Radio Białystok | Wiadomości | Region: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia i relacje]

Region: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia i relacje]

1.03.2015, 15:41, akt. 15:41

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sokółce, fot. Joanna Żemojda
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sokółce, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
W Podlaskiem uczczono Pamięć Żołnierzy Wyklętych - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody w Sokółce w relacji Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody w Białymstoku w relacji Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Bieg w Augustowie, rel. Renaty Metelickiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W wielu miejscowościach województwa podlaskiego odbyły się w niedzielę (1.03) obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Białymstoku oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz ze stowarzyszeniami kombatanckimi oddał hołd żołnierzom niezłomnie walczącym o niepodległość Polski po drugiej wojnie światowej podczas spotkania przed budynkiem kina "Ton" przy Rynku Kościuszki. O 12:00, odbył się apel poległych oraz salwa honorowa.

Pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych zostały złożone wieńce. Następnie uczestnicy spotkania przeszli przed pomnik Armii Krajowej przy ulicy Kilińskiego, gdzie również złożyli kwiaty. Obchody zakończyły się modlitwą i złożeniem kwiatów na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada. Spotkanie poprzedziła msza święta odprawiona o 11:00 w Archikatedrze Białostockiej.

Obchody w Białymstoku zorganizowało również Prawo i Sprawiedliwość oraz organizacje prawicowe. O 10:00 delegacje składały wieńce i znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Wojskowym. Po nabożeństwie w białostockiej katedrze, odbył się apel pamięci przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej przy Muzeum Wojska.

Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych odebrało 10 osób

W auli Pałacu Branickich odbyła się uroczystość nadania ryngrafów Żołnierzy Wyklętych weteranom i rodzinom. Odebrało je 10 osób. Tymi medalionami uhonorowali ich organizatorzy społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak mówi pomysłodawca inicjatywy Krzysztof Tołwiński - "to jest wielki zaszczyt, iż możemy uhonorować weteranów, którzy są wśród nas, ale też musimy o tych pamiętać, których nie ma, dlatego trzeba uhonorować ich rodziny, przywrócić im godność i przypominać, że są potomkami tak wielkich ludzi".

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Marsz rozpoczął się o 19:00 przy dawnym kinie TON na Rynku Kościuszki. Stamtąd uczestnicy marszu przeszli przed pomnik żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego, dalej ulicami Mickiewicza i Świętojańską do Cmentarza Wojskowego przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.

Inscenizacja historyczna w Sokółce

Interesujące były obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. w Sokółce. Po mszy w kościele św. Antoniego uczestnicy uroczystości przeszli przed budynek byłej siedziby UB i MO przy ul. Dąbrowskiego, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary represji komunistycznych.

Stowarzyszenie Grupa Wschód z Białegostoku przygotowała inscenizację historyczną zdobycia posterunku przez partyzantów w jednej z podsokólskich wsi. Rekonstrukcja odbyła się na placu byłej siedziby UB przy ul. Dąbrowskiego w Sokółce.

Natomiast po południu, o 16:30 w kawiarni Lira historyk Piotr Łapiński wygłosiła wykład o ostatnim Komendancie Obwodu Sokólskiego AK - kpt. Franciszku Potyrale "Oraczu".

O 17:30 odbył się Marsz Pamięci. Uczestnicy przeszli z pochodniami sprzed Kawiarni "Lira" ulicami Piłsudskiego i Ściegiennego przed dawną siedzibę UB i MO przy ul. Dąbrowskiego w Sokółce, tam odbył się apel pamięci i zapalenie zniczy.

Obchody w Łomży

W Łomży przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem poświęconym "Pamięci więźniów politycznych zamęczonych i pomordowanych w latach 1939-1956", w pobliżu zbiegu ulicy Zawadzkiej i Szosy Zambrowskiej. Później kwiaty zostały złożone również pod tablicą poświęconą ofiarom ubeckiej katowni przy ul. Nowogrodzkiej 5 w Łomży.

O 16:00 w auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich (ul. Sadowa) odbył się wykład Piotra Rybarskiego o "Podziemiu antykomunistycznym na Grodzieńszczyźnie" i pokaz filmu dokumentalnego o żołnierzach wyklętych Ziemi Łomżyńskiej, a o 18:00 w katedrze msza święta za Ojczyznę.

Zwieńczeniem obchodów w Łomży był Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który około godz. 19:00 wyruszył sprzed Katedry Łomżyńskiej.

Obchody w Suwałkach

W konkatedrze św. Aleksandra odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny i Polskiego Państwa Podziemnego. Po nabożeństwie uczestnicy złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą Ofiary NKWD i UB, a następnie przemaszerowali do pomnika 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej przy ul. Sejneńskiej. Odbył się tam apel poległych oraz złożono wieńce i kwiaty.

W Muzeum im. Marii Konopnickiej odbyła się Gra Miejska "Wyklęci". Uczestnicy przenieśli się w czasy powojennej Polski by wcielić się w Żołnierzy Wyklętych i wypełnić zadania związane z wydarzeniami lat powojennych. Misję utrudniali tropiący ich funkcjonariusze UB i MO, w których wcielili się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki".

Pomysłodawcy gry miejskiej zbierali też datki które zostaną przeznaczone na identyfikację odnalezionych ofiar systemu komunistycznego prowadzoną przez Fundację Niezłomni. Akcja potrwała do 16:00, a godzinę później w konkatedrze pw. św. Aleksandra rozpoczął się koncert "Wiernym, Niezłomnym, Wyklętym" w wykonaniu Chóru "Viva Musica".

Obchody w Augustowie

W Augustowie uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed "Domem Turka" - miejscem kaźni żołnierzy Armii Krajowej i poakowskiej konspiracji. Potem w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, odprawiona została msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

W południe przy Pomniku Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na kresach II RP w latach 1944-1954 zostały złożone kwiaty, stamtąd też wystartował augustowski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". O 18:00 w kinie "Iskra" można było obejrzeć film "Inka 1946" opowiadający o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Siedzikównie z 5. Brygady Wileńskiej AK.

Obchody w Wysokiem Mazowieckiem

W Wysokiem Mazowieckiem obchody rozpoczęły się mszą w kościele Jana Chrzciciela. To właśnie tam białostocki Zarząd Okręgowy Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej przekazał swój sztandar wysokomazowieckiej Grupie Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii "Plis".

Z kościoła uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" i Jego Żołnierzy, gdzie odbył się apel poległych i złożono kwiaty. (acz, ew, is/wsz, lep)

Zobacz też:
Białystok: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok