Radio Białystok | Wiadomości | „Ballada o moim mieście” – słuchowisko Polskiego Radia Białystok

„Ballada o moim mieście” – słuchowisko Polskiego Radia Białystok

12.06.2015, 07:00, akt. 07:00

Produkcja słuchowiska "Miasto cieni", fot. Joanna Żemojda
Produkcja słuchowiska "Miasto cieni", fot. Joanna Żemojda

To panorama miasta z perspektywy losu Feliksa Filipowicza - jednego z najbardziej zasłużonych białostoczan XX wieku. Wyjątkowa produkcja Polskiego Radia Białystok, która w dramaturgicznej formie odkrywa historię przedwojennego Białegostoku.

Akcja słuchowiska rozpoczyna się w 1916 roku, podczas I wojny światowej, kiedy Białystok był pod okupacją niemiecką, ostatnie sceny rozgrywają się w czasie II wojny światowej.

Kanwą historii jest odnaleziony w jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym kieszonkowy, złoty zegarek. Należał do Feliksa Filipowicza - pierwszego przewodniczącego białostockiej rady miejskiej w niepodległej Polsce. Główne postaci są autentyczne. W słuchowisku pojawiają się m.in. prezydent Białegostoku Bolesław Szymański, córka i matka Feliksa Filipowicza. Autorkami scenariusza są Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak z Polskiego Radia Białystok.

W rolę głównych bohaterów wcielają się Leon Charewicz i Lidia Sadowa, aktorzy warszawskich scen, znani też z telewizyjnego ekranu (m.in. z seriali Ranczo i Barwy Szczęścia), a także białostoccy aktorzy z Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego m.in. Ryszard Doliński, Danuta Kierklo, Katarzyna Siergiej, Sylwia Janowicz-Dobrowolska i Andrzej Beya-Zaborski. Przed radiowym mikrofonem występują też amatorzy wśród nich kilkoro dzieci.

Słuchowisko było nagrywane w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok oraz w Białostockim Muzeum Wsi, we wnętrzach drewnianego domu. Efekty dźwiękowe zostały specjalnie zarejestrowane w podmiejskich plenerach m.in. szarża ułańska i końska dorożka. Całość wyreżyserował Waldemar Modestowicz z Teatru Polskiego Radia, a za realizację akustyczną odpowiadał Zdzisław Wasilewski z Polskiego Radia Białystok.

Oryginalną muzykę na potrzeby słuchowiska skomponował Marek Kubik. Gościnnie wystąpił białostocki raper Lukasyno. Przedwojenne piosenki zaśpiewała Urszula Garncarz. Tworzenie słuchowiska udokumentowała fotograficznie Joanna Żemojda.

Cała historia zaczęła się od odnalezienia złotego kieszonkowego zegarka w masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym podczas prowadzonych tam przez IPN poszukiwań. Znalezisko było ogromnym zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawił grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933”. Historia ta zainteresowała Agnieszkę Czarkowską – reportażystkę Polskiego Radia Białystok, która w swoim reportażu dokumentalnym „Rozstrzelany zegarek” próbowała znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym? Reportaż nagrodziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i będzie on reprezentował polską radiofonię w konkursie PRIX Europa w Berlinie. Agnieszka, pracując nad audycją, przeprowadziła dziennikarskie śledztwo, dotarła do wielu nieznanych wątków historii przedwojennego Białegostoku i jego mieszkańców, co stało się inspiracją do napisania scenariusza słuchowiska.

Słuchowisko Polskiego Radia Białystok w pełni realizuje misję radia publicznego, powstało w oparciu o miejscowych twórców, ukazuje nieznaną historię regionu, buduje tożsamość kulturową.

Premiera 20 czerwca o 21:05 i 21 czerwca o 18:05. Do usłyszenia tylko na antenie radiowej.

Zobacz też:
W Polskim Radiu Białystok powstaje słuchowisko
"Rozstrzelany zegarek" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok