Radio Białystok | Wiadomości | Region: Egzamin z polskiego rozpoczął maturalny maraton

Region: Egzamin z polskiego rozpoczął maturalny maraton

4.05.2015, 17:00, akt. 17:00

Fot. Olga Gordiejew
Fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Matury - po polski - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Uczniowie typują tematy - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Maturzyści przed egzaminem - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Matura na nowych zasadach - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Lalka" Prusa lub wiersz Elizabeth Bishop. Z tymi dziełami musieli zmierzyć się licealiści, którzy w poniedziałek (4.05) pisali maturę z języka polskiego. Uczniowie mówili, że to były dość łatwe tematy.

"Lalka" Bolesława Prusa i wiersz Elizabeth Bishop - tego dotyczyły tematy wypracowań, które pojawiły się na maturze z języka polskiego dla licealistów. Uczniowie techników też mieli Prusa, ale nowelę "Z legend dawnego Egiptu" lub porównanie "Dziadów cz. III" Mickiewicza z "Zielem na kraterze" Melchiora Wańkowicza.

Uczniowie liceum uczą się zgodnie z nową podstawą programową. Dlatego w tym roku po raz pierwszy podchodzili do nowej matury - innej od tej pisanej przez uczniów w technikum.

Temat dotyczący Lalki brzmiał: "Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne - co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki , całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury". Drugie zadanie dotyczyło interpretacji wiersza Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka" w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Wcześniej licealiści odpowiadali też na pytania do tekstu Jerzego Bralczyka "Co się nosi w mówieniu?", opublikowanego w 2004 roku w tygodniu Polityka. Mieli też napisać streszczenie tego artykułu maksymalnie na 60 słów.

Kolejne pytania dotyczyły załączonego tekstu Wojciecha Nowickiego "Książki na całe życie" pochodzącego z magazynu Książki.

Tutaj też znalazło się zadanie, które najprawdopodobniej sprawiło uczniom największy problem. Trzeba było rozpoznać autora i tytuł dzieła, z którego pochodzi zacytowany fragment. Chodziło o epilog z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Jeżeli chodzi o uczniów technikum, to pierwszy temat wypracowania dla nich brzmiał: "Jak można wykorzystać władzę absolutną? Interpretując fragmenty noweli Bolesława Prusa Z legend dawnego Egiptu, porównaj Ramzesa jako władcę z jego następcą - Horusem. Drugi temat to: Analizując fragmenty Dziadów części III Adama Mickiewicza oraz Ziela na kraterze Melchiora Wańkowicza, porównaj ukazane w nich sytuacje i postawy matek".

Wcześniej uczniowie odpowiadali na serię pytań dotyczących załączonego tekstu Marcina Zamorskiego "Hipermarket kultury", opublikowanego w tygodniku Wprost.

Po południu w poniedziałek (4.05) odbył się drugi egzamin pisemny - z wiedzy o tańcu. W całym kraju zdawało go kilkadziesiąt osób. I są to w większości osoby, które poprawiają swoje wyniki z tego egzaminu z poprzednich lat. W nowej maturze ten przedmiot znika z listy.

W województwie podlaskim egzaminy maturalne rozpoczęło 14 tys. uczniów. Dla 75 proc. z nich będzie to pierwszy raz, co czwarty chce poprawić wynik osiągnięty wcześniej. Oni i absolwenci czteroletnich techników zdają maturę na starych zasadach.

Absolwenci liceów zmierzą się z jej nową formułą - poza pięcioma obowiązkowymi egzaminami na poziomie podstawowym (ustne z języka polskiego i obcego oraz pisemne z tych samych przedmiotów i matematyki) będą musieli zdawać jeszcze jeden - wybrany, na poziomie rozszerzonym. Natomiast na egzamin ustny z języka polskiego nie przygotowywali już prezentacji - będą odpowiadać na wylosowane pytania.

Aby zdobyć świadectwo dojrzałości z każdego z pięciu obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym, trzeba zdobyć minimum 30 proc. możliwych punktów. Wynik z szóstego, wybranego egzaminu, nie ma wpływu na rezultaty całej matury.

Egzaminy maturalne potrwają do 29 maja. Ich wyniki zdający poznają 30 czerwca. (ad, IAR/js, zmj/lep)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok