Radio Białystok | Wiadomości | Region: Wielki Czwartek

Region: Wielki Czwartek

17.04.2014, 13:27, akt. 13:27

Obchody Wielkiego Czwartku w Zakładzie Karnym w Białymstoku, fot. Służba Więzienna w Białymstoku
Obchody Wielkiego Czwartku w Zakładzie Karnym w Białymstoku, fot. Służba Więzienna w Białymstoku


0:00
0:00
Czysty czwartek - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Kościele Katolickim i Cerkwi Prawosławnej wierni obchodzą Wielki Czwartek.

To początek uroczystych obchodów Triduum Paschalnego, w czasie którego wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę.

Wielki Czwartek to szczególne święto kapłanów. O 9:00 w białostockiej katedrze arcybiskup metropolita Edward Ozorowski odprawi tzw. Mszę Krzyżma Świętego. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.

Wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej (w katedrze o 18:00) rozpoczyna się Triduum Paschalne. W katedrze przewodniczyć jej będzie bp Henryk Ciereszko. Podczas mszy wierni uczestniczą w obrzędzie umycia nóg. Przeżywają wówczas pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Na zakończenie Mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Triduum Paschalne w Drohiczynie

Triduum Paschalne ks. bp Antoni Dydycz, pełniący obecnie obowiązki administratora apostolskiego diecezji drohiczyńskiej rozpocznie w Wielki Czwartek, 17 kwietnia Mszą Świętą Krzyżma Świętego, celebrowaną o 9:30 wraz z kapłanami z diecezji drohiczyńskiej w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie. Podczas niej delegacjom parafii zostanie przekazana "Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia".

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, innym liturgiom tego okresu będzie on przewodniczył w różnych kościołach parafialnych. W Wielki Czwartek o 18:00 będzie celebrował Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej w bazylice p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie. W Wielki Piątek 18 kwietnia, Liturgii Męki Pańskiej, będzie przewodniczył w kościele p. w. św. Stanisława w Topczewie o godzinie 18:00.

Liturgię Wigilii Paschalnej Ksiądz Biskup rozpocznie w konkatedrze p.w. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim w Wielką Sobotę, 19 kwietnia o 19:00.

W poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, 20 kwietnia o 6:00, poprowadzi procesję rezurekcyjną z katedry p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie oraz będzie po niej celebrował uroczystą Eucharystię

Również w Niedzielę Wielkanocna, celebrować będzie Eucharystię w domu zakonnym sióstr urszulanek w Gandino w Nurcu o 17:00.

W Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia, ks. bp Antoni Dydycz o 8:00 będzie celebrował Eucharystię w kościele p.w. Wszystkich Świętych u sióstr benedyktynek w Drohiczynie.

Święta w Zakładzie Karnym w Białymstoku

Czas Świąt Wielkiej Nocy uroczyście obchodzą także skazani z białostockiego zakładu karnego. W czwartek 20 z nich wzięło udział w uroczystej mszy świętej, sprawowanej przez obecnego i byłego kapelana białostockiego zakładu. W trakcie mszy ksiądz kapelan dokonał symbolicznego obmycia stóp skazanym.

W Wielką Sobotę o 9:00 będą poświęcone potrawy wielkanocne, które trafią do skazanych. Kuchnia tradycyjnie serwować będzie w tym czasie jajka oraz białą kiełbasę.

Natomiast we wtorek teatralna grupa skazanych wystawi w Kiermusach spektakl. "Zemstę" w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego obejrzą m.in. polskie dzieci z litewskich domów dziecka, które przyjechały do kraju na święta.

Wielki Czwartek w Cerkwi

Po południu w świątyniach odprawiana jest Jutrznia Wielkiego Piątku - nazywana często nabożeństwem 12 Ewangelii. Wierni w tym czasie stoją z zapalonymi świecami i słuchają ewangelicznych fragmentów opowiadających o męce i śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa.

Trzymane podczas nabożeństwa zapalone świece wierni zanoszą do domów. Obchodzą z nimi wokół swoich domostw na znak Bożego błogosławieństwa.

Arcybiskup diecezji białostocko-gdańskiej Jakub Jutrznię Wielkiego Piątku celebrować będzie w białostockiej katedrze św. Mikołaja o 17:00

Wielki Czwartek w Cerkwi nazywany jest też "czystym" lub "żylnikiem". W tradycji ludowej Wielki Czwartek zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej o poranku z rzeki lub strumienia. Miało to symbolizować dostatek i pomyślność - mówi Elżbieta Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Obecnie ta tradycja zanika, ale w "Czysty czwartek" pozostało jeszcze robienie porządków.

Nazwa "żylnik" wiąże się z zachowaniem ścisłego postu. W niektórych prawosławnych rodzinach od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania ogranicza się gotowanie potraw. Podstawą jadłospisu jest chleb, woda, warzywa i owoce. (js, ap, og, ap, ach/wsz)

Zobacz też:
Kraj: Niedziela Palmowa


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 10:18

Polski złoty ma już 100 lat
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok