Radio Białystok | Wiadomości | Region: Kilkudniowe święto teatru

Region: Kilkudniowe święto teatru

27.03.2015, 07:10, akt. 07:10

"Sońka" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
"Sońka" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

To święto wszystkich ludzi teatru - i aktorów, i widzów. W piątek (27.03) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.

Z tej okazji w naszym regionie organizowana jest trzydniowa (27-29.03) akcja "Dotknij Teatru". W jej ramach w piątek w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera "Sońki" - udramatyzowanej powieści Ignacego Karpowicza. To rozgrywająca się w czasie wojny historia miłości prostej dziewczyny ze Słuczanki i żołnierza SS. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży zaprasza na cykl imprez, który rozpocznie się w piątek o 10:00 spektaklem "Pasja". W planie jest też wieczorna dyskusja o teatrze formy, czyli "dlaczego scenograf musi mieć głowę otwartą"...

W obchody Dnia Teatru włącza się też Opera i Filharmonia Podlaska. Będzie koncert, wystawa i historyczna wycieczka. W piątek (27.03) na dużej scenie przy ul. Odeskiej muzyczny program "Od deski do deski", a w nim przeboje z przedstawień dla najmłodszych, fragmenty "Skrzypka na dachu" oraz arie i duety z "Traviaty" i "Czarodziejskiego fletu". Początek o 18:00. Wcześniej odbędzie się wernisaż wystawy "Opera Moda", na której prezentowanych będzie blisko 40 strojów pochodzących z oper i musicali.

W akcji "Dotknij Teatru" biorą udział także VII Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku i Białostocki Teatr Lalek oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Szczegółowy program w załączniku poniżej.

Tradycyjnie w Międzynarodowym Dniu Teatru publikowane jest orędzie wybitnego twórcy. W tym roku autorem przesłania jest polski reżyser Krzysztof Warlikowski, a treść orędzia odczytana będzie na scenach najważniejszych teatrów w Polsce.

Warlikowski zwraca uwagę, że "mistrzów dla teatru" najłatwiej znaleźć z dala od niego. Są to twórcy, którzy nie zajmują się "teatrem jako machiną do reprodukowania (...) konwencji", tylko sami "znajdują pulsujące źródła (...)". Reżyser takich mistrzów znajduje w prozie - wymienia Franza Kafkę, Tomasza Manna, Marcela Prousta i Johna Maxwella Coetzeego. Zwraca uwagę, że "ich wspólne poczucie nieuchronnego końca świata, nie planety, ale modelu relacji międzyludzkich (...), towarzyszy nam teraz dojmująco".

Pisze o zbrodniach, konfliktach i murach, które wznosimy, jednocześnie nie mając siły, żeby spróbować spojrzeć ponad nimi. Siłę do tego, żeby patrzeć tam, gdzie jest to zabronione, może dać nam właśnie teatr.

W poprzednich latach autorami orędzia byli między innymi Jean Cocteau, Peter Brook, Eugene Ionesco, Pablo Neruda, Brett Bailey czy Vaclav Havel. (ds, ad, og, jż, IAR/zmj)

Zobacz też:
Białystok: "Sońka" w teatrze - w piątek premiera [zdjęcia, relacja]


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok