Radio Białystok | Wiadomości | Kraj: "Inka" wśród zidentyfikowanych ofiar komunistycznego terroru

Kraj: "Inka" wśród zidentyfikowanych ofiar komunistycznego terroru

1.03.2015, 18:28, akt. 18:28

Pałac Prezydencki w Warszawie, fot. Wojciech Szubzda
Pałac Prezydencki w Warszawie, fot. Wojciech Szubzda

Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka", słynna sanitariuszka AK, wśród zidentyfikowanych ofiar komunistycznego terroru. Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wręczył noty identyfikacyjne rodzinom zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Siedzikówna w czasie wojny służyła jako sanitariuszka w 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim Łupaszka. Po jej zakończeniu zaangażowała się w walkę z komunistami w podziemiu. Została aresztowana przez UB 20 lipca 1946 roku, wydana przez łączniczkę "Łupaszki".

Po śledztwie, w którym była poniżana i bita, została skazana na śmierć. Egzekucję wykonano 28 sierpnia 1946 roku. Miejsce pochówku "Inki" było do tej pory nieznane. IPN znalazł jej szczątki najprawdopodobniej w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Oprócz "Inki", Instytut Pamięci Narodowej zidentyfikował też szczątki 4 innych ofiar czasów stalinowskich w Polsce - Mariana Kaczmarka, Józefa Kozłowskiego, Stanisława Kutryba i Edwarda Pytki.

W niedzielę (1.03) obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W południe prezydent złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Później w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych. W krótkim przemówieniu Bronisław Komorowski zaapelował do Sejmu o sprawną pracę nad prezydenckim projektem ustawy, umożliwiającym przeprowadzenie ekshumacji na stołecznych Powązkach.

Przywracanie pamięci zamordowanym członkom antykomunistycznego podziemia prezydent nazwał "kwestią honoru i przyzwoitości". Bronisław Komorowski wyraził też nadzieję, że wspólnym wysiłkiem uda się doprowadzić do końca ten proces, a Żołnierze Wyklęci zostaną w należyty sposób upamiętnieni.

Instytut Pamięci Narodowej od dłuższego czasu prowadzi poszukiwania ciał żołnierzy podziemia, zamordowanych przez komunistów. Do tej pory udało się zidentyfikować szczątki między innymi Zygmunta Szendzielarza pseudonim Łupaszka i majora Hieronima Dekutowskiego pseudonim Zapora. Nadal nieznane są miejsca pochówku wielu znaczących postaci, na przykład rotmistrza Witolda Pileckiego. (IAR, oprac. lep)

Zobacz też:
Region: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia i relacje]


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok