzyki polskiej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, a o 18:00 rozpocznie się Wieczór Pieśni Patriotycznej.

Kolno

Mszą Świętą w intencji Ojczyzny rozpoczną się w Kolnie obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nabożeństwo będzie odprawione w południe w kościele p.w. Św Anny. Po nim, na placu Kardynała Wyszyńskiego zostanie odsłonięty pomnik Sybiraków. Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu przygotował też program artystyczny o odzyskaniu niepodległości. W planie uroczystości jest również apel poległych i złożenie kwiatów pod pomnikami i tablicami, które upamiętniającymi walkę o wolność Polski.

Mońki

Powiatowe uroczystości odbędą się także w Mońkach. Rozpocznie je o 9.30 msza w kościele św.Alberta. Po mszy odbędzie się koncert dawnych pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru parafialnego i orkiestry dętej z Jasionówki . O 11:00 przy pomnikach pamięci, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Siemiatycze

Od kilku lat Sztafeta Niepodległości rozpoczyna obchody święta 11 Listopada w Siemiatyczach. Tak będzie i w tym roku. Początek biegu o 1 w nocy na stadionie MOSiR-u przy Nadrzecznej.

Z kolei nabożeństwem o 9:30 w cerkwi pw. św. Piotra i Pawła i mszą święta o 10:30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny rozpoczną się uroczystości główne. Po przemarszu delegacji zakładów pracy, samorządów, stowarzyszeń i partii politycznych przy Obelisku Niepodległości zostaną złożone wieńce i zapalony znicz pamięci.

Przemówienie wygłosi burmistrz Piotr Siniakowicz. O 13:00 w sali SOK przy Zaszkolnej 1 odbędzie się montaż słowno-muzyczny "Niepodległa, Niepokorna" w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Siemiatyczach.

Śniadowo

Uroczystości w Śniadowie rozpoczną się o 10:00 mszą w kościele parafialnym. Po mszy w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowany zostanie program patriotyczny, a po nim na grobach żołnierzy z I wojny światowej złożone zostaną kwiaty. W Śniadowie tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości połączone zostało z 610. rocznicą utworzenia parafii. Jej główną częścią będzie konferencja, na której przedstawione zostaną dzieje kościoła śniadowskiego.

Suwałki

Mszą świętą za Ojczyznę i apelem pamięci przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego suwalczanie uczczą w środę (11.11) Narodowe Święto Niepodległości.

Obchody rozpoczną się o 10:30 w konkatedrze pw. św. Aleksandra. W uroczystej mszy świętej wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kompanie honorowe wojska, poczty sztandarowe, delegacje związków i organizacji kombatanckich, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk. W południe uroczystości przeniosą się przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam zaplanowano apel pamięci i salwę honorową oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.

W związku z uroczystościami od 7:00 do 14:00 wyłączony z ruchu zostanie Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach.

Z kolei o 17:00 ulicami Suwałk miasta przejdzie X Młodzieżowy Marsz Niepodległości. W tym roku Marsz przebiega pod hasłem "Zachowujemy się jak trzeba. Niech żyje Polska". Wcześniej, bo 16:00 młodzież uczestniczyć będzie w mszy świętej w konkatedrze św. Aleksandra. Po niej, uczestnicy przejdą przed pomnik Józefa Piłsudskiego na skrzyżowaniu Placu Piłsudskiego i ul. T. Kościuszki, potem pod Dąb Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia. Po nich, odbędzie się przemarsz młodzieży ulicami: Hamerszmita, Mickiewicza, Bakałarzewską, pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej.

W związku z Młodzieżowym Marszem Niepodległości od 17.00 do 18:15 kierowcy muszą liczyć się z tymczasowymi utrudnieniami w ruchu drogowym.

Niezwykłym dopełnieniem obchodów święta Niepodległości w Suwałkach ma być także premiera widowiska "Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r." Zespołu Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna". "Bal" ma być nie tylko rekonstrukcją najlepszych suwalskich tradycji przedwojennych, ale także ma połączyć zabawę z dobroczynnością. We foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury zorganizowany zostanie "kącik misyjny". Przed rozpoczęciem balu będzie można zakupić bukiecik kwiatów i przekazać datek na rzecz potrzebujących utalentowanych uczniów suwalskiej szkoły muzycznej. Zbiórce publicznej pn. "Na perkusję dla Michała oraz na trąbkę dla Alka" patronuje prezydent Suwałki Czesław Renkiewicz.

Widowisko "Bal w Resursie Obywatelskiej 1914r.", odbędzie się (11.11) o 16:00 i 19:00 na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Wysokie Mazowieckie

Zbiórka pocztów sztandarowych przed pomnikiem AK przy ul. Mickiewicza i oddanie hołdu poległym odbędzie się o 9:00. Pół godziny później wieńce zostaną złożone przed pomnikiem Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" i jego żołnierzy, a o 10:00 rozpocznie się msza w kościele Św. Jana Chrzciciela, po niej wiązanki zostaną złożone przy pomniku POW.

Zambrów

O 12:00 odbędzie się msza w intencji Ojczyzny w kościele Trójcy Przenajświętszej, a po niej przemarsz pod Pomnik Powstania Styczniowego i tam złożenie wieńców i kwiatów oraz koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

(ew, ad, ik, jp/koi, zmj, wsz,js)



PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego











fot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok