Radio Białystok | Galerie | Jagiellonia Białystok znowu liderem ekstraklasy [zdjęcia]

Jagiellonia Białystok znowu liderem ekstraklasy [zdjęcia]

4.12.2016, 20:05, akt. 20:45

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:1, 4.12.2016, fot. Grzegorz Chuczun/jagiellonia.net

Jagiellonia Białystok wygrała 2:1 (1:1) z Lechem Poznań w 18. kolejce piłkarskiej ekstraklasy. Dzięki zwycięstwu żółto-czerwoni wrócili na fotel lidera piłkarskiej ekstraklasy.

Białostoczanie mają 36 punktów i lepszym bilansem bramek wyprzedzają Lechię Gdańsk, która w sobotę przegrała w Krakowie z Wisłą 0:3.

Prowadzenie dla Jagiellonii uzyskał w 16. minucie Karol Świderski. Wykorzystał on błąd słowackiego bramkarza gości Matusa Putnocky'ego, który wybiegł poza pole karne, ale szybciej piłki sięgnął napastnik miejscowych i nie miał kłopotów z umieszczeniem jej w siatce. To pierwszy gol stracony w lidze przez poznaniaków od 22 października.

"Kolejorz", który przyjechał do Białegostoku po czterech kolejnych ligowych zwycięstwach i awansie do półfinału Pucharu Polski, wyrównał w ostatniej akcji przed przerwą. W doliczonym czasie pierwszej połowy Jevtic dośrodkował, a gola strzałem głową zdobył Paulus Arajuuri. Akcja była sporna, ale sędziowie ocenili, że cofający się bramkarz Jagiellonii Marian Kelemen tak złapał piłkę, że miał ją przez moment w bramce.

Po tej akcji nerwowo było jeszcze na początku drugiej połowy. W ocenie sztabu trenerskiego Jagiellonii w ogóle nie było bowiem faulu, po którym Jevtic dośrodkował na głowę Arajuuriego. Protestujący trener białostoczan Michał Probierz całą drugą część meczu oglądał z trybun, gdzie przed wznowieniem gry odesłał go sędzia Daniel Stefański.

W 64. minucie decydującego gola zdobył Fiodor Cernych. Litwin siódmym trafieniem w sezonie zapewnił gospodarzom nie tylko zwycięstwo, ale i awans na pierwsze miejsce w tabeli.

Chwilę później sędzia musiał przerwać mecz na kilka minut. Kibice Lecha odpalili race i rzucili je na murawę.

Do końca meczu żadnej z drużyn nie udało się zdobyć bramki i jagiellończycy mogli cieszyć się wraz z kibicami ze zwycięstwa i objęcia prowadzenia w tabeli. Następny mecz żółto-czerwoni zagrają w następny poniedziałek na wyjeździe z Arką Gdynia.

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:1 (1:1).

Bramka: 1:0 Karol Świderski (16), 1:1 Paulus Arajuuri (45+2), 2:1 Fiodor Cernych (64)

Żółta kartka: Jagiellonia Białystok - Taras Romanczuk, Karol Świderski. Lech Poznań - Tamas Kadar, Paulus Arajuuri.

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 10 000.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen – Rafał Grzyb, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik - Taras Romanczuk, Jacek Góralski, Przemysław Frankowski, Karol Świderski (77. Patryk Klimala), Dmytro Chomczenowski - Fiodor Cernych.

Lech Poznań: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Paulus Arajuuri, Tamas Kadar - Maciej Gajos, Łukasz Trałka, Maciej Makuszewski (39. Kamil Jóźwiak), Radosław Majewski (80. Szymon Pawłowski), Darko Jevtic - Dawid Kownacki (69. Marcin Robak). (PAP, wsz/wsz)

13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20