Radio Białystok | Wiadomości | Region: Pomoc pracodawców w skuteczniejszej profilaktyce raka

Region: Pomoc pracodawców w skuteczniejszej profilaktyce raka

2.10.2014, 16:47, akt. 16:47

Fot. K. Cichoń
Fot. K. Cichoń


0:00
0:00
Pomoc pracodawców w skuteczniejszej profilaktyce raka - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ta akcja jest kolejnym pomysłem na profilaktykę chorób nowotworowych. Lekarze zwracają się tym razem do pracodawców, by przypominali kobietom o badaniach.

Na konferencję "Badam się, więc mam pewność" Białostockie Centrum Onkologii i lekarze medycyny pracy zaprosili przedstawicieli kilkudziesięciu białostockich przedsiębiorstw. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów miesiąca do walki z rakiem, jakim jest październik.

W województwie podlaskim średnio 40 proc. uprawnionych kobiet korzysta z bezpłatnej mammografii. Lepiej jest tylko w powiecie sejneńskim, gdzie badania robi 60 proc. pań. Na szczęście coraz więcej pacjentek zgłasza się z wcześnie wykrytą chorobą.

Bezpłatną mammografię, między innymi w Białostockim Centrum Onkologii, mogą zrobić kobiety od 50. do 69. roku życia.

Pomoc pracodawców i lekarzy medycyny pracy

W skuteczniejszej profilaktyce raka może pomóc medycyna pracy - przekonywali lekarze onkolodzy. Ich zdaniem zachęcać kobiety do wykonywania badań mogliby lekarze medycyny pracy oraz pracodawcy.

Onkolodzy podkreślają, że wciąż za mało osób korzysta z badań profilaktycznych, jak np. bezpłatne badania mammograficzne czy cytologiczne. Według Białostockiego Centrum Onkologii, ale też Narodowego Funduszu Zdrowia, na badania średnio zgłasza się około 40 proc. zapraszanych na nie kobiet, a zaproszenia wysyłane listownie lub mailowo nie są skuteczne.

"Ludzie bagatelizują je" - mówiła dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii dr Marzena Juczewska. Jej zdaniem znacznie lepsze efekty udaje się osiągnąć przez bezpośrednie, indywidualne kontakty międzyludzkie, np. za pośrednictwem sąsiadki czy pracodawcy. Trzeba więc szukać nowych sposobów.

Obowiązkowe badania jako profilaktyka

Jednym z pomysłów jest np. zachęcanie pracodawców, by w ciągu dnia pracy dawali wolny czas swoim pracownicom, by w tym czasie wykonały badania profilaktyczne. Marzena Juczewska podkreśliła, że lepiej mógłby być też organizowany system badań czy działań finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Powiedziała, że sprawę utrudnia np. to, że pieniądze przyznawane są we wrześniu czy październiku i dopiero wtedy są wysyłane pacjentkom informacje, by zgłosiły się na badania. Efektem są kolejki, co skutkuje pretensjami i zniechęceniem pacjentek.

Dyrektorka Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku Bogumiła Szamatowicz powiedziała, że rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązku wykonania takich badań, bo teraz lekarz medycyny pracy nie może pacjentowi niczego narzucić, może jedynie przekonywać i prosić. Podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że lekarz medycyny pracy, który widzi pracownika regularnie, systematycznie nie może wymóc, by pacjent przyniósł zaświadczenie, że zrobił badanie profilaktyczne, a już tym bardziej od wykonania takiego badania nie może uzależniać wydania zaświadczenia o zdolności do pracy. Szamatowicz przyznaje, że byłoby to dobre rozwiązanie.

Pieniądze są, ale pacjenci nie zgłaszają się

Ośrodek medycyny pracy planuje współpracę z pracodawcami z NFZ, np. w formie zamawiania pakietów badań profilaktycznych, za które mógłby zapłacić fundusz. Już teraz lekarz medycyny pracy odnotowuje w dokumentacji pacjenta, że poinformował go o możliwych badaniach profilaktycznych. "Natomiast co z tym dalej pracownik zrobi, tak naprawdę nie mamy na to wpływu" - podkreśliła Bogumiła Szamatowicz.

NFZ średnio rocznie w Podlaskiem przeznacza na badania profilaktyczne ok. 4 mln zł. Oprócz tego realizowane są programy finansowane z pieniędzy Ministerstwa Zdrowia. Rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski powiedział, że pieniędzy można byłoby wydawać więcej, nie ma limitu, ale pacjenci nie zgłaszają się na badania.

Przywołuje wyniki badań wykonywanych przez placówki niepodlegające administracji rządowej, które pokazują, że to nie niewiedza jest głównym powodem tej sytuacji, ale strach przed rakiem i odsuwanie świadomości, że choroba nowotworowa może się zdarzyć "każdemu tylko nie mnie".

Dzięki mammografii śmiertelność zmniejszyła się o 30 proc.

"Kobiety wiedzą o tym, że są badania i wiedzą też jakim ryzykiem jest unikanie tych badań, więc to nie jest brak informacji, natomiast czynnikiem jest przede wszystkim strach i nie dopuszczanie, że to może mnie dotyczyć" - mówiła. NFZ podkreślił, że sporą rolę odgrywają w tej sytuacji lekarze rodzinni, jako ci, którzy mają często do czynienia ze swoimi podopiecznymi.

Z roku na rok na świecie coraz więcej osób zapada na nowotwory. Z danych przedstawionych na konferencji przez dr Elwirę Matuszewską z Białostockiego Centrum Onkologii wynika, że rocznie na świecie notuje się 1,5 mln nowych zachorowań na raka, umiera 400 tys. osób. W Polsce rocznie ok. 13 tys. osób dowiaduje się, że ma raka, umiera ok. 5,3 tys. chorych. Dzięki np. badaniom mammograficznym śmiertelność wśród kobiet zmniejszyła się o 30 proc. w grupie pacjentek od 50. do 69. roku życia. (PAP, oprac. zmj)

Zobacz też:
Łomża: Konferencja o raku piersi
Suwałki: Pakiet onkologiczny
Białystok: Bezpłatne badania pod kątem nowotworów głowy


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego



Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok