Radio Białystok | Wiadomości | Region: Obchody Święta Wojska Polskiego i święta kościelnego [zdjęcia]

Region: Obchody Święta Wojska Polskiego i święta kościelnego [zdjęcia]

15.08.2014, 15:02, akt. 15:02

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, 15.08.2014, fot. Joanna Żemojda
Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, 15.08.2014, fot. Joanna Żemojda

To jeden z trzynastu ustawowo wolnych dni od pracy w tym roku. I nic dziwnego, bo okazją jest nie tylko święto wojska w rocznicę zwycięskiej bitwy z bolszewikami, ale także uroczystość w kościele katolickim - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Wojewódzkie obchody święta wojska odbyły się w Białymstoku. Poprzedziła je liturgia w soborze św Mikołaja i msza św. w katedrze. Była defilada wojskowa, okolicznościowe przemówienia i składanie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Na Rynku Kościuszki zgromadziło się kilkuset mieszkańców, władze regionu i kombatanci.

Można też było zobaczyć sprzęt wojskowy i innych służb mundurowych.

Uroczystości w Łomży

Złożeniem kwiatów przed pomnikiem 33. Pułku Piechoty, mszą w katedrze i koncertem orkiestry dętej uczczono Święto Wojska Polskiego w Łomży.

Kwiaty przed pomnikiem żołnierzy, którzy na pięć dni zatrzymali maszerujących na Warszawę bolszewików w 1920 roku złożyły delegacje samorządów, służb, żołnierzy i kombatantów.

Następnie wszyscy przeszli do katedry, gdzie wzięli udział w mszy, podczas której dziękowano za wolną suwerenną Polskę i zwycięstwo sprzed 94 lat, ale i proszono o pokój dla wszystkich narodów.

Uroczystości w Łomży zakończył koncert, który na Starym Rynku dała Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Wersalinka".

15 sierpnia to również święto kościelne

Kościół katolicki obchodzi z kolei jedno z najstarszych świąt - Matki Bożej Zielnej. Świętowano je już w V wieku. Ze względu na to, kiedy obchodzona jest ta uroczystość czyli czas żniw, wierni przynoszą do kościołów do poświęcenia zioła, owoce, kwiaty i zboża, czyli zebrane plony.

Centralne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędą się na Jasnej Górze.
Natomiast w białostockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uroczystości odpustowe zaplanowano na 14:00 .Mszę świętą odprawi biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej Henryk Ciereszko.

Uroczystości na Suwalszczyźnie

Szczególnie uroczyście święto obchodzi się na Suwalszczyźnie, m.in. w Puńsku i w parafii w Wigrach. Obchodom towarzyszą zwykle odpusty i jarmarki.

W Puńsku, po uroczystych mszach świętych odprawianych w jęz. polskim i litewskim, wokół kościoła przejdą barwne procesje liturgiczne z oryginalnymi wieńcami dożynkowymi. Przy kościele, odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, którego tematem przewodnim będzie przędzenie lnu. Będzie można spotkać też ludowych twórców i kupić regionalne przysmaki. Wieczorem przy Domu Kultury w Puńsku, wystąpią lokalne zespoły litewskie oraz goście z Litwy.

W Wigrach główna msza święta z procesją rozpocznie się o 11:00, a przez cały dzień w klasztorach wigierskich odbywać się będzie odpust, podczas którego na stoiskach pojawią się m.in. regionalne chleby, miody i wędliny. Nie zabraknie też występów ludowych zespołów z Suwalszczyzny.

Święto marki Boskiej Zielnej obchodzi się w Polsce od V wieku. Teologicznym podłożem tego święta jest dogmat o wniebowzięciu. Wierni wierzą, że Maryja została wzięta do nieba, a stało się to podczas snu. Z tej okazji kościoły przyozdabia się tego dnia kwiatami i ziołami. Czasem święci się ziarna zbóż, które przechowane przez zimę, używane są do pierwszego zasiewu.

Najbardziej popularne miejsca pielgrzymkowe w Polsce związane ze Świętem Matki Boskiej Zielnej to Częstochowa i Kalwaria Zebrzydowska. (wsz, kk, ik, IAR/wsz, zmj)

Zobacz też:
Kraj: Sklepy i urzędy zamknięte w piątek
Łomża: Awanse i odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego [zdjęcia]



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok