Radio Białystok | Wiadomości | Polskie Radio Białystok w Sejnach

Polskie Radio Białystok w Sejnach

17.04.2014, 12:40, akt. 12:40

Bazylika w Sejnach, fot. Anna Przybycień
Bazylika w Sejnach, fot. Anna Przybycień


0:00
0:00
Z proboszczem parafii w Karolinie - księdzem Sławomirem Rembą rozmawia Renata Siepka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Maciejem Suchockim rozmawia Renata Siepka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sejnach Wiolettą Myszczyńską rozmawia Anna Przybycień | Pobierz plik.


0:00
0:00
Świąteczna zbiórka darów dla Kresowiaków - relacja Anny Przybycień | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W czwartek (17.04) reporterki Polskiego Radia Białystok odwiedzają Sejny i okolice. Powiedzieliśmy m.in. o wielkanocnej zbiórce żywności na rzecz Polaków mieszkających na Litwie i Białorusi, w którą włączyli się sejneńscy przedsiębiorcy i uczniowie miejscowych szkół.




Świąteczna zbiórka darów dla Kresowiaków

Nierzadko żyją w biedzie i zapomnieniu, dlatego dzięki tej pomocy kombatantom zza wschodniej granicy będzie łatwiej przygotować się do Wielkanocy. Po raz kolejny Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowało przedświąteczną zbiórkę paczek.

Do ogólnopolskiej akcji pod nazwą "Polacy - Kresowym Straceńcom" aktywnie włączyli się także mieszkańcy Sejn, głównie uczniowie i nauczyciele z miejscowych szkół. Jak mówi koordynator zbiórki w Sejnach Barbara Kuklewicz, Polacy na Kresach żyją w trudnych warunkach, często brakuje im pieniędzy na podstawowe produkty, dlatego w paczkach znajdą m.in. cukier, makaron, konserwy, olej i słodycze. Ważnym elementem jest też kartka ze świątecznymi życzeniami.

W Podlaskiem paczki wielkanocne zbierane były się m.in. w Sejnach, Suwałkach i Białymstoku. Przed Wielkanocą trafią w ręce najbardziej potrzebujących.

Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej istniej od niemal 30 lat. Głównym celem jest podtrzymywanie więzi między żołnierzami AK żyjącymi na całym świecie, pomoc potrzebującym i opieka nad miejscami pamięci narodowej.

Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne z powiatu sejneńskiego mogą ubiegać się o pomoc w zdobyciu wyższego wykształcenia, prawa jazdy czy w zakupie sprzętu elektronicznego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach bierze udział w pilotażowym programie PFRON-u " Aktywny samorząd" i ma pieniądze na wsparcie tych osób.

Jeśli ktoś chciałby np. zdobyć wyższe wykształcenie może złożyć wniosek do centrum pomocy rodzinie w Sejnach. Urzędnicy pomogą też w zdobyciu prawa jazdy i dostosowaniu samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej, zakupie komputerów i zorganizowaniu bezpłatnych szkoleń z zakresu ich obsługi. Wnioski mogą dotyczyć również zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. Także w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie, osobie niepełnosprawnej, opieki asystenta. Formularze wniosków można znaleźć na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach.

Ogromny problem z bezrobociem

To region, gdzie poziom bezrobocia jest jednym z najwyższych w Podlaskiem. Problem ze znalezieniem pracy ma blisko 2 tysiące mieszkańców Sejneńszczyzny. Sytuacja może się poprawić, dzięki pieniądzom, które Powiatowy Urząd Pracy w Sejnach pozyskał na aktywizację bezrobotnych.

6 milionów złotych ma wystarczyć na staże, szkolenia, prace interwencyjne i dotacje na zakładanie firm, dla kilkuset osób.

Zgodnie z założeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej rok 2014 ma być rokiem młodych na rynku pracy, dlatego większość działań zaplanowanych przez urząd w Sejnach będzie skierowana do osób przed 30. rokiem życia.

Spływy kajakowe

Spływy kajakowe szlakiem papieskim będą organizowane raz w miesiącu w wigierskim klasztorze. "To dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II" - mówi Maciej Suchocki z Areopagu Nowej Ewangelizacji w Wigrach. Pierwszy ze spływów odbędzie się w dniach 1-4 maja.

Spływy kajakowe trasą którą pływał Karol Wojtyła będą organizowane raz w miesiącu od maja do września. Będzie im towarzyszyć msza święta, modlitwa różańcowa i wspólne czuwanie przy ognisku.

Wioski bajek

W Puńsku jest już prawie gotowa, niedługo powstanie w Sejnach. Mowa o "Wioskach Bajek", które mają podnieść atrakcyjność turystyczną Sejneńszczyzny i Suwalszczyzny. W nadchodzącym sezonie rodzice z dziećmi będą mogli zatrzymać się w zbudowanych z drewna osadach i poznać historię tych miejsc.

W Sejnach krasnoludki z bajki Marii Konopnickiej zaprowadzą przybyłych do domów starowiera bednarza, litewskiego piekarza, polskiego szewca i żydowskiego krawca. "Turyści odwiedzą też ich świątynie: bazylikę, synagogę, molennę i zbór" mówi Elżbieta Niedziejko z Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej, która buduje "Wioski Bajek" .

"Miasteczko Sekretnych Uliczek", bo tak nazywa się wioska, powstanie przy sejneńskim stadionie. W Puńsku Wioska Bajek jest już praktycznie gotowa. Zbudowano ją przy skansenie.

Na Sejneńszczyźnie i Suwalszczyźnie powstaje Baśniowy Szlak. Oprócz Wiosek w Sejnach i Puńsku można będzie odwiedzać wioskę m.in w Nowej Wsi czy Rutce Tartak. Każdej z z nich przewodzi inny temat. Pomysłodawcy liczą, że będzie to turystyczny hit 2014 roku.

Przygotowania do otwarcia sezonu motocyklowego

Motocykliści z Sejn przygotowują się do otwarcia sezonu motocyklowego. Odbędzie się on 1 maja. Z tej okazji przygotowali rodzinną imprezę z atrakcjami dla wszystkich mieszkańców miasta.

Całość rozpocznie się od mszy świętej w intencji motocyklistów. Później będzie parada jednośladów ulicami Sejn a po niej festyn rodzinny. Będzie można obejrzeć występy mażoretek, akrobacji motocyklowych, posłuchać koncertów i spróbować regionalnych przysmaków.

Poza tym uczestnicy będą mogli oddać krew i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Straż przy symbolicznych Grobach Pańskich

Ten zwyczaj związany z Wielkanocą odchodzi powoli do lamusa. Coraz mniej jest miejscowości, gdzie młodzi mężczyźni, od Wielkiego Piątku pełnią straże w kościołach przy symbolicznych Grobach Pańskich.

Jeszcze mniej jest miejsc, gdzie przebierają się w stroje rzymskich żołnierzy i odgrywają sceny sprzed wieków, tak jak to bywa co roku w zabytkowej świątyni w Karolinie na Sejneńszczyźnie. Do tego kościoła dość często zagląda prezydent kraju Bronisław Komorowsk , który ma nieopodal swoją posiadłość. (ap, rs/mk, wsz)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok