Radio Białystok | Wiadomości | Kraj: Pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego

Kraj: Pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego

23.04.2014, 11:08, akt. 11:08

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Część humanistyczna może stanowić problem - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dla 379 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjum to najważniejsze wydarzenie w ich edukacyjnym życiu. O 9:00 zaczęli pisać pierwszy egzamin gimnazjalny.

W województwie podlaskim przystąpić do niego miało około 12 tysięcy uczniów.

Na początku uczniowie zmierzyli się z testem z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na jego rozwiązanie mieli 60 minut. Po godzinnej przerwie, o 11:00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego. Na jego napisanie uczniowie mieli półtorej godziny.

Walki gladiatorów, państwo krzyżackie, genealogia Jagiellonów, powstanie Chmielnickiego, strajk szkolny we Wrześni - takich m.in. tematów dotyczyły zadania w teście z historii i wiedzy o społeczeństwie podczas środowego egzaminu gimnazjalnego.

Test z historii i WOS był pierwszym z dwu, jakie składają się na egzamin z wiedzy humanistycznej, do którego uczniowie III klas gimnazjów przystąpili w środę. Drugi test zawiera zadania z języka polskiego.

Krzyżacy i genealogia Jagiellonów na teście z historii i WOS

Test z historii i WOS zawierał 24 zadania. Wszystkie były zamknięte - uczeń sam musiał wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu. Odnosiły się do zamieszczonych w teście tekstów, ilustracji, map i schematów.

Jedno z zadań zilustrowane zostało drzewem genealogicznym Jagiellonów (przy imionach królów umieszczone były daty ich panowania). Gimnazjaliści posługując się nim mieli zdecydować, czy zdania: "Albrecht Hohenzollern został księciem pruskim za panowania w Polsce króla Zygmunta I Starego" i "Następcą Kazimierza Jagiellończyka został jeden z jego braci" są prawdziwe czy fałszywe.

W innym zadaniu odnoszącym się do fragmentu mowy wygłoszonej na soborze w Konstancji w 1415 roku, musieli zdecydować m.in. czy mówca popierał Królestwo Polskie czy też państwo zakonu krzyżackiego. W jeszcze innym zadaniu z zakresu historii gimnazjaliści musieli wybrać, w którym z czterech podanych ciągów wydarzenia dotyczące Rzeczypospolitej w dobie stanisławowskiej uporządkowano chronologicznie.

W grupie zadań z wiedzy o społeczeństwie znalazło się takie, w którym uczniowie mieli przypisać odpowiednim organom władzy kompetencje do wydania: 1. uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki takiej opłaty; 2. postanowienia w sprawie zarządzania wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej; 3. rozporządzenie w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków.

W innym zadaniu z tej grupy mieli wyciągnąć wnioski z wykresu przedstawiającego wskaźnik inflacji w Polsce w latach 2007-2011. W jeszcze innym, ilustrowanym plakatem, musieli zdecydować czy zachęca on do: A. humanitarnego traktowania zwierząt; B. prowadzenia zdrowego stylu życia; C. wspólnych niedzielnych spacerów; D. aktywnego uczestnictwa w wyborach.

Arkusz testu z historii i wiedzy o społeczeństwie Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już na swojej stronie internetowej. Test w języka polskiego ma opublikować jeszcze w środę.

Kolejne egzaminy w czwartek

W czwartek (24.04) gimnazjalistów czekają kolejne egzaminy. O 9:00 rozpocznie się godzinny test z przedmiotów przyrodniczych. O 11:00 trzeba będzie rozwiązywać zadania z matematyki. Uczniowie będą mieć na to 90 minut.

Trzeci dzień egzaminów to testy z języka obcego. O 9:00 napiszą egzamin na poziomie podstawowym z jednego, wybranego przez siebie języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Ta część dotyczy tych gimnazjalistów, którzy danego języka zaczęli uczyć się w gimnazjum. Jeżeli jest to jednak kontynuacja nauki ze szkoły podstawowej, wtedy uczeń musi też napisać egzamin na poziomie rozszerzonym. Ten rozpocznie się o 11:00. Oba poziomy egzaminów z języka obcego trwają 60 minut.

Wyniki z egzaminu gimnazjalnego są ważne dla przyszłości edukacyjnej uczniów. Będą one brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. (IAR, PAP, oprac. zmj, kjs)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok