Radio Białystok | Wiadomości | Region: Święto Niepodległości [zdjęcia]

Region: Święto Niepodległości [zdjęcia]

11.11.2014, 17:40, akt. 17:40

Obchody Święta Niepodległości w Białymstoku, 11.11.2014, fot. Joanna Żemojda
Obchody Święta Niepodległości w Białymstoku, 11.11.2014, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Obchody Święta Niepodległości w Podlaskiem - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Święta Niepodległości w Suwałkach - relacja Anny Przybycień | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Święta Niepodległości w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Białymstoku obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się od nabożeństw w cerkwi pw. św. Mikołaja i w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Główne uroczystości odbyły się o 12:30 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. Były m.in. okolicznościowe wystąpienia, składanie kwiatów oraz śpiewanie pieśni patriotycznych z artystami Białostockiego Teatru Lalek. W Białymstoku trwa też konkurs na okolicznościową witrynę sklepową, który promuje międzywojenne tradycje dekorowania wystaw sklepowych. Głosowanie w internecie potrwa do 18 listopada.

Łomża

W Łomży obchody Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęto tradycyjnie - odprawą pocztów sztandarowych przed kamienicą przy ul. Sienkiewicza. To w tym miejscu 11 listopada 1918 r. zginął, podczas rozbrajania Niemców, Leon Kaliwoda - komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej. Był ostatnią w Łomży ofiarą I wojny światowej, a w miejscu jego śmierci społeczeństwo Łomży wmurowało tablicę pamiątkową.

W okolicznościowych przemówieniach najczęściej przewijał się temat współpracy ponad politycznymi podziałami, który pomógł odtworzyć Niepodległą 96 lat temu. Po mszy, którą w intencji Ojczyzny sprawował w katedrze bp Janusz Stepnowski, delegacje z kwiatami i zniczami udały się także na grób Leona Kaliwody i mogiły żołnierskie na cmentarzu przy ul. Kopernika.

O 12:00 w podłomżyńskim Drozdowie uczczono pamięć współtwórcy II Rzeczpospolitej - Romana Dmowskiego, który tam właśnie spędził ostatnie lata swojego życia. W budynku obecnego Muzeum Przyrody, gdzie mieszkał, zaplanowano także wieczorne (o 18:00) spotkanie ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, natomiast w Łomży o 18:30 z koncertem z okazji Narodowego Święta Niepodległości wystąpi Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego.

Suwałki

Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego, przemarsz ulicami miasta i pokaz filmu - tak Święto Niepodległości obchodzić będą suwalczanie. Uroczystości rozpoczęły się o 10:30 mszą świętą w konkatedrze świętego Aleksandra. Po niej zebrani przeszli na plac przed kościołem, gdzie o 12:00 odsłonięto ponad 4-metrowy pomnika Marszałka Piłsudskiego. Były też przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów.

Po oficjalnych uroczystościach, o 13:00 w Muzeum Marii Konopnickiej odbyło się rodzinne spotkanie "Razem dla Niepodległej", podczas którego organizatorzy starali się przybliżyć mieszkańcom, zwłaszcza tym najmłodszym, historię Polski i walki o jej niepodległość. Z kolei o 16:00 w Muzeum Okręgowym będzie można obejrzeć film z 1934 pt. "Młody las" w reżyserii Józefa Lejtesa.

Jak co roku, w obchody 11 Listopada włącza się też suwalska młodzież. Już po raz 9. przejdą ulicami Suwałk w Młodzieżowym Marszu Niepodległości. Poprzedzi go msza święta, którą zaplanowano o 17:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Później zebrani przejdą pod Dąb Wolności w parku Konstytucji 3 Maja, pomnik Piłsudskiego i na cmentarz przy ul. Bakałarzewskiej, gdzie przed pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej złożą hołd żołnierzom walczącym o niepodległość.

Sejny

96. rocznicę niepodległej Polski uczcili też mieszkańcy Sejn. Obchody rozpoczęły się o 10:00, mszą świętą w intencji Ojczyzny. Później zebrani przenieśli się z bazyliki przed pomnik Powstania Sejneńskiego. Tam delegacje złożyły kwiaty a potem w Ośrodku Kultury odbył się koncert sejneńskiej orkiestry dętej i uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 1.

Siemiatycze

Odsłonięcie w parku w centrum miasta pomnika księżnej Anny Jabłonowskiej był jednym z punktów obchodów Święta Niepodległości w Siemiatyczach. O 9:30 w cerkwi pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła odprawiono nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Godzinę później (o 10:00) odprawiono mszą święta w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.

Główne uroczystości odbyły się przed Obeliskiem Niepodległości. Jednak mieszkańcy Siemiatycz rozpoczęli świętowanie już o pierwszej w nocy na miejskim stadionie. Do 12:00 trwała tu Sztafeta Niepodległości. W ubiegłym roku wzięło w niej udział trzysta osób, w tym roku organizatorzy spodziewają się większej liczby uczestników. Przebrani w biało-czerwone koszulki uczestnicy sztafety, na jej zakończenie, przeszli w paradzie na ulicę Legionów Piłsudskiego. Tam przy Obelisku Niepodległości złożono kwiaty.

Grała również orkiestra strażacka, był też pokaz kawalerii. Potem w ośrodku kultury wystąpili uczniowie szkoły muzycznej. Natomiast o 16:00 w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Świętojańskiej z okazji Święta Niepodległości wystąpił między innymi Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie.

Supraśl

Były przemówienia, złożono też kwiaty pod Pomnikiem Orła Białego. We wtorek w Supraślu odbyły się uroczystości z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości. Odbyły się w Ogrodzie Saskim. Tam odbyły się prezentacje służb mundurowych, druga supraska żywa flaga Polski, czyli wspólne zdjęcie oraz wystawa porterów słynnych Polaków związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Michałowo

Cztery pięciometrowe kolumny, pamiątkowe napisy i od frontu orzeł w koronie. Tak wygląda nowy pomnik w Michałowie. Został odsłonięty z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się o 14:30 w parku, który został otwarty po rewitalizacji. Tradycyjnie złożono również kwiaty, zapalono znicze, a także posadzono nowe dęby w parku. (ew, ad, ap, rr, ab /js, wsz)



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok